bugün

Bir kız üniversiteye gitmeden önce genellikle bakımsız, şekilsiz, tarzsızdır. Genelleme olmamakla beraber bu çok açık bir durumdur.
Kızımız 18 yaşında iken yüzü sivilceli, kaşları orman, saçları süpürge gibidir. Üniversiteyi kazanır ve uzak şehirlere yelken açar.
1. ay; Kaşlar ve bıyıklar alınır.
2. ay; Saçlar modern bir kesimle havaya sokulur.
3. ay; isteğe bağlı olarak saç rengi değişir.
4. ay; Alışveriş isteği benimsediği tarza göre artmaya başlar.
5. ay; Göz rengi değişsin isteniyorsa ya da gözlük varsa, renkli veya numaralı lensler tercih edilir.
6. ay; Konuşma değişir, dilde kabalık varsa yontulur.
7. ay; sevgili edinmeye hazır olan dişimiz kabullenildiği grupla takılmaya alışır.
8. ay; Memleketini beğemeyen ve de ailesine farklı gözlerle bakan bir kız dünyaya gelmiştir.

Ve sonrası;
Lisedeki fotoğraflarını herkesten saklayan ya da ' ayy ne malmışım! ' diye kendi tipi ile dalga geçen bir üniversiteli.

Anlattığım bu durum kızların üniversitede mutasyona uğramasıdır.
bu mutasyondan sonra ortama uyum sağlayan kızlar yaşamaya devam eder, diğerleri yok olurlar... buna da doğal seleksiyon deniiir.
kişiliği oturmamış ergen kızlar için doğrudur.

lakin öyle karakterlileri varki, çömezlikle ustalığı hemen hemen aynı olur bunların.
bu mutasyondan sonra ortama uyum sağlayan kızlar sikişmeye devam eder, diğerleri yok olurlar... buna da doğal seksiyon deniiir.
mutasyon dönemi üniversite zamanlarına denk gelmiş olan kızdır.
liselileri umutlandıran durumdur. "biz bu kezbanları napacaz olum" diyaloglarına son vermesi muhtemeldir.
zincirini kıran kızımızın evrenselleşmesi süreci. her yeni tecrübe de biraz daha güçlendiğini sanar oysaki hayat karşısında güçsüzlüğünü anlamaktadır.
mutasyon kelimesini tasvip etmemekle beraber; uğramamasından evladır denilebilir.
köyden büyükşehire saçı iki örgülü yollanan kızımızın saçının rihanna gibi artık sağı kısa solu uzundur.
adaptasyon ya da modifikasyon olarak da görülebilir. şaşırtıcıdır.
(bkz: üniversiteli oldum kızılı)
mutasyondan ziyade dogal seleksiyonla eleme denebilir. çünkü sevgili sahibi olmak istemektedir.
bunların bir de erkek versiyonu vardır.

(bkz: ortama kız girince değişen erkek)
kızların sosyalleştiğinde erkek milletinin dudağının uçukladığını bu kadar belli ederek sadece acınacak halde olduğumuzu anlatıyorsunuz sadecedir .
bu önermelerden sonra insanın içinden şu soru geliyor:
"amk erkekler sanki üniversitede mutasyona uğramıyor".
doğrudur. ama iyi de normal olan da budur. kız herşeyi zamanında yaşamıştır. şimdikilliseliler hatta ortaokuldaki kızlar üniversite gençliğinin hayatını hem de alasını sürmektedir. 8 yaşında makyaj yapanı gördüm.bu kız bu yaşta makyaj yapıyorsa üniversitede uğradığı mutasyondan sonraki halini düşünemiyorum. evet üniversitede kızlar mutasyona uğrar çünkü üniversiteden önce kaşların alınmaması, makyaj yapılmaması, tarz stil olayına o yaşta bağlanmaması normaldir.
turkcell'in harranlı emine temalı reklamını anımsatan olaydır. köydeki emine ile üniversitedeki emine arasındaki farktır.
ayrıca patlamak da aralarında bir gelenek olur. neredeyse temiz bakire bir kız bulunamaz olur.
muhtemelen laboratuvarlardaki radyasyon seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanan hadise. bizim bi arkadaşın 3. memesi çıktı üniversiteye başlayınca total recall daki üç göğüslü kadın ı oynadı.
üniversiteli kız arkadaşıyla konuşurken; 'çocuk gibi şu x ler olgun gibi düşünemiyorla. gıcık oluyorum hepsine' haliyle biraz iş kadına edaları biraz genç kızlıktan çıktık bir olgun birer kadınız havları hey gidim hey ilerde de gençleşmeye çalışıyorlar. (bkz: genç kadın)
Değişinim ya da mutasyon, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir.

Adaptasyon veya uyum, doğal seleksiyonda (doğal seçilim) başarılı olmuş, ona sahip olan organizmayı evrimsel olarak daha uyumlu kılan bir özelliktir. Sıfat olarak, yani böylesi bir özelliği tarif etmek için, adaptif (uyabilen) terimi kullanılır.

Çevrelerine yeterince uyum sağlayıcı adaptasyonlara sahip olmayan organizmalar ya bulundukları ortamdan gitmek zorunda kalırlar ya da soyları tükenir. Bu bağlamda soy tükenmesi terimi, ölüm hızının doğum hızından daha fazla olması sonucu, zaman içinde bu türün yok olması demektir.

kaynak: wikipedia (Türkçe)

Kısacası, bu gözlemi yapan özne her ne kadar üniversite öğrencisi seviyesinde gibi konuşuyorsa da çuvallıyordur. Kaş, bıyık, bacak, kol kıllarını aldırmak, makyaj yapmak mutasyona uğramak değildir (gülüyorum aslen, çok komiksin özne).

Sanki üniversite yıllarında vucut çalışıp kas yapan erkekler yokmuş gibi, sanki onlar baklava dilimleriyle doğmuş gibi...

Cinsiyetçilik yaparken bilimi alet etmeye çalışmamak gerekir. Hele de bir şey bilmiyorsanız. *
işte üniversiteyi cazip kılan bu mutasyona uğramış bayanlardır. seviyorum sizi kızlar.
lisede kimse tarafından sallanmayan, üniversiteye gelince coşan kızlardır bunlar.

aslında sebebi çok basittir: ailesinin görmediği yerde herşey mübah oluyor.
bi de bunların götleri arşa vurur eğer mühendislikte okuyorlarsa, yok iibf'de okuyorlarsa bu kaşarlar hem dikkat çekmek amacıyla saçma sapan şeyler giyerler - yaşı 20 olanı 30'dan ayırt edemezsin- hem de derslere kasarlar.

zamanında aile tarafından baskı görünce eksiklik duygusu oluşuyor ve bu aşağılık kompleksine dönüşüyor bir süre için, yani üni.yi kazanana dek, bilinçaltına saklanıyor ee bu hanım kızlar üni.ye gelince ne oldum delisine dönüşüyorlar.
onlara seslenmek istiyorum yarrak kafalılar siz böyle davrandıkca gerçek aşkı değil fuck buddy'i buluyorsunuz.

Şeyh Galip Hüsn ü Aşk'ı 24 yaşında yazmıştı. Siz gidin demet akalın dinleyin aşkın adını yerin dibine sokun, sabahlara kadar barlarda içip içip onun bunun kucağında dans edin, ertesi sabahda kimseyi arayıp dertleşmeye kalkmayın çünkü şunu o boş beyninize sokun!!! siz kendinizi mutasyona uğrattınız, aileniz bir suçluysa siz on suçlusunuz.

biliyor musun, iki ayda bir sevgili değiştiriyorsun ve bunu her yaptığında bir marifet edesıyla kampüste tur atıyorsun ya senin hakkında cinsel özgürlüğünü doyasıya yaşayan aşk kadını yorumu yapıyoruz.

şu savunmayı yapın ve iyice halinizi arz edin: sana vermedik diye mi bu kızgınlığın? -Hayır am kafalı aşkın içine ettiğiniz için böyle düşünüyorum.
kıza değil topluma kızılması gerektiğini gösteren durumdur.
al görmüşün kızını tutsun dolana dolana, al görmemişin kızını tutsun ilene ilene.
edit: bkz yapamadım ondandır.