bugün

içinde bulunan özel eeprom devresi sayesinde, başka bir güç kaynağından kafanıza göre şarj edemeyeceğiniz, içindeki özel üretim pillerini yine kafanıza göre değiştiremeyeceğiniz, şarjı dolduktan sonra akım kesen devresi mevcut olan batarya.
bu eeprom öyle sikko bir şeydir ki bilgisayarın bataryasının ömür törpüsüdür resmen.
avantajı:
- şarjı dolunca otomatik akım kesmesi (böylelikle batarya sürekli şarj olmuyor ve aşırı yüklenme yapılmıyor)
-yine eeprom a bağlı özel devresi sayesinde direk artı ve eksi kutuplardan elektrik gelmiyor. illa o pinler yerine oturacak. yani durduk yere kısa devre yapması imkansıza yakın.
dezavantajı: bir rivayete göre içinde sayaç varmış ve örneğin su sayaç 500 e hedefli ise. 500 dolumdan sonra batarya verimli bir şekilde şarj olmuyor.
(bkz: 2 saatte dolan yarım saatte boşalan laptop pili)
en azından bunun söylentisini bir kenara atsak bile, piyasada satılan şarjlı piller bile 1000 doluma kadar ömür biçiyor üreticileri.
ayrıca laptop bataryalarının pahalı olmasının 2 nedeni var:
1-bu ürünler ithal geliyor. gümrüğü geçince fiyatlarının yurtdışına göre farklı olması normal.
2-içindeki özel devre bataryayı pahalı kılmaya yetiyor.
ısınmadan tasarruf ettirebilecek güçte ısınan batarya türüdür.
aldığınız ilk günlerde 2 saat olan kısa sürede 10 dakikaya inmesi kesin olan batarya.
özelliklerini bilsem asla laptop almazdım dediğim parça.
eninde sonunda bozulacaktır.
eğer özelliklerine gücüne kanıp bir asus bilgisayar aldıysanız sizi çok pişman edecek olan parça. 3 saat gidiyordu şimdi 30 dk. dayanmıyor lan.
aldıktan iki yıl sonra sadece fişi prize yetiştirecek kadar yeten batarya.
bir hocamın rivayetine inanarak çıkarıp kullanmıştım laptobu.

rivayeti de şöyleydi ki;
- bataryaların 1000 kere dolum ömrü var çocuklar. 1000'den sonra şarj da olmaz. garanti kapsamına da girmez. bataryayı çıkarıp kullanın laptoplarınızı.

iyi dedik. hocamızdır, vardır bi bildiği.

aman dostlar siz siz olun yapmayın öyle.

bi de li-on pil diye adlandırılanlardansa sakın ha.
ben lenovo'yu ikna ettim zorla ama her zaman işe yaramıyor.

çıkarılmadan kullanılması gereken bataryadır.
içindeki pilleri çıkarıp başka pil takmayın. ibneler öyle bir devre koymuşlar ki, başka pili kabul etmiyor.
görsel
ölçümlerime göre içindeki pil gayet sağlıklı, ama devresi sayım sayacına göre şarjı tam yapmadığı için bilgisayar 30 dk falan pilde çalışabiliyor anca. e 3 yıllık batarya. olsun o kadar.
şarjının çok az dayandığı lanet zımpırtıdır.
macbook kullananlar için, yoktur öyle bir şey.
içindeki bataryası artık ölmüş, şarj aleti olmadan çalışmayan laptopun bataryası.
şarj aleti olmadan 1 saat dayanıp sonra pert olan bataryadır.
şarj aleti olmadan 20dakik dayanabilendir, çok pis de bacak yakar.
(bkz: ateş seni çağırıyor)
Aldıktan 7 ay sonra şarj etmemeye başlamıştır ardından garantiye verildiğinde ise batarya artı şarj aletinin ücretsiz değişimi yapılmıştır.
basli basina bir sorundur. en iyi nasil kullanilir tarafimdan bilinememektedir. yani, sunu nasil dogru kullaniriz bilen varsa söylesin.
istediğiniz gibi kullanın belli bir ömrü olan cihazlardır. o kadar dikkat etmeme rağmen 2 yıl ancak dayanmıştır.

bataryayı çıkarıp kenara bile koydum zamanında. dikkatsiz ev arkadaşımın, elektrik süpürgesinin fişini takacak yer kalmamış gibi gelip bilgisayarın fişini çekmesiyle bu huyumdan da vazgeçmiştim.

artık bitkisel hayatta yaşıyor bilgisayarım. tam dolu bataryası, sadece yarım saat dayanabiliyor en fazla.
içindeki piller değiştirilecekse paralel bağlam yöntemi ile değiştirilmelidir.
yani batarya devresi pillerden ayrılmadan başka bir güç kaynağı ile elektrik sağlanmalıdır.
devreye elektrik gitmediği an, yeni pil de taksanız, orjinal pilini doğru da bağlarsanız artık iş işten geçmiştir.
eski batarya artık hiçbir şekilde şarjı kabul etmez.
(bkz: eeprom)
verdiği ısı ile kasık ve bacakların 3. derece yanık olmasına sebep olan bir laptop parçasıdır.
bitince değeri ve işlevi daha net anlaşılan gerilimi depo eden laptop parçasıdır.
eskiyerek bak ne kadar değerliyim zamanında kıymetimi bilmedin şimdi sürün diyen batarya çeşididir.
eskiyen bataryamı artık yenileyim dedim ama 150 lira dediler oldu canım kapı nerede diye karşılık veresim geldi.
ebay kullanarak çok ucuza getirilebilir.
Ne yapılırsa yapılsın ömrü ortalama 2 yıldır.
Yani o 100 lira cepten çıkacak bunun kaçışı yok.
kışın dizleriniz üzerinde kullanılınca kalorifer peteği yerini tutan zımbırtı.
(bkz: laptopu saatlerce prize takılı olarak kullanmak)
görsel