1. 1.
  ispanya' da kurulmuş olan endülüs emevi devletinin başkenti.
  ... linka
 2. 2.
  ankara'da sakarya caddesi'nde bulunan bir mekan.
  3 ... riders on the storm
 3. 3.
  sakarya caddesinde kitap okuyup kahve içebileceğiniz sessiz sakin bir mekan.
  ... mervet
 4. 4.
  şu duvarda asılı olan karakalem çalşması mı, mekanın güzelliği mi, kitaplar mı, mekanın sıcaklığı mı nedir bilemem beni oraya aşık eden ama şubesini istanbulda açmalarını istediğim kitap& cafe.
  1 ... tetri
 5. 5.
  emevilerin elindeyken parisi bok götürdüğü dönemde tertemiz bir şehirdir cordoba. avrupada okul nedir bilinmezken bu şehirde dav gibi kütüphaneler varmış. o dönemde avrupanın en temiz en güzel en medeni bir yerdir kurtuba.
  ... newyorktimes in aradigi yazar
 6. 6.
  ispanya şunu buldu bunu buldu avrupalılar şunları bunları icat etti nin kökeninde hep endülüsler yani kurtubalılar vardır.
  ... newyorktimes in aradigi yazar
 7. 7.
  islam medeniyetinin zirve yaptığı şehir.
  ... rabia olmak isteyen pelinsu
 8. 8.
  Onu bunu bilmem arkadaş ben kendi dedemi bilirim, Türk filmlerinde Ağa'ya ana avrat sövüp ağlayan adamdı. Onun babası radyo çok çaldığında kapatın şunu adam dinlensin dermiş, öncesini ben tahmin edemiyorum arkadaş....
  Yani bide yıl olmuş 2014 kurtubami kaldı arkadaş? Vakti zamanında her ne olmuşsa olmuş sidik yarıştırmanın ne manası var. ooof garip başım of nolurdu şöyle Cengiz Han'ın ırkını falan araştırıp bir günümü geçirebilseydimde şu varoluş bunalımlarının içinde kıvrım kıvrım kıvranmasam boğum boğum boğum boğulmasaydım nolurdu azıcık mal olaydım.
  ... because