bugün

hayallerin prensesi, evin neşesi, yaşanılası iklimim, içimin gülen yüzü.
babalar tarafından genelde birazcık daha çok sevilen * daha çok şımartılan çocuktur, hele bir de evin tek kız çocuğuysa.
dunyalar tatlisi bir seydir.
ya davulcuya kaçar yada zurnacıya
ruhi su ve cem karaca yorumlarının da mevcut olduğu dinlendiğinde ağlatabilecek kadar etkili olan şiir/şarkı.
kız evlat,kerime.
şiirin şarkı halini seslendiren abimiz zülfü livaneli'dir
oğlan çocuklarına/bebeklerine nazaran çok daha şirin, tatlı, afilli, bıcır bıcır giysi ve aksesuarla donatılabilecek olan çocuktur.
dünyanın en güzel yaratıkları bence.
kız çocuğu/nazım oratoryosu/fazıl say

http://www.youtube.com/watch?v=MmD-QpyYdhk
kadınlık mertebesine gecmek için gün sayan varlık.
Sabah işe gitme akşam geri dönme sebebim.
Tokalarının rengiyle elbisesi uyumsuz olunca bunu kafaya takan, akşama kadar bana toka aratan prensesim.
Uyurken bir de gülerken annesine çok benzediği için beni ağlatan ciğerimin parçası.
Yerine ben yatsaydım diye her gece dua ettiğim karımın bana hediyesi, emaneti.
Hayatta kalma sebebim, saygı duyulacak tek uğraşım.
dünyada bir insana verilebilecek en güzel armağanlardan biridir.
"erkek çocuğun müjdesi babaya
kız çocuğun müjdesi allah'a gider"
nazım hikmet oratoryosu'nun en can alıcı parçalarından biridir. öyle ki bir kız çocuğu ağzından yazılmış olan şiir ilk kez burada küçük bir kız çocuğu ağzından duyulur.
bazıları için gül tohumu bazıarı için felaket tohumu.
cim cimedir. evde anneye yardimi dokunur.özgürlügü erkeklere göre kisitlidir.
vurguya göre küfür olarak addedilebilir.

"kızzz ççççocccuğuuuuuuuuu!"
Her hatun kişinin çocukluğuna inildiğinde ulaşılacak olan sonuç. * Kimine göre çok uzaklarda silik hayallerde, kimine göre daha dün, kimine göre keşkede kalan puslu geçmiş.
Küçük kız çocuğu sevimli tebessümleriyle zorla insanın aklını çelen minik sevimli şeyler.
bayıldığım varlıklar, erkek çocuklara göre hem daha insan canlısı, hem daha sevmeye gelen, hem daha çok konuşmaya yatkın, işte herbişeyi ile daha tatlı olan hobbitlerdir bunlar.
cogu babalarin ikinci tercihi, ama en cok sevileni, gozbebegi.
babaların en kıymetlisidir. evlendirdiği zaman en çok babalar ağlar.
bugünlerde gözümün yaşarma sebebi. bir kız çocuğum olsun istiyorum. açık tenli dünya şekeri bir kız çocuğu. kahkalarında huzur bulayım, sarılsın istiyorum, uyusun kucağımda. noluyor lan sözlük, vaktim mi gelmiş nedir..?

not: başlık, kız çocuğu olursa güzel olacak.
bereketiyle gelir derler, ki gelmiştir de.
babalar için hep yeri ayrıdır derler. ama bir farkı yok, sadece babaya daha yakın hissettirirler kendilerini. yani baba ayrım yapmaz, yapmamalı da.
Nazım Hikmet'in Hiroşima da ölen çocuklar için yazdığı bir şiir. Zülfü Livaneli tarafından bestenilen aynı zamanda çeşitli sanatçılar tarafından söylenen şarkıdır. Ama en şaşırdıgımız; sevdiğimiz,saydığımız sevgili Joan Baez tarafından da seslendirilen bir şiir,şarkı.