bugün

daha ilk okulda 3 de kürtlüğün ne olduğunu sözde bilip sınıf arkadaşına sen kürtsün, pis kürt diyerekten yetişmiş bir beyinsiz söylemidir.

bu ülkenin ne kadarı kürttür açık, ama ne kadarlık kısmı kürtçüdür o ayrı! bilinmesi gereken şu aids hastalarına yapılan hıv(+) dövmesinin bir benzerini kürtlere vurmak gibi niyetler varsa hay hay. bu şekilde devam ederse bu insanlar daha çok bıkacaktırlar çünkü doğu illerinde büyük bir çoğunluk "niye nedir kürt olsak sanki, biz de türküz." der ama bunu beyin kıvrımları olmayan çeneden oluşmuş yapılar anlamaz, her fırsatta bir bok varmış gibi "lan kürt... kürt gel. kürt git." der
he hiç biri bitmemiş gibi şimdi kürtlerden bıkmak diyorlar.

lan ameleye kroya doyduk demiyorsun da neden kürtten bıktık diyorsun anlamam sadece kürtler mi batar bu insanlara bilemedim.
onlardan her yerde yok mu? neden insan fişliyorsunuz? sizin çocuklarında galiba ne yazık ki fişleyecek işte bu yüzden her 50 yılda bir karmaşa.. tezatlık türeyecek. olayları konuşmak yerine olayları konuştuğunuz malzemeniz olan insanları yola getirseniz kendi seviyenize çıkarsanız fena mı olur.
madem uygun değiller uydurun o zaman ortamınıza...
halkımızın bir bölümünün asla adam olmayacağını, geçmişten hiç ders almadığını gösteren söz, saçmalık her neyse.

bazıları unutuyorlar, bu ülkede sadece kendileri yaşıyor sanıyorlar. bu ülkede birçok etnik kökenden bir çok insan yaşıyor ve bu ülke hepimizin. o etnik kökenlerden biri türklerden bıkmak diye bir başlık açsa, başka biri de bu başlığa tarfikte bir türk'ün yaptıklarını entry olarak girse, bu örnekği göstererek bıktım dese ne olur? linç edilir, ayar manyağı yapılır. çok da doğrudur.

aynı şey bu durumda da geçerli tabi. sen türk ırkındansın diye kimseye bir üstünlüğün yok. kürtlerden bıktım cümlesini kuramazsın. kurarsan yarın başkası türklerden bıktım dediğinde ses çıkaramazsın. bir üst paragraftaki nasıl ayar manyağı yapılıyorsa sen de yapılacaksın çünkü hakediyorsun. anlayın artık şu ülkede birlikte yaşamak gerektiğini. birlikte kurtardığınız ülkede birlikte yaşayacaksınız. ötesi yok.

hiç mi ders almadınız bu ülkenin sürekli kutuplaştırılmasından? sağcı-solcu, alevi-sünni, türk-kürt, laik-dinci... bütün bunlar biter mi? senin gibiler oldukça bitmez. ülke böyle böyle bölünüyor bazıları da buna alet oluyor. halk galeyana getiriliyor, gaza gelenler katliamlar yapıyor, anarşi doğuyor, anarşiyi yaratanlar, anarşiyi önlemek için darbe yapıyor bu ülkede. biz hala uyanamadık.

böyle alttan alttan faşizm kokan cümlelere kıl oluyorum. söyleyeceksen direkt söyle kardeşim.kıvırmana gerek yok sözlük burası.
sacma sapan bi baslıktır. Bu vatan hepimizin oldugu unutulmamalı ayrımcılık yaparak birbirimize dusurenlere yardım edilmemelidir.
sadece faşist düşüncenin ürünü olduğu söylenerek bir tarafa atılamayacak olan söylem. kürtlerden bıkkınlık belirtme durumu sadece konya'da yaşayan türk'te değil, rize'deki laz da, edirne'deki boşnakta, düzce'deki çerkez'de aynı şekilde vuku buluyor ve türkiye'de yaşayan pek çok etnisitenin ortak rahatsızlığı olarak ele alınıyorsa, ortada salt ırkçılık olarak nitelendirilemeyecek bundan çok daha karmaşık bir durumun var olduğu anlamına gelir. zira türkiye'de türk, laz, boşnak ya da arnavut hangi etnik gruptan gelirse gelsin üzerinde anlaştıkları ortak nokta kürtlerin rahatsızlık yaratttığı yönünde.

neden "çerkezlerden rahatsızlık duymak", "lazlardan rahatsızlık duymak" gibi başlıklar sol framede var olmazken kürtler için hergün buna benzer birkaç başlık açılabiliyor. ayrımcılığı eleştirirken, kürtlerin de neden toplumun gözünde bu hale düştüklerinin özeleştirisini yapmaları gerekir. artık iğneyi kendilerine batırma sırası kürtlerde..
yukarlarda yazdıgım bir entrynin altında not olarak onlarca kere oku yazmama rağmen entrymin hala okunmadıgını farketmem uludag sozluk yazarlarından da bıkmama neden olmuştur ve kurtlerden bıkmak konusu da bunu bana ögretmistir. ögretici bir konudur yani... isin tanım kısmı...

şimdi tekrar önceki entryme yapılan göndermelere bir cevap maiyetinde söylüyorum o entryde egitimsizligi bıkkınlıgımın sebebi olarak gösterdim ve türk de olsa kürt de olsa egitimsiz kaba insanımızdan bıktım dedim, daha ne kadar sade söylerim size bilmiyorum...

çok da rahat türklerden bıkmak diye de başlık açabilirim ve altına da doldurabilirim. yapılmayan birsey mi bu? türklere özgü davranışlar diye bir başlık aratın, altında kendi ırkımız hakkında yazdıklarımıza bakın. inanın eğer o yazılanlar kürtlere yazılsa, kürtlere özgü davranışlar diye anlatılsa, şükelalar oh çok iyi çok komikler bir anda hakaret gibi algılanacaktır. herkes çok hassas bu kürt davasında....

evet, herkes çok hassas kürt ve kürtler konusunda, sol frame'de kurt kelimesi görülse inşallah kürt'ü değil de kurdu kastetmişlerdir diyoruz. hoş gerçi kurt da artık başka anlamlar ifade etmeye başladı insanımıza. her neyse, hani bir söz vardır sakınılan yaraya kurt düşermiş diye, biz kürtlüğü bu kadar tabu haline getirirsek ne kürtler kendini anlatabilir, ne de biz onları anlayabiliriz. türkler hakkında konuşuluyor tabi mevzu türklüğe hakarete getirilmedigi sürece çünkü cezası var ve yakında o da kalkıyor, peki kürtler hakkında neden konuşamıyoruz diyoruz, ifade özgürlüğü diyoruz ya, hadi buyrun konuşalım diyoruz, sözlükler açıyoruz sonra özgür bir düşüncemizi belirttiğimizde ya artık bıktım ben bundan dediğimizde faşist oluyoruz...

yok yani trafik örneğini geçtim istediğiniz daha daşaklı örneklerse tarihten de verebilirim;

sene uzun zaman önce;

yer; osmanlı imparatorlugu sınırları

daha faşizm-nasyonalizm denen kavramlar ortada yok, ümmetçilik var ve kürtlerde osmanlı padişahları ve erkanı gibi sünni müslümanlar yani padişaha sonsuz bağlı, padişahda onlara hürmetli ki kızılbaş katliamlarına bakın!

neyse o osmanlının halkı ,ki anlattıgım sistemde kürtlerle kimsenin bir sorunu olmaması gerekir, (bkz: kürtten olur mu evliya olursa koyma avluya) diye bir söz çıkarmış, hala devam eden kürde kız vermeme gibisinden töreler çıkarmış, hacivat-karagöz gibi ortaoyunlarda kürtleri genelde zeki geçinen ama salak-çıkarcı-riyakar ve ispiyoncu ki genelde mahalle bekçisi olurlar, şark kurnazı tiplemesiyle mahallenin sevilmeyenleri olarak göstermeleri, bunlar birazcık kitap karıştırılsa görülecek şeyler, trajikomik hatta, insan okurken ulan o zaman da mı böyleymiş diyor gülümsüyor resmen...

bir de çeşme başlarına vs.lere yazıldıgı iddia edilen şiirler var ki, eğer gerçekten o döneme ait ise, ben daha size birşey söyleyemem... çünkü bıktım...

evet sizden de bıktım!...
özgür düşüncemi belirtiyorum
kürtlerden bıktım
sizlerden bıktım
okumadan etmeden milleti yargılamanızdan bıktım
her -ırk tanımlayan- kelimeleri gördüğünüzde altına fasizmden erotizme kadar tüm -izmleri ezberden yazmanızdan bıktım...
ve bunu yapanların çoğunun da türk oldugundan hareketle
türklerden de bıktım...

ne yapalım yani fazıl say gibi mi yapalım çekecem gidecem mi diyelim? eğer onu bekliyorsanız benim gibileri gitmez, çünkü ben burada ölmek için burada doğdum... kendi kendinizi eğitmenizi bekliyorum, kürt de olsa, türk de olsa...
bu ifadedeki sorun, içinde çoğul kelime içermesi. bu tür şeyleri bazı aklı kıtlar söylüyor. hangi akıl yoluna sığar bu mantık: bu ülkede lazı türkü kürtü çerkezi bir birine kız alıp vermiştir. tanımadığı insanlardan nasıl bıkar insan. tanımadığı insanlardan bıkmayı marifet ilan eden, hatta erdem ilan eden bir söz. bıkılması gereken başka şeylere gelince akıl kıt değil, sıfır.

toplumun eğitimsiz kısmı ya gericiliğe, ya da kafatasçılığa meylediyor her zaman. ikisi de bedava kişilik, aitlik duygusu veriyor. bunun sonucunda da biz ve diğerleri hemen ortaya çıkıyor. çok da tatlıdır bu biz ve diğerleri duygusu.

insanların içinde bulundukları durumun kendi kişiliklerinden ya da genlerinden kaynaklandığını düşünmek tüm insanlığın hastalığı.
vatan haini olan kismindan biktigim ; vatanini (turkiye) sevenlere, kurdistan kurmaya calismayanlara saygi duydugum topluluk. ama yuzde 80 malesef hanin oluyor. bundan dolayidir ki; halkimiz kurtlerin bir cogundan bezmistir. nerde bir kavga olsa; altindan kurtler, nerde bir kacakcilik olsa altinda kurtler, nerde bir tecavuz vakaasi olsa GENELDE kurtler. bundan dolayi olacak ki; biktik. yuzde 20 lik kisma sozum yok.
türklerden bıkmak kadar normal bir durumdur. kürtler türkleri sevmek yada katlanmak zorunda olmayabileceği gibi aynı durum türkler içinde söz konusudur. nasılki kürtler faşizan ve yalan türk söylemlerinden bıkmışlarsa aynı şey türkler içinde olabilir. önemsememiz gereken durum.
ırkçılıktır. ama kürt ırkından değil de teröristlerden bıkmak kastedilmişse kesinlikle katılırım. fakat öyleyse bile dile getirişte kullanılan kelimeler çok yanlıştır.
böyle hassas konularda, kelimeleri günlük hayatta yakın çevremizle konuşurken seçtiğimiz kelimelerden daha dikkatli seçmemiz gerekir. yoksa niyetimiz iyi olsa bile yanlış anlaşılabiliriz.
(bkz: burası türkiye ya sev ya terket)
(bkz: kürtlerin kendilerinden bıkması)
içten içten herkesin katılmaya başlayacağı, herkesin bende de bu var diyeceği eylemdir.

Yıllar önce ortaokulda okurken inşaatta çalışıyordum.
aynı inşaatta fayans işi yapanlar vardı. Hepsi kürttü. Kulak misafiri olduğum diyalogları şöyle idi:

- Kola aldın mı?

+ Aldım usta.

- Cola turka mı aldın salak.

+ bu vardı usta.

- Ulan Türklerin yaptığı hangi bok iyi olmuş ki kolası iyi olsun.

tabi ki ırkçılık iyi birşey değil ama milliyetçilik lazım herkese biraz da olsa.
Kürtler milliyetçilik yapınca eşitlik oluyor, biz yapınca faşistlik oluyor.
sadece türklere özgü bir bıkkınlık hissi değildir bu ; avrupa , orta doğu ve hatta suriye , iran bile aynı bıkkınlıtan muzdarip ülkelerdir.Hatta en son 3 gün önce çeçenistan ' da 2 pkk lı beyinleri eline verilmek suretiyle itlaf edilmiştir.
kürtlerden bıkmak ancak bir faşist için bir anlam ifade edebilir. sonuçta eşit düşünebilen empati yapmayı bilen birisi kürtlerinde türklerden bıkma gibi bir durumu olabileceğini düşünebilir. ancak biz bu ülke de bir aradayız ve birbirimizi tanımak , haklarımızı korumak ve eşit yaşamak zorundayız. birbirimizden bıkmamız demek ebedi bir şekilde ayrılmak demek olur ki bunu her iki tarafta istemez zannediyorum. bu gibi söylemlere hiç gerek yok.
kürtlerin tamamından değil, pkk destekçisi kürtlerden bıkmaktır. kürt olduğu için değil pkk destekçisi olduğu için bıkmaktır.

edit: pkk destekçilerinden eksi oy almam benim için bir onurdur.
(bkz: insanı zorla faşist yapmak)
(bkz: devlet bizden bıkmasın)
kaçak elektiriğin büyük çoğunlugunu harcayan, genelde beş ile on arasi çocuk sahibi olup çocukları sokağa salan böylece onların pkk'nın maşası ve sempatizanı haline getiren, sonrada bize eğitim verilmiyor, hizmet ulaştırılmıyor 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz diye ağlamaları nedeniyle benimde bıktığım topluluktur. istisnalar tabiki olabilir fakat kaideyi bozmaz.

bu tür gercekler söylenince faşist damgası yemekte üstüne cabasıdır. ustelik türküm bile demenin zorlaştığı, türkiyeliyim ayaklarina yatilan bir ülkede. *
kürtlerin sus pus oturup kendi kültürünü ve dilini unutmamasından kaynaklanan bıkkınlıktır. oysa ne güzel olurdu "biz türküz" deseler ve asimile olsalar. onlar da türkler gibi kendi kültürlerinden ve dillerinden vazgeçse ne güzel olurdu değil mi? ama bir dakika, türkler kendi kültür ve dillerinden kopmadı ki zaten. bu durumda kürtlere çok görülen bu taleplerebakarak onlardan bıkmakne kadar da garip! yahu senin kürtlerden bıkmaman için kürtler kendi tarihlerinden, kültürlerinden ve kimliklerinden vazgeçmek durumundaysa kusura bakma ama cehenneme kadar bıkabilirsin. çok da umurlarında olur eminim! arada bir glikoz yakın şu gri hücrelerinizde, kürtlerin kendi kimlikleri için verdikleri mücadele türk halkına karşı değil derin devlete ve şiddet tacirlerine karşıdır. kürtler kendi kimliklerini ne kadar yaşarsa o kadar mutlu olur sağlıklı bir türk, olması gereken budur. çünkü sağlıklı bir türk kendi haklarını ve özgürlüğünü başkasından asla sakınmaz, "özgürlüğüne düşkün millet" diye tarih kitapları yazan bir halk bunu zaten yapamaz.

ama bünyesinde akıl ve izan olmayan faşist para babalarının kanla beslenen düzeneğine meze olmak istiyorsanız bunun sonunun iyi bir yere varmayacağını da bilin. bu saçmalıktan herkesin zarar göreceğini aklınızda tutun.
Cidden artık bıktırmıştır. Evet.