bugün

guzel bir izel sarkisi.

Ağlarsan kıyamam
Kıyamam ki küçüğüm
Gözlerine bakıpta
Sana yalan diyemem
Söylesene diyorsun
Söylemek zor küçüğüm
Başkası var gönlümde
Sana yalan diyemem
Deyipte çektin gittin
Yalancısın sen yalancı
Ne olur gitme dur
Unuttun mu küçüğüm
Kızımız olacaktı
Unutmak kolay mı, kolay mı küçüğüm
Ayrılık ölümden beter be küçüğüm
Kızımız olacaktı gittin küçüğüm
Kızımsız yollardayım
seneler önce, özlem yıldız kanallardan birinde sabah şekerliği yaparken, ayrılmış olduğu sevgilisi mehmet ali erbil'in yayına bağlanıp özlem'e ağlayarak söylediği şarkı... bu duygusal ve tribal aşk zamazingosu karşısında özlem kızımız da gözyaşlarına boğulmuş ve mehmet ali erbil'le barışmıştır... *
çeliğin sesinden mi yoksa izel in sesinden mi dinlemek istediğime bir türlü karar veremediğim duygusal bir parça
sevgiliniz tarafından terkedildiğiniz gün dinleyip hüngür hüngür ağlayabileceğiniz şarkılardan biri...
bir çelik eseri.
"Daha karpuz kesecektik" i çağrıştıran söz öbeği,cümlemsi. Bir şeylerin yarım kaldığını bu cümleden açıkça anlayabiliriz.
"erkek adamın erkek çocuğu olur" şeklinde cevaplanması muhtemel olan ama soru cümlesi olmayan başlık...
evlenince kız çocuğu olmasını isteyen ve bunu er kişiyle konuşmuş olup hatta kıza isim de koymuş olan ancak terkedilen hatun kişisinin,er kişiyi geri döndürmek için söylediği söz.
(bkz: adamın ağzına sıcan sarkılar)
(bkz: daha karpuz kesecektik)
daha da olmadı birde kızımız olcaktı
neden bu acele nereye gidiyorsun?
"yalancisin sen yalanci,
ne olursun gitme dur,
unuttun mu kücügüm?
kizimiz olacakti.."

muhtesem bir sarki, bikmadan dinlenesi.
izel'in video klibinde ki kırmızı çocuk pabuçları unutulmazdır.
çelik'in " artık devir değişti tabii çelik de değişti " ile başlayan saçma sapan şarkılar dönemi öncesinden şahane bir şarkı.
x kromozomlarıyla anlaşmalı çalışan çiftlere yazılmış şarkı.
ya y ibnelik yaparsa o zaman ne olacak?
bir izel şarkısı ama sözlerinde kesinlikle bi hata olan şarkı. açıklamak gerekirse şöyle:
ilk başta karışıklık yaşanmaması için; şarkıyı söyleyene x, şarkıya konu olan aşık olunan kişiye de y diyelim:

ağlarsan kıyamam kıyamam ki küçüğüm
gözlerine bakıp da sana yalan diyemem
söylesene diyorsun söylemek zor küçüğüm
başkası var gönlümde sana yalan diyemem
deyip de çektin gittin ....

şimdi yukarı da görüldüğü üzere ilk mısra "deyipte çektin gittin" diye bitiyo.yani bu sözleri söyleyen kişi şarkıyı söyleyen kişi diil, şarkıyı söyleyenin aşık olduğu kişi yani y. y x'e küçüğüm diye hitap ediyo. tamam bence sakıncası yok desin...

şimdi nakarata ve 2. mısraya bakalım:

yalancısın sen yalancı ne olursun gitme dur
unuttun mu küçüğüm kızımız olacaktı
unutmak kolay mı kolay mı küçüğüm
ayrılık ölümden beter be küçügüm
kızımız olacaktı gittin küçüğüm
kızımsız yollardayım

görüldüğü üzere buradaki sözleri söyleyen kişi de x
x de y'ye küçüğüm diyo... yani bunlar birbirlerine "küçüğüm" diye hitap ediyolar.
ama eğer x y'den küçükse ona "küçüğüm" diyemez. tabiat kurallarına aykırı bi kere.
hadi şirinlik olsun diye yapıyolar böyle bi şey diyelim:
-meraba küçüğüm nasılsın?
-iyiyim küçüğüm sen nasılsın?
saçma bi kere ...
hem başka şirinlik örneği bi hitap şeklimi yok : böcüğüm de, balım de, ayıcık de, iciş de biciş de.
de bişeyler işte.. o kadar yaratıcıktan yoksun bi ilişki midir ki bu iki tane lakap bulamıyonuz da bi tanesiyle idare ediyonuz?
ha diyelimki ben şarkıyı yanlış anladım. o zaman tüm bunları unutup olayı bide şu açıdan ele alalım:
yok sıkıldım şimdi ben başka zaman ele alcam.
sözleri çelik'e ait olan şarkıdır.

sözlerinde hata yoktur.
yalnızca 1. kıtanın 3. mısrasında bir tırnak işareti eksikliği yüzünden yanlış anlaşılır.

şarkıyı incelemek için
birinci kişiye k1
ikinci kişiye k2 dersek eğer,

(k1 söylüyor)
ağlarsan kıyamam kıyamam ki küçüğüm.
gözlerine bakıp da sana yalan diyemem.
söylesene diyorsun söylemek zor küçüğüm.
'başkası var gönlümde sana yalan diyemem.'
deyip de çektin gittin.

yalancısın sen yalancı ne olursun gitme dur.
unuttun mu küçüğüm? kızımız olacaktı.

unutmak kolay mı kolay mı küçüğüm?
ayrılık ölümden beter be küçügüm?
kızımız olacaktı gittin küçüğüm.
kızımsız yollardayım.

görüldüğü gibi k2 kişisine gerek yok.

demek ki şarkı birinci kişinin ikinci kişiye ait olan sözü 1. kıtanın 3. mısrasında dolaylı olarak dile getirmesinden ibaret.
görüleceği gibi orayı da tırnak içerisine aldık.
bu anlatıma örnek için öss türkçe soru bankası alıp akıllı ve uslu bir çocuk olurlarsa bir gün dolaylı anlatım sorusu ile karşılaşabilirler.
çok önceleri Mehmet Ali Erbil'in Özlem Yıldız'ın programına katılarak sunucunun kendisine söylediği şarkıdan alıntı söz öbeği.
uludağ sözlük'te daha önce görülmemiş bir beyin fırtınasına neden olmuş şarkı. (#5284704) (#5318668)
kızımız olacaktı, iyi ki olmadı... ucundan kıyısından sıyırdım gene, iyi bari.
dersanede deneme sınavı bitiminde zil niyetine dinletilirdi.sözleri pek anlamlı gelmese iç karartan isyan ettiren bir melodisi var kı o sıkıntıda streste hiç çekilmezdi. "ağlasan kıyamam kıyamam ki küçüğüm..."dedikçe ağlayası gelirdi insanın..
izel'in emanet albümünde çelik erişçi'ye ait olan tek parçadır fakat albümün en ses getiren parçası olmuştur.

mustafa sandal'ın verdiği bir çok parça unutulup gitmiştir, tabi güzeldir onlarda, o başka.

düet yaptıkları töre parçasında da küçüğüm hitabı olduğu için zamanında bu konu ile alakalı çelik'e sorular sorulmuştur ve o da: ''biz iki iyi arkadaşız'' demiştir.

çelik bu parçayı daha sonra kendisi seslendirip, sevgilerimle isimli best of çalışmasında a2 ye koymuştur.
ticari kaygıdan çok fanlarının isteği üzerine gerçekleşmiştir bu olay.

sözlerinde hata arayanlara ise bir şey demek istemiyorum, belli ki sadece denk geldikleri için dinlemişler, yoksa bi insan albümü inceleyip ve/veya üzerinde biraz düşünüp, sözlerde hata olmadığını hemen farkeder.
bunun için pratik bi zekaya bile gerek yok.

güzel parçadır vesselam.
-Ne yaptın Osman kız bekliyorduk, doğurduğun şeye bak.
-....
biten bir ilişki ardından dinlenecek/söylenecek parçalardan birisidir.
genelde olamayan şey...
yıllar yıllar geçti, hâlâ karar veremedim çelik mi daha güzel söylüyor izel mi. sanki ikisi aynı aşkı anlatır gibi, bir bütün gibi...

çelik versiyonu, çelik'in en güzel şarkısıdır. izel versiyonu ise "senden önce senden sonra"ya kadar izel'in en güzel şarkısıydı.