bugün

Orhan Bursalı'nın Libya'da aslında neler olduğunu anlattığı cumhuriyet gazetesindeki köşe yazısının başlığıdır.

--spoiler--
Size bazı rakamları anımsatayım: Libya'da 2010'da adam başına milli gelir 17.000 doları aşıyordu. Bütün sağlık göstergelerinde bölge ülkelerinden katbekat ileride idi.. Bazı kalemlerde Türkiye'den bile iyi!

Hatta insani gelişmişlik göstergelerinde Türkiye'yi geride bırakmıştı...

Birleşmiş Milletler insani Gelişmişlik Göstergesi'ne göre (2010-2011) Libya, yüksek gelişmişlik aşamasında bir ülke ve Türkiye ve Arap ülkeleri ortalaması ile karşılaştırmalı olarak durumu şöyleydi:

insani gelişmişlik gösterge değeri, 0.775. (Türkiye 0.679, Libya bizden yüksek.) Arap ülkeleri ortalaması: 0.588.

Doğumla birlikte yaşam beklentisi: 74.5 yıl. (Türkiye 72.5 yıl) Arap ülkeleri: 69.1 yıl.

Nüfusun okul/eğitim yılı: 7.3 yıl (Türkiye 6.5) Arap ülkeleri: 5.7 yıl.

Beklenen ortalama eğitim yılı artışı: 16.5 (Türkiye, 11.8 yıl). Arap ülkeleri: 10.7 yıl.

Adam başı brüt gelir: 17.068 $ (Türkiye 13,359 $) Arap ülkeleri: 7.861 $

Yukarıdaki tablo size epey şey anlatıyor olsa gerek! Libya'da inşaat yapan bir dostumla konuşuyoruz. Sosyal konutlar yapmış.. Kaddafi yeni evlenenlere parasız dağıtıyordu! Sosyal konutların büyüklüğü ne kadar tahmin edersiniz? Hayır edemezsiniz, söyleyeyim: 450 metrekare!
--spoiler--

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=321364
belki abd'nin neden libya'yı seçtiğini anlamak için güzel bir yazı. kaddafi'yi taşlara vurarak öldürdü bu insanlar.
libya'da hocadan edindiğim bilgiye göre eğitim de ücretsizmi$. kaddafi iyi biri miydi lan yoksa.
(bkz: demokrasi ihracı)