bugün

şaşırmadığım durum. Akp döneminde gerçekleşmiştir.

http://www.haberokur.com....ye-ete-yaklasti/1499.html
artık kuyumcularda satılacağı düşünülmektedir.
türkiye'nin tarım ülkesi olduğu yalanını gözler önüne seren gelişme.
Artık Kiloyla değil de taneyle alınacağını gösterir.

- Ayşe kız sen üç yesen, ben üç yesem, evdekiler de yedi yese...pazarcı amca sen ordan bize on üç adet fasulye ver; hayııır on beş adet yapma çok pahalı.
gaz yapıyordu zaten yi olmuş

(bkz: temiz hava sahası)
türkünün bu fasulya 12 lira olarak değiştirilmesini gerektiren durum.
tarımın bittiğini gösterir. ayrıca fasulye artık yoksulun yemeği olmaktan çıkmıştır.
türkiye'nin son durumunu çok açık bir şekilde ortaya koyar.
olmasi gerekendir. 5 liraya fasulye yediginiz günleri unutun artik, parasi olmayan tavuk döner yesin. tiiffss.
ozonu daha fazla delmemek için devletimizin aldığı bir tedbirdir.

yoksa ülkemizde pahalılık, alım gücü gibi sorunlar yoktur. elhamdülillah. bize makarna yeter.
rahat rahat osuramayacağızda amk dedirtendir. içimizde tutarız artık.
40 lira şimdi.
ben de başlığı görünce şaşırmıştım. nerede ise hemen alayım diye zıpladım. 2014 senesininmiş.
(bkz: bu fasulya 7 buçuk lira)
(bkz: bir kübra ağlıyor gözleri yaşlı)
geçen gün meşhur ispir fasülyesi (erzurum şeker fasülye dedikleri, gavurcası sphearius mu neydi) aldım. aldığım yer eminönünde kurukahveci mehmet efendi karşısında olan satıcı, devamlı oradan alırım.
yarım kilosunu güveçte pastırmalı kuru fasülye yaptım. öğünmek gibi olmasın da pastırmalı kuru fasülye yapmak benim işim olur. o gün hatuna mutfağa giriş izini vermem. neyse...
yarım kilo şeker fasülye, 200gr pastırma (apikoğlu) 3 yemek kaşığı tereyağ, bir çay bardağı sızma zeytinyaği, bir baş soğan, 10 diş sarımsak, 3 domates, 3 yeşil birer (biri kapya biber) vb malzeme ile yemeğin pişme sofraya gelme maliyeti (yanında pilav vb yemek içecekler hariç) sadece 1 tencere yemek; yarım kilodan yapılmış fasülye yemeği maliyeti en az 220 lira oldu.

dikkat ediniz, kuru fasülye lan bu!
lüks veya normal bir lokantada iş yemeğine ya da toplantı görüşme amacıyla bir araya gelseniz menü de olsa ve "ben kuru fasülye istiyorum" deseniz size "iiiy iğreaaanç yea. amele mi nedir, çok banal" diyeceğiniz kuru fasülye yemeği lan bu!
unutmadan: kim ne derse desin umurumda olmaz, menüde varsa isterim ve yerim abi...
evet, ulan bu ülkede soframa koyduğum tek çeşit 1 tencere kuru fasülyeyi 220 liraya yememe neden olan dıj güçlere cehapeye yazıklar olsun.

edibüdü: yok lan yanlış anlaşılma olmasın. pahalı alamıyorum diye değil de bu parayı verdiğim için kendimi enayi gibi hissediyorum.
ne dediniz, alamayan yiyemeyen mi var?
bana ne onlardan ve zerre kadar da umurumda değil. zaten kendimi enayi gibi hissettiren bu alamayan yiyemeyen "çok şükür karnım doyuyor" diyen ve beslenme ile karın doyurma arasında farkı bilmeyen kesim değil mi?
Arkadaşım nerdeymiş o 12 Tl ye kuru fasulye. 40/42 tl en ucuzu. Oda pişerken adamın ömrünü yiyor. Fasulye pilakinin tadını unuttuk.