bugün

okuldaki erkek öğrencilere hoşgörü* ile baktığı halde, kız öğrencilerin en ufak bir hatalarında affetmeyen, hele hele mini etekli hoş öğrenci kızlara ifrit olan bayan hoca tipidir.
Altında yatan duygusu da "ben gençliğimde sizden güzeldim ama kahretsin.. kimseyi beğenmedim...evde kaldım/veya gençliğimi yaşamadım"dır.
duldur veya evlenememiştir.
genç kızlığında bastırılmış istekleri, arzuları olan kadındır.
ve her okulda en az bir tane mutlaka vardır. bizim de vardı zira.
saçları dağınık olan, renkli toka takan, kravatı ağaşıda duran, eteği mini olan, okul hırkasını giymeyen bir kız öğrenci yakalayıp bir köşede paylardı.
çok iyi hatırlıyorum, bir kızın da saçları dağınık olduğu için saçını çekiştirmişti evde kalasıca.
kesinlikle erkek olmayan hocadır.
bununla beraber erkek öğrencilere iyi davranır.
Akıllarda "azgın dul hoca" olarak kalan, aşağı yukarı her okulda bir tane bulunan hocadır.
muhtemelen erkek öğrencilere meyilli hocadır.
(bkz: zuhal hoca)

bu kadın, ders falan anlatmaz. direkt gider erkek öğrencilerle geyik yapar. zati, sonra biz ders anlatmaya başlarız, arkada geyik yapan zuhal'e, "zuhal komik bir şey mi var anlat da biz de gülelim." falan deriz. yok arkadaş, kocası var, çocuğu var, güzel kadın; ama demek ki kadınları sevmiyor. hem zaten oğlu da, erkek.
kadın olduğu söylenmekten korkulan hocadır. erkeğe erkek demek doğrudur evet. ama kadına bayan demek de yanlıştır, kadındır o. kadına bayan demek, onun cinselliğini kapatmak, gizlemektir. kadınlık utanılacak şey değildir ki cinselliğini inkar etmek gereksin...
dipnot: bay ve bayan hitaptır. isimlerin başlarına gelir. bay ahmet, bayan eyşe'dir. "afedersiniz bay, bakar mısınız bayan" değildir...
kimya eski bölüm başakanı. sınıfta tek susturma yeteneği ' kızım' diye bağırmaktır. konuşan kim olursa olsun.
kiz ogrencilerde ona gicik oluyordur......
Kendi hocamdır. Benden nefret eder.
erkek öğrencilerin ütopik öğretmenleridir. derste şuh kahkahalar ve frikikler vererek öğrencilerin içini geçirtir.
Ergenlikte çirkin olan erkekler tarafından sevilmeyen bir kız olsa gerek ... Devamlı güzel kızlarla uğraşır ve sanki erkeklere kur yaparcasına konuşan bir öğretmenim vardı evet evet hatırlıyorum.
milli eğitimde mevcuttur efenim.
kız lisesindeki zorluğun en kısa anlatımıdır.
kırklı yaşlara gelmesine rağmen evlenememiş hocadır. kız görünce deli olur,bunlar erkek öğrencilere daha samimi davranır. tanrının armağanıdır.
hiç evlenmemiş bir kız kurusu olması kuvvetle ihtimal.