bugün

"Fikir insanı sakat bırakır. Ondandır hisli cellatların sevgili kılığında dolaşması kainatı. Cehennemi soğutacak bir derman ararsın sen de, avucunda tuttuğun buz parçacıklarıyla; ama ne yazık senin de vücut ve ruh ateşindir onu eriten, üflesen kar etmez. Aslında hiçbir hayat inkar etmez günahın küstahlığıyla akranı ölümü aldatmayı. Bir topal, bir çolak, bir kör, bir sağır, bir dilsiz nerelerinden kardeştir yanlız ve yalansız kaldıklarında: aşk bir matemdir can veren bedeninin ardından. Yara sızlamaz sen kendin olmasan."
-Küçük iskender.
sevdiğim ve kitabını okuduğum bir yazardır. alıntı yapacak çok sözü olması ayrıca mutlu eder.
Kaçınız, çırılçıplak bedenler karşısında yalnızca gözlere baktınız.
Sorsalar, güya hepiniz âşıktınız.

Küçük iskender..
Berbat şiir yazan bir şair.
Salona geç kalınca kendisinden azar işitmiştim.
O salonda başka bir şair için bulunuyordum
dalaşırız ederiz, ama bazı şiirlerini, kimi aforizmalarını çok severim.

Bir Ayrılığın Anotomisi

dün gece, ağzından ağzıma fışkıran sözcükler
-bir ihanet nüvesi-
ve o gize bürünmüş yaşlı masal kahramanları
ve 'sen sus çocuk' gag'leriyle süslü tiratlar
ve perde kapandı! artık tiyatrolar hela olacak!

artık ayrıldık, aşkımız bir rüzgâr gibi geçti!
aşkımız bir günahtı, ve bir yaz günü bitti!
unut sana yazdıklarımı ve unut sevişmelerimizi
memelerini geri al ve geri ver penisimi

ulan istanbul! bu bana reva mıdır?
ulan o denli sevmişim, müstahak mıdır?
siktirip gidiyorum başınızın çaresine bakın
arabesk dinleyeceğim işte!
rakı içeceğim
intihar edeceğim
kıçınıza kına yakın!

Küçük iskender
geçmişte çok sevdiğim bir şairdi. lise zamanlarımda falan hayrandım. çünkü; daha yeni yeni bilindik yazarlar yerine adı pek duyulmamış veya benim duymadığım insanlar okumaya başlamıştım. ankara'da sakarya caddesindeki bara geldiğinde bile zar zor dinlemeye gittiğim zamanlar falan vardı. o derece hayrandım. daha sonra edebiyat çıtamı yükselttim ve şiirleri saçma gelmeye başladı. sözleri güzel dans ettirir fakat anlamlar boktandır. marjinallik anlamsızlık değil.
geçen ay iran'daki kazılarda mezarı bulunan, pers imparatoru büyük iskenderin bugüne kadar bilinmeyen kardeşi
müzik dünyasının ajdarı ve tarih dünyasının kadir patlamışmısır'ı neyse şiir dünyasının o'su.
"listemde yobaz varsa söylesin" dese kimse ses etmeyeceğinden "muhafazakar" kelimesini kullanmış bence. kendince bi matematik oluşturmuş o da işte, ne karışıyorsunuz? mesela sen eşcinsel demek yerine ibne diyorsun ya, o öyle yapmamış işte. yine kibarlık yapmış biraz, şair ne de olsa.
içimde birinin ağlamasına saniyeler kaldıysa,
kıpkırmızı geceler veya simsiyah aşklar yan yanaysa,
öldüğümü sadece bir ağaç gördü
valizine sevgilini koymayı unutma*
gay olduğunu duyduğum,marjinal ayaklarına yatan enteresan şair gibi bişey.
doyurmaz. en az 1 buçuk olacak iskender dediğin. evet.
portable iskender'dir. küçük olduğu için gittiğiniz her yere götürebilirsiniz.
ses verdiğim bazı şiirlerinden mürekkep çalışmama aşağıdaki link üzerinden ulaşılabilir.

https://www.youtube.com/w...DXn87KVRSItdOAxh6mJyGXtyq
Durup dururken, gece gece "de gülüm, de ki; ela bir günd geleceğim sana. istanbul darmadağın olacak, saçlaron darmadağın"dizeleri aklıma gelen, "ulan n zamandır hiç şiirlini, kitabını okumadım sözlüğe bakayım bir" düşüncesiyle önce google abiye bir sordum kendini. Sormaz olaydım. Kansermiş. Gece gece çok üzdü. Umarım bir an önce sağlığına kavuşur.
görsel
bugün 55 yaşında vefat etmiştir.

https://www.posta.com.tr/...t&utm_campaign=gundem
De gülüm, de ki; ela bir günde geleceğim sana . istanbul darmadağın olacak, saçların darmadağın.....
Sabah sabah alınan en üzücü haber. maalesef gocmustur bu dünyadan.
Yazacak hiçbir şey bulamiyorum.üzgünüm.
allah rahmet eylesin.
Ölmüştür.
görsel
2000'li yıllardı "yeraltı edebiyatı" terimini bir edebiyat dergisinde görmüş, merak etmiştim. yerli yabancı kim varsa taramaya başlamıştım. karşıma ilk çıkan türk şair : küçük iskender olmuştu. hem ismi alışılmışın dışındaydı hem de yazdıkları. cinsel kimliklerin bu kadar kategorize edilmediği toplumca daha saygılı olduğumuz dönemler olmalıydı ki sadece şiirlerini incelemekle ilgilenmiştim. bazı şiirlerinin zorlama olduğu aşikar ama şiirlerinin tekniği ve özgünlüğü hepsini örter.
Yazılarıyla hatırlanacaktır.
Herksin sanatı , hayatı kendine falan filan da bu adam ağır sapikti bana göre. Şimdi yuceltmeyin allasen. ibretle izlediğimiz olaylar ha bu sapik zihniyetin dışa vurumlari. Herkesin içinde vardır aykırı taraflar ama küçük iskender basbas bağırıyordu bunları. Sırf şiir yazıyor diye hakkı var deyip susmak yanlış. Onun beyanlarını sen ben versek linç ediliriz lan.
Keşke ibneliği yerine, şiirini ön plana çıkartabilseydi dediğim artık ölmüş insanoğlu. Kendisini sevmem ama bazı şiirleri hakikaten çok iyidir.
Eskiden, şiirle ilgilendiğim yıllarda, küçük iskenderi takip ederdim. severdim tarzını.
Özleneceksin...
güncel Önemli Başlıklar