bugün

yadsınamaz gerçektir. hiçbir anlamda kürsel güç falan değiliz.

örneğin amerika merkez bankası fed'in başkanı afedersiniz osursa, bizim borsada bomba etkisi hissediyoruz, değil mi? ama bizim merkez bankamız faizleri iki katına çıkarmasına rağmen bırakın başka ülke ekonomilerini etkilemeyi, doların yükselişini bile zar zor kesiyoruz. allah korusun fed faizi iki katına çıkarsa sabahına götümüzdeki donu bile çeker alırlar.

dış politikaya falan girmiyorum bile. rezillik ortada.

diyeceğim o ki gelişmekte olan sıradan bir ülkeyiz. bölgesel bir güç değiliz, küresel bir güç hiç değiliz. hatırlatayım dedim.
Olsun namaz kılanlar yönetiyor bizi.
başbakanın japonya'dayken bölgesel güç iddiasında değiliz sözünden sonra başka ne söylenebilir.
ülke iran güdümüne girmiş gidiyor. gerçeği söylemek gerekirse iran'ın küçük kardeşi konumundayız.
va esefa...
müslümandan icad çıkaran olmaz denilirken, tabiki de küresel güç olamayız efenim denilmesi gerekmektedir.
islam'dan başka bir dini kabul etmeyen bir toplumun olduğu ülkede 'güç' söz konusu değildir.
bazen bloomberg ht de (abd'de yayınlanan ) politika tartışması(ki çok seviyeli konuşuluyor) programı izliyorum.

suriye konuşuluyor türkiyenin adı geçmiyor, rusya konuşuluyor türkiyenin adı geçmiyor, filistin konuşuluyor türkiyenin adı geçmiyor, iran konuşuluyor türkiyenin adı geçmiyor.

demekki neymiş türkiye küresel veya bölgesel güç değilmiş.
dünyadaki güç odaklarının varlığını göz önünde bulundurursak, türkiye bunların yanında güçlü bir ülke konumuna gelir mi diye insan kendi kendine sormadan edemiyor. şimdilik bırakın küresel güç olmayı, fikri sorulan bir ülke durumunda olmayı kazanması bile büyük bir güç olur. türkiye'nin elinde bulunan kozları da yok değil tabii. türkiye, insan ve doğal kaynaklarının zenginliği, kültürel altyapısının ihtişamı, demokratik tecrübesinin birikimi gibi pek çok özelliği ile “Dünya dengelerinde ben de varım!” demeyi hak ediyor. yeter ki aynadaki aksinden ürkmesin, kendi gölgesinin altında ezilmesin.
Hep büyüklük taslıyoruz kendi halkımıza propoganda yapıyoruz kendi kendimize caka satıyoruz
1 Türk dünyaya bedel
Türksen övün, değilsen itaat et
laylaylom sevmeler hopaşinanay sevilmeler
hep goygoy hep avcılık hikayeleri
Herifler irandan kalkıp geliyor Halepi kuşatıyor, katliam yapıyor
Sözde büyük devlet olan biz de Esed Putin ve iranlılar bi musade etsede bi sivillere el uzatsak diye mekik diplomasisi yapıyoruz.
Ahhh ahhhh
günaydın günaydın ne diyelim?
Ama yandaş tv ler ile oyleymişiz gibi lanse edilmektedir. A habere gore Norveç, camdam bakınca Suriye.