bugün

görsel

görsel
iran sineması'nda kullanılan metaforlardan birisi. (bkz: iran sineması/@la paz)
gölde kıvrıla kıvrıla yüzerek balıkçı Hasan'ın rakı sofrasına yemek olmamak için kaçan balık çeşididir.
6 aylık yeğenim yemek yerken sürekli açılan ve kafamdan bir türlü atamadığım şarkı.
kırmızı balık kaç kaç kırmızı balık kaç kaç kaç (seri şekilde).
ben de beybi shark ve lanet olası sülalesinin tanıtıldığı o
şarkıyı dinleyerek dayı olmuştum.

neyse ki kız değildi. bir de niloya ırıspısı var.
tiz sesiyle mütüş kafa sikiyor.
sürekli beynimde dönüyor. ezanı bile bu kadar duymuyorum ama bebekler bir türlü bıkmıyor. bebek psikolojisi okuyan müzisyenlerden rica ediyorum lütfen biraz daha üretim...
ha bir de bunun kırmızı balığın boyutları anlaşıldıktan sonra ki versiyonu mevcuttur, adı da balıkçı hasan;

balıkçı hasan gölde
ossura ossura uyuyor
kırmızı balık geliyor
kuyruğunu sallıyor
balıkçı hasan dinle
sakın güme gitme
balık seni yutacak
sonrasında sıçacak
balıkçı hasan kaç kaç
Kirmizi balik geliyor

güfte: anonim
müzik: aynı
amca olmanın sevincini köreltecek şeyin bu şarkı olabileceğini hiç düşünmemiştim. ne var lan bunda, şarkıya sihir mi yaptınız yeter dayanamıyorum artık...
kırmızı balığı kendisi yemek isteyen bir küçümenin sözleridir aslen bunlar. çünkü bu yaramaz çok uyanıktır. kırmızı balık da öyle böyle değil ben diyeyim 5 metre sen de 10 metre.

zaten bir tane var gölde.*
barbundur, tekirdir, ekmeksiz gider.
çok sevilen bir çocuk oyununun şarkısıdır.bir kırmızı balık,bir de balıkçı hasan seçilir,şarkı bitiminde balık kaçar,balıkçı kovalar filan işte.böyle oynanır bu oyun.
Kırmızı balık en zevilen çocuk şarkısıdır çocuk evi ve kulübündeki çocukların sevdiği çocuk şarkılarından biri.
kırmızı balık müzükli dramatizasyonla da en sevilen çocuk şarkısı.
thebalkanboy un bu yaz ezberlemek zorunda kaldığı iki şarkıdan biridir kuzeni münasebeyitle.
bu sebeptendir ki her gördüğü yerde ortamdan uzaklaşmaktadır.
diğer şarkı: ringa ringa.
(bkz: kırmızı başlıklı kız)