bugün

Karaları çevreleyen ve kara sayılan 200 m derinliğe kadar olan sığ deniz dipleri.
kıyı devletinin kara ülkesinin denizin altında süren doğal uzantısına verilen addır. (bkz: hüseyin pazarcı)
kara ülkesinin karasularının bitiş noktasından başlayan deniz altındaki devamını ifade eder.
yunanistan'ın 12 mile çıkartmak gibi bir milli dava güttüğü uluslararası mesele.
halk arasında;
ege için: "gidiyosun gidiyosun su hala dizlerinde."
akdeniz için: " iki adım attın mı hop boyu geçiyor." şeklinde coğrafi boyutuyla anlatılmaya çalışılır.
dağların denize dik uzandığı yerlerde kıta sahanlığı geniş, paralel uzandığı yerlerde dardır.
(bkz: sahanda kıta)
Sahillere bitişik, fakat karasularının dışında iki yüz metre derinliğe kadar ya da bu derinliğin ötesindeki suların derinliğinin tabii kaynakların işletilmesine imkan verdiği noktaya kadar uzanan, sahile kıyısı olan devletin deniz yatağı ve altındaki zenginliklerden faydalanma ve araştırma hakkına sahip olduğu toprak tabakası.
coğrafya sınavlarında kafa miken, deniz kıyısında yapılıp denize dökülmüş sahanda yumurta görüntüsünün aklıma düşmesine sebep olup da midemi bulandıran kavramdır.

ve evet, coğrafya sınavlarında kafa miktiği halde ben bunun ne olduğunun tanımını yapmaktan acizim. ısrarla ilk entrysini de okumayacağım bu başlığın. boşanmak istemiyorum gibi, ben de öğrenmek istemiyorum lan.
dağların paralel uzandığı kıyılarımızda** dardır. dağların dik uzandığı kıyılarımızda ise* geniştir.
(bkz: fır hattı)
pasif kıta kenarlarında geniş ve nispeten düz, aktif kıta kenarlarında ise dar ve düzensizdirler.
yunanistan ile zaman zaman sorunlara sebep olan kavram .
(bkz: continental shelf)
ihlal edilmesi savaş nedeni sayılabilecek sorun..
görsel