bugün

dövlet bize bahmiğ kasidesi bu edebiyatın ilk kasidesidir.
mezun olunca gerçekten ne iş yapacaklarını merak ettiğim bölüm. yolunuz açık olsun ne diyeyim.
dövlet bize bahmiyğ
kaçak elektrik kullanımı
barzoluk
silahla adam korkutma
töre cinayeti
akraba evliliği
amca kızına tecavüz
gibi dersler verilmektedir.
Tüm üniversitelerde okutulması gereken edebiyat. Anam kürt (tati de olabilir) babam azeri destekliyorum.
olmayan dilin eğitimi olmaz.

--spoiler--

meclis tv izliyordum bir vekil bundan sonra kürtçe olarak konuşmalarıma devam edeceğim dedi, meclis tv yayını direk kesti. ahahah ezikler.

http://www.youtube.com/watch?v=jkOQwwjSTlg

--spoiler--
Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyati TS-2 393(taban puan) 445(tavan puan) olmayan bir edebiyatın bölümünü açıp 393 puan yapmak neyin kafası amına koyim ?

muhtemel/olması gereken dersler:

beyin aldırma ameliyatı nedir ve nasıl yapılır (ilk verilmesi gerekilen ders)
molotofun edebiyatımızdaki önemi
kürt sanatçılar ve eserleri (eşekler ve anırmaları)
drama (malum çok iyi yaparlar örn:dövlet bize bahmiy)
mazlum edebiyatı
tc dışındaki devletlerin götünü yalama
kürt halkı her zaman haklıdır (sadece tc toprakları içinde)
kaçak elektrik kullanımı ve dikkat edilmesi gereken hususlar
hadi anladım dil diye kırmançi lehçesini yutturuyorlarda. edebiyatı ne amk? ne edebiyatları varda neyi öğretiyorlar.
yuzyillar boyunca tarihte doğru düzgün adı bile gecmeyen bir devletten bahsediyoruz. ne edebiyatı hiçbir şeyleri yok. sadece kendilerini tatmin etmek için böyle saçmalıklara girişiyorlar. kendi kendilerine mutlu oluyorlar böylece.
seçmeli kürtçe dersinin seçileceği iller belli, altı üstü 1.000 civarı atama olur, bu bölümde geri kalanın ne yapacağı hala meçhul..
kokeni buyur sair kurdevsi'ye dayanir. kürtname adiyla yazdigi eserle taninir . ve bu edebiyatin nihenk taslarindandir.
bilimsel açıdan ele alınması gereken düşünce.

öncelikle kürtçe'nin başlı başına bir dil olması için gerekli nitelikleri taşımadığı ortada.
iletişimi sağlayan bir sistem diyebilmemiz olası aslında. lehçe mi ağız mı gibi ayrıntılara da inceleyip girmek lazım yine. öncelikle dil olabilmesi için akrabalık sıfatları, organ isimleri ve kişi zamirlerinin kendisine ait olması lazım. yani farsça,türkçe,arapça kökenli akrabalık sıfatlarıyla dil olduğunu iddia edemezsin.

sonra çok küçük bir alanda farklı sitematikler söz konusu ki hepi topu el kadar bölgede 5 farklı konuşma dili var. bu da aslında büyük bir delil dil olmadığına.

ama tekrar ve ısrarla belirtmek lazım ki bunu bilimsel olarak incelemek lazım. bunu zamanında yaptılar diye gelmesin kimse isviçre'de yaptırılmış etimolojik incelemelerin kimler tarafndan kimlere ne amaçlarla yaptırıldığını biliyoruz.
-xargn açıklamış.
Kürtlerin dili ve edebiyatını muhafaza eden kurumdur. kürtçe yazılır ve okunur. içerisinde bolca ingilizce, fransızca ve italyancadan çekilmiş kelimeler bulunur.
Kürtçe eğitim alınmasından sonra açılan ve iş imkanı olan bölüm.
4 sene olamayacak okuldur. dili neyse de edebiyatı da mı varmış sorunsalı olan başlıktır.
(bkz: kaçak elektrik destanı)
peki iş te veriyorlarmı demekten kendimi alıkoyamayacağım bir sorunsaldır.
Ulan yarım yamalak gotum gibi konuştuğunuz Turkcemin amina koymayin gidin eşşekçe arapça karışımı boğuk sesler dizisi dili öğrenin.
Dili neyse de edebiyatı ne amk. Dediğim bir olay.
sizin geçmişiniz yokki edebiyatınız olsun.
derslerin en önemli bölümünü kaçak elektrik destanı oluşturur.

edit: eksileyen kürtlere kafam girsin.
türkü konusunda çok verilmlidir. dinlemeyen dil ve edebiyat konusunda konuşmasın.
Siralamala olarak ilk 5000 e girmek gerekmektedir. Çünkü kadim kürt tarihinde 5000 sayısı önemlidir.
Edebiyat kısmında sanırım abin dızo bremın falan yer alıyor dediğim dil ve Edebiyat bölümü.
olmayan dil ve edebiyattır. millet olamamış feodal kabilelerin dilleri ve edebiyatları olmaz. olsa olsa oradan buradan arakladıkları bir kaç kelime ile kendi aralarında mesajlaşmaları olabilir.

kendinizi kandırmayın...
görsel