bugün

yaşadığı toplumu geri zekalı sanan bir sürü geri zekalının kömür alan insanların kurduğunu sandığı cümle.
(bkz: my name is sabri sarıoğlu and i use hacı şakir)
(bkz: stad yaptım ve şimdi oylar akp ye)
akp iktidarı döneminden önce Türkiye Maden işletmelerine bağlı işçiler yer altına inememekteydi. çünkü masraflı olmaktaydı. yani işçinin madene inmemesi inmesinden daha karlı idi. bu formülle hem işçiler alın terinin karşılığını almakta hem de kömür ihtiyacı olan insanlara kömür yardımı yapılmaktadır. güzel yapılmaktadır. hoş olmaktadır.
cümle ne kadar abartılı olsa da, bu olayların yaşandığını bilmek için, ülkenin büyük kısmının geri zekalı değil, yoksul olduğunu bilmek yeterlidir.
daha düşük gelirli, kömüre, yağa, şekere muhtaç insanlar için karnını doyurmak, oylarının nereye gideceğinden daha önemlidir.
asıl kabahat, halkı oylarını satacak duruma getirenlerdedir.
devletin asli görevi olan ihtiyaçlısına yaptığı sosyal yardımı rüşvet diye nitelendirmek.
(bkz: napak kanka kömür alak mı)?

bu katagoriye girebilecek diğer unsurlar;

"memur maaş zamları,
memur ek ödemeleri,
seyyanen zamlar,
çocuk yardımı,
aile yardımı,
süt parası,
öğrenci yardım parası,
burslar,
öğrenim kredileri,
asgari ücret zamları,
işçi ücret zamları,
vergi indirimleri,
devlet teşvikleri,
tarımsal krediler,
tarımsal teşvikler,
yol çalışmaları,
otoyol yapmalar,
duble yol yapmalar,
asvalt çalışmaları,
parke döşemeleri,
vs.vs."

(bkz: napak kanka devam edek mi)?
-sen kömür aldın mı?
-yok benim emekli maaşım yüksekmiş bana vermediler.
-ya git kuran'a el bas oy verecem diye verirler.
-ciddi mi ?
-necati dayı öyle alıyor valla.
-gidim deneyim.
-hadi koş.
açıkçası bende aldım kömürü ve oyumda elbette akp ye. hoplamaya başla yavrum. senin iktidarında millet ekmeği karneyle alıyordu. hayvan gibi akşama kadar kuyruklarda sürünüyordu. şimdi kömür kapıma gelmiş. daha ne isterim iktidardan. iktidarın bana faydası ne? enflasyonmuş bilmem neymiş bunlar beni bağlamaz. ben aç karnım doyuyor mu, kışın ısınabiliyormuyum buna bakarım. nolacaktı yani gidipte milleti kuyruklara mahkum eden çarpık din karşıtı zırvalıklar partisine mi verecektim oyumu?
toplum bir partiye menfaatinden ötürü yüzde elli sekiz oy veriyorsa o parti için iyi ve başarılı bir partidir diyebiliriz. partilere şahsi çıkarlarımız için oy veririz. yüzde yüzü mutlu edebilen bir parti henüz dünya siyaset hayatına girmemiştir.
adama sorarlar sizin iktidarlarınız şimdiye kadar çalmaktan, çırpmaktan, hortumdan, başka ne yapmış? hangi lideriniz bir kurdele kesmiş? sülümanın bir gapı vardı 40 yıl sürdü onu bile bitiren ak parti olmadımı? karayolları 10 kat artırılarak trafik kazaları yüzde 90 azaltılmadımı. hastanede insan muamelesi görmeye başladınmı? rahat rahat muayene olabiliyormuusn? paran kaç hanesli...

emin ol saymakla bitmez. ha sende muhtaca kömür verecek insaniyet yok en başta o ayrı. bu ülkede çalışamayan veya durumu olmayan kişileride dilencilikten kurtaran yine akp dir.
kömür aldım oyum ak partiye, nahı aldım oyum chp'ye, bimden dost yoğurt aldım oyum mhp'ye, çikilop aldım oyum bdp'ye.
cemaatlerinin kömürünü aldım. kendi cemaetlerinin yaptığı yolları kullanıyorum mutluyum. gerçek görevlerini kendi adalarına peşkeş çekerek yapmalarından ve devletin gerçek kalkınmasını sağlayan - matematiksel gerçekler- kurumların amcaoğluna, hala kızına, sam amcaya, israilli ağabeylerine, sarıklı babalarına agaya beleş muamelesiyle sattıkları için memnunum. evet mutluyum ben.
bir torba kömürle fikirlerine yön veren insanların varlığı yadsınamaz bir gerçek olduğu için gayet de duyulabilecek hatta duyulmuş bir cümledir.