bugün

demesin zaten yalan söylemesin çocuklarımız. türküz ama doğrumuyuz ? çalışkanmıyız ?
"böyle bir babaya sahip olduğum için utanıyorum" diyebilir, hem de her gün.
sıradan bir istektir. ismini duyduğunuzda tüylerinizi diken diken yapan bir kentin ücra bir köyünde doğmuş; okuluna gidebilmek için kilometrelerce yol yürümüş, okulundaki türk arkadaşları tarafından dehşetle seyredilen, evinde ve köyünde sadece kürtçe konuşulan bir çocuğa okula gittiğinde türküm doğruyum dedirtmemelisiniz, o çocuğun bunu seçmeye hakkı var. ayrıca yaşadığınız şehirlerdeki şartları, o çocuğun köyüne de taşıdığınızda eşit olacağız ve belki bu konuyu o zaman tartışabiliriz.
Hümanistleri hemen Almanya Türkleri diyorlar lan be .... .. .. Biz Türkiye'ye gelen almanlara sen türküm diyeceksin kardeşim mi diyoruz. Demiyoruz çünkü o Alman, onun bir devleti var. Ama sen Türk kimliğini oluşturan birkaç unsurdan birisin ve türküm demeye mecbursun yoksa Türk jetlerinin bombaları altında inlersin. Laz kardeşlerimiz Türk olmakla ne kadar övünüyorsa siz de öyle olacaksınız yoksa bu Türkiye devletini ve Türkleri tanımamak demektir ki biz kendimizi çok iyi tanıtırız. Vatan istiyorsan savaşacaksın domalmayacaksın.
Duruma bak ya. Ben Çanakkale'de Kafkasya'da, batı Anadolu'da güneyde kan ile kazandığım bu toprağı birkaç ite teslim edeceğim öyle mi sevsinler sizin özgürlüğünüzü. Size Atatürk değil hitler lazım imiş, hata etmiş Ata'm.
dememesi de lazım zaten...

çapınız yetmez...
buram buram, faşizm kokan söylemdir. babanın fikirleri kendini, ilgilendirir, çocuğunu fikrine göre yetiştirmemelidir. sonuçta birey hakları doğrultusunda, çocuğun belli bir yaştan sonra fikirleri oluşacaktır ve kendine yakın hissettiği fikriyatı benimseyecektir. şimdi bir babanın, benim çocuğum, öyle olacak, böyle olacak demesi, çocuğun hürlüğünü, fikir özgürlüğüne darbe vurmasıdır.

ülkücü bir ailenin, çocuğunun solcu olma ihtimali ve hakkı her zaman vardır, olmalıdır. türk'üm, dedirtmek faşizm ise bu söylemde faşizmdir. bu adamlar kendi içinde özgürlükçü, öteki kesimlere karşı hitler gibidir. o yüzden türk'üm, demek faşizmdir, haklıdır diyen varsa, önce mantığından, sonra boş kafasından öperim, saygılar.
Benim Türk'üm vatan için savaşırken ingiliz maşaları isyan edecek ve bu yüzden Kerkük'teki kardeşlerimizi şerif Hüseyin'in torunlarıyla başbaşa bırakacağız ve cumhuriyet tarihinde ezilmelerini, öldürülmelerini izleyeceğiz... isyancı Kürt o zaman elde edemediğini şimdi Türk ordusu çok daha modern iken batının desteği ile elde edecek öyle mi? Önce siz ölürsünüz... Sonra bakarız.
Açık ve net olan bir şey daha var ki bu sözün sahibi derhal öldürülmelidir yoksa bu Türklerin sonunun başlangıcıdır. Seve seve öldürürüm.
şu platformda böyle giriftli biraz kanamalı az biraz da soğuk algınlığı yaratan bu tür konular hakkında pek yazasım yok lakin bu başlık altında kendimi tutamayacağım. yazmamak istememin nedeni politik bir hareket ya da korkularım değil tartışma kültürü olmayan ezbere konuşan sadece küfretmesini bilen düz mantık heyecanlı gençler yüzünden.

neyse

konu; t.c. toprakları üzerinde yaşayan vatandaşın biri "kızım türk'üm doğruyum demeyecek" demesi.

söyleyen kişi kürt. bağıran arkadaşlar, aslında tam bu noktada bile bütün argümanlarınız iflas ediyor lakin kafanız bassın diye konuyu daha da açasım var.

buz devrinde küçümencik, sevimli mi sevimli bir mamut vardı. ismi ellie neslinin tükendiğini sanan tek mamut karakterimiz olan manny günlerden bir gün ellie'yi görünce sevinçten çılgın atmıştı lakin ortada bir sorun vardı ellie kendini sıçan sanıyordu. ellia gökte bir kartal görse o kocaman cüssesiyle sıçan kardeşleri gibi ölü numarası yapıyordu tabi bu manzara karşısında hepimiz kahkalar atıyorduk. oysa çok hüzünlü bir sahnedir. neyse ki, sonra manny abimiz o davudi sesiyle bağırdı ve kuyruğuyla ağaca tutunmuş ellie'ye "kendine gel sen bir mamutsun" dedi. peyderpey ellie durumun farkına vardı. evlendiler çocukları oldu vs. bebeleride mamut oldu sıçan olmadı yani.

şimdi bizim türkiyamızdaki egemen gücün başka uluslara dayatmasıda aslında buna benzer bir şeydir lakin bizim hikayemiz böyle komik değildir çünkü işin içinde sistematik sürgünler, ölümler, işkenceler, asimilasyon politikaları vardır. tabi bu hikaye epey eski. bundan 80 yıl önce kabul gören fakat günümüzde iflas etmiş bir durum var ortada. kimse zorla bir başkasına sen türksün veya kürtsün dedirtemiyor. bu durumda kürt olan biri ne diye ben türk'üm ve mutluyum desin adam zaten türk olunca bir mutsuzluk durumu var ortada. türk dili, türk coğrafyası, türk'ün bilmem kaç bin yıllık tarihi, savaş destanları, şiiri, hikayesi, romanı, türküsü, şarkısı bunlar ancak bir başka ulusun bireyi olarak kendi benliğini inkar etmeden sayğıyla ve sevgiyle karşılanır fakat bir dayatma olunca sadece eziyete dönüşür. bir insanı kendi kimliğinden koparıp başka bir kimlik dikte etmek, kabul edelim ki; en değme faşist için dahi artık alt bellekte bir fahşettir.

eskimiş yok olmaya yüz tutmuş hiç bir derinliği olmayan savaş dönemlerine ait bir takım söylemler artık bu çağa uyum sağlamıyor. elbette kendisini o şekilde mutlu hisseden vardır bu da saygıyla karşılanması gereken bir durumdur ama kendisi için hiç bir anlam taşımayan bu tür şeyleri zorla kabul et demek kusura bakmayın biraz gerzekliktir.

toparlayacak olursak, bu söylemde bulunan kişi bir defa kürt olmasından mütevellit haklıdır. öyle ki, allah katında bile yüzdeyüz haklıdır mantığı ve vicdanı olan her insan içinde haklılık durumu tartışmasızdır. peki kimin gözünde haksızdır. işte varın orasını siz düşünün.
o kadar çok malı bir araya toplayan beyanattır ki hala daha klavye başından adam öldürüyor cengaverler bak hele. *
hay maşşallah aklıma mashuni üstadın bir şarkısı geldi zamanında çatlı'ya yazdığı.

bana dönek demiş itin birisi

--spoiler--
köylüden yanadır toprak görmemiş
viskiden gayriye dudak sürmemiş
ömür boyu serçe bile vurmamış
beni vuracakmış bak ite hele hele...
--spoiler--

bu dizeler bu ergenlere en güzel cevaplardan birisi. konuyu dağıtmazsak asıl olaya geçelim.

bu coğrafya da değil de başka bir coğrafyada türk olarak yaşadığınızı düşünün, diyelim ki gudikistan da bir türk olmak zorundasınız ve her sabah birileri size türk değilsiniz, burada yaşıyorsanız şunları da söylemek zorundasınız diyor,
"gudiğim, yada kürdüm, çalışmam çalarım, isyan ederim, isot yerim, ilkem sizleri de kürt yapmak, cart curt" her neyse işte...
çok merak ediyorum her sabah çıkar bunları der misiniz?
yoksa "yahu ben gudik değilim ki, ben türküm, ana baba bir, soyum sopum türk, onca savaşlar vermiş ecdadım, onca sıkıntı çekmiş, bu ismi koruyabilmek için gerek ölmüş, gerek öldürmüş ama hiç boyun eğmemiş.
e o zaman ben neden her gün bunu diyorum? beyler yanlış anlamayın ama ben türküm yahu? siz neyin peşindesiniz? güzel güzel yaşayıp gidiyoruz ama bu beni türklüğümden etme derdiniz nedir?"
demez misiniz? yoksa aynen ben oyum buyum diye devam mı edersiniz?

bakın daha net nasıl anlatılır bilmiyorum, insan olmayanın ırkını sikeyim,
insan değilse bir adem oğlu, onun ben inancına sokayım,
insanlık yoksa içinde, şerefine sokayım ben onun, neden önemli olanın ırk din dil değil de insanlık olduğunu bir türlü anlayamıyoruz, nedir bizi bu kadar megaloman yapan?
türk dedin miiiiii, yıllarcaaa at üstünde destan yazmışşş, laaaan! ne türkler biliyorum ben orospu çocuğuuu!
sabah andımızı okudu diye orospu çocuğu olmadığını mı iddia edecek?
kürtler misafir perverdir, kürtler mütevazidir, kürtler dostunu tutar, cebindeki beş kuruşu paylaşır!!!
e ne orospu çocuğu kürtler var, özgürlüklerden ottan boktan bahsedip daha sonra 15 yaşında kızını töre diye katleden?
orospu çocuğu işte bu, bu şimdi kürt mü? iyi al bunu da kürtten say...?
müslüman dedin mi akan sular durur, kafir değil en azından allah inancı var kalbinde.. yok yaa, 7 yaşında kızı kucağına alıp açık saçık konuşan, onları taciz eden bu yavşak evladı mı müslüman ??? bu ne olursa olsun, hazret olsa ne yazar piç ulan bu, onunbunun evladı bu.hz muhammed demiş ki;
"“Size bakıp Müslümanlığa özenen insanlar yoksa imânınızı gözden geçirin!"
şimdi bu herife bakıp da müslümanlığa mı özeniyoruz? lan bunun ben ta amına koyayım bu şekilde insan olunmaz ki müslüman türk yada kürt olsun hayvan oğlu hayvan.

yani velasıl kelam dinine diline ırkına bakmayacaksın insanın arkadaşım, insan insansa önce insanlığına bakacaksın. ufak tefek teferruatlar insanları birbirinden ayırmasın, bırakın isteyen istediği gibi yaşasın eğer gelip sizin ekmeğinize, ögürlüğünüze, ysşsm tarzınıza tecavüz etmiyorsa.