bugün

yoktur.onlar hep izleyicidir sahnede ne işleri var.
tarih sahnesindeki tek sayfaları, osmanlı devleti zamanından bugüne dek çıkardıkları isyanlar ve bölücü eylemleridir.
divan ı lügat üt türk'te ve ttk'nun tarihle ilgili yayınlarında dahi kürtler anıldığından , var olduğu net bir şekilde anlaşılan bir yerdir. bugünkü politik mülahazalarla tarihi çarpıtmaya veya inkar politikalarına gerek yoktur. 12 eylül dönemi çoktan bitti artık. kürt isyanları vb sorunlar ağırlıklı batının kışkırtmasıyla son 100-150 yıl içinde ve bütün kürtleri kapsamayacak şekilde gündeme gelmiş durumlardır. celallenmeyip biraz kitap okumak ve tarihte ağır bastığı anlaşılan türk-kürt birlikteliği ve kardeşliğine vurgu yapmakta yarar vardır.
- 12-13.ncü yüzyılda fars ve arapların mezapotamya'da ki göçebe halklara kürt dediğini biliyoruz.
-yunan tarihçi heredot anadolu dağlarında aşiret halinde son derece ilkel bir biçimde yaşayan bir kavimden bahseder ama isim vermez. bu kürtler olabilir.

kürtlerin belgelere ilk girişi 10. 11. yüzyıla rastlar. bu da kürtlerin beşeriyetten beri var olmadığını melez bir toplum olduğunu gösteriyor. kanatime göre fars-ermeni kırması olabilir.

kesin olarak bildiğim tek şey ise kürtlerin türkler ile bir kan bağının olmaması. yani bazılarının deiği gibi dağ türk'ü, yine bazı türk milliyetçilerinin ısrarla iddia ettiği gibi bir türk boyu falan değil.
pkk'nın kuruluşu ile başlar. 30000'den fazla masum insanı öldürülmesi ile devam eder.
*
tarihte yer sahibi olabilmek için anlı şanlı bir tarihe sahip olunmalı ve her şeyden önce bir millet, bir insan topluluğu olmalı. bu şartlar gerekmeseydi sığır sürüleri de tarihte bir yere sahip olurdu.
(bkz: kukla)
(bkz: ilk insan kürttü iddiası)
kimin kimin tarih sahnesindeki yeri?
tarih ve kürtler! aman allahım, bayılacak gibi oluyorum. düşünsenize; 1869 kürt imparatorluğu, 1731 xaxfaeg devleti varmış falan.

edit: tarihler sallamasyondur, imparatorluğu yanlış almayın, xaxfaeg in anlamını dahi bilmiyorum sallamasyondur.
türkler'in önünde indus vadisi'nden çıkıp mezopotamya'ya gelmeleri kadardır. bu da yaklaşık 1000-1200 yıl kadar geriye gider.

bu kadar kısa bir süreçte dünyayı geçtim, kendilerine bile bir* tane olumlu bir şey yapmamışlardır.
(bkz: perde arkası)

hiç sahneye çıkamadılar kiiii, yazııık.
Memlüklere paralı asker,safevilere paralı asker,osmanlıya paralı asker

Bitti dağılın.