bugün

Bir kızı çok çok seviyorum. Ve kız benden büyük. Ben üniversite 4. Sınıftayken o işe başlayacak işte aynı zamanda bir sorun daha başlıyor onla birlikte..

Hayatı boyunca kendi şehrinden dışarıya çıkmadı bu kız. Benim okulumun olduğu yere gelmesi için uğraşacağız işe orada başlayacak. Hah işte sorun şu ki ben evinde onu yalnız bırakmak istemiyorum. Yanında olmak istiyorum. Ve allah var gerçekten onla evlenmek istiyorum. Şimdi bir şey olmaz diyerek geceleri yanında kalsam iyi biliyorum bir gün olmasa başka bir gün kaza yapacağız. Peki neden o zaman evlenmiyorsunuz diye soracaklar için ailelerimiz o zaman erken diye evlenmemize izin vermeyecek biliyoruz.
Benim aklıma gelen ve sormak istediğim de şu; acaba biz o zaman imam nikahı kıysak ailelerimizden habersizce sonra vakti geldiğinde de evlensek caiz olur mu acaba.

Bazı arkadaşlara Edit: kızı seviyorum ve gerçekten evleneceğim. Sadece hayatı boyunca evinden ayrılmamış bir insanı sevdiğim kızı yalnız bırakmak istemiyorum.
Sıkıntı şöyle olur eğer şafiiysen kızın velisinin nikahta olması şarttı herhalde. Şafii fıkhına bakabilirsin.

Ama hanefiysen hiçbir sıkıntı yok. icap ve kabul yeterli nikah için.
Yalniz imam nikahinda kiza mehir vermen gerekir olur da ilerde ayrilirsan diye. Bu altin gumus olabilir mehirsiz olmaz nikah. Lakin nasil olsa nikah var ben kizla birlikte olayim 2-3 sene sonra basarim tekmeyi dusuncesindeysen caiz olmayabilir.nikah kiyilirken sahitinizin de olmasi icap eder.
nikahtan sonra kızı siktin diyelim sonra sen ya ayrılırsan kıza ne olcak lan pezo islamı kendinize alet etmeyin sokarım hepinize.
hayır caiz değildir.

imam nikahından ailenin de haberi olması gerekir ki ayrıca imam nikahı günümüz şartlarında pek geçerli değildir. yani yine hem resmi hem imam nikahı kıyılır ama imam nikahı eskiden resmi nikah gibiydi. günümüzde resmi nikah kıyıldıktan sonra imam nikahı kıyılmasa da olur..

hayırlı forumlar hocalar..
Nikahta hanefilere göre aile şart değildir.

Ayrıca hangi şartlara göre nikah geçerli olmaz fetvasını veriyor arkadaşlar.

icap ve kabul daha sonra iki şahitle nikah sahih olurken niye işi zorlaştıryosunuz.
Konuyla ilgili (bkz: hanefiliğe göre nikah)

Tabii birde mehir şart.
Gizli olarak resmi nikah ve imam nikahını beraber kıyın.
Hanefi mezhebine göre sorun yoktur.
Sonra nolacak? Siz nikahliyiz diyerek rahat olacaksiniz bir gun cat gitti. Dahasi sizin onunla.yaptiginiz o nikah onunla aranizda ki akit yani sozlesme olur ve o kiza yaklasamazsin yine sana haramdir. Kaldi ki siz bu isi gordunuz kiz hamile kaldi olur ya seytan kaci verir bir damla bile yeter sonra nolacak? Al sana bela al sana dert. Bu yuzden boyle bir dusunceye sakin girme sakin ama sakin Allah sizLeri sevdikleriniz ile sinar.ama seytan asla sizi zorla gunah isletemez. Aklinizi basiniza alin bu isler cocuk oyuncagi degildir. Kizdan emin isen gidip isteyin vermezse beklersin yine istersin kolay olani varken zora ve cirkin olana gitmeyin. ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.
(bkz: imam nikahıyla kızları kandıran erkek)
imam nikahı sadece dinin gereğidir. Ama yasal olarak evli olmadığınızdan ötürü de evli sayılmazsınız. Dinen evli olmak günümüzde geçerli değildir. Ama bir Safiye ile Faik olmayalım mı diyorsanız siz bilirsiniz. En iyisi diyanete sorun siz.
bu nikahın adı muta nikahıdır ve haramdır .
zinanın nikah adı altında yapılanıdır ..
islamda zamana bağlı nikah kıyılmaz .
gençler ona muta diyorlar. Gidin iran'da var. yakalanırsanız çükü keserler ama ona göre.
islamda açık bulma çabalarıdır ama yemezler.
Yahu mutanın ne olduğunu bilmeden ahkam kesen arkadaşlar bir kendinize gelin...

Son kez yazıyorum hanefilere yani islam dünyasının en büyük ve sahih fıkıh mezhebine göre nikah iki şahit huzurunda kızın nikahı evet diyerek kabul etmesidir...
Sonrada belirlenen mihr verilir... (bkz: hanefiliğe göre nikah)

Mesele bu kadar. Ha düğün etmekte güzel bir adettir, herkese ilan etmekte güzelleştirir nikahı.

Ama zamanımızda düğün yapmanın zorluğu ve birbirini seven gençlerin zinaya düşme olasılığının yüksekliği gibi sebeblerle kişi düğün vs. yapmayabilir.... Bundada dini bir sakınca yoktur mesele bu.
Önce imamla aynı evde kalmak için kız arkadaşın sizi nikahlasın, sonra kız kaçsın kurtarsın kendini.
Madem imam nikahı kıyıyorsun normal nikah da kıy direk evlenin mal dedirtir.
Gizli olarak kıyın diyenler olmuş. Nikahın amacı zaten etrafa duyurmak değil mi?
Ya zaten soruyu soran troll arkadaş trolleyip kaçmış boşuna mevzuyu uzatmayın...
Niyetin kötü olduğuna delalettir.
yoğurdu sarımsaklasakta mı saklasak sarımsaklamasakta mı saklasak muhabbeti.