bugün

"endüstri devrimiyle birlikte konsantrasyonu artan sera gazlarının etkisiyle atmosferin alt tabakalarındaki sıcaklık ortalamalarının, gezegenimizin doğal dengesini bozacak düzeyde artış göstermesi süreci" küresel ısınmanın sözlük tanımı işte bu. öz türkçeyle anlatacak olursak; üç beş seneye kadar kadar götümüz haşlanmış yumurtaya döneceğinin resmidir.

bilim insanları, yavaş yavaş dünyanın sonunu getirecek bu olaya karşı türlü önlemler öneriyorlar. eee tabii tüm dünyayı tehtid eden bu duruma yurdum insanının duyarsız kalması beklenemez.

uzun zamandır çevremde işittiğim çözüm önelerini şöyle bi toplayayım dedim...

çözüm 1: klima paradoksu...

- lan, içeride klima çalışıyor, ne diye camları açıyorsun?
+ abi, malüm küresel ısınma var. dışarısı da soğusun biraz.
- vayyy çevreci tospaaa seni.

çözüm 2: taharet musluğu...

- olum, tuvaletten çıkınca ellerini niye yıkamıyorsun?
+ küresel ısınma nedeniyle hızla yok olan su kaynaklarından haberin yok heralde senin? ben duyarlı bi adamım. ailecek 2 haftadır da yıkanmıyoruz ayrıca.
- senin fotosentezden haberin var mı? mına koduğum karbonmonoksit kaynağı, kaktüsler bile soldu lan kokundan.

çözüm 3 : vücuttaki soğuk havanın dışarıya salınması...

- ya ahmet abi, şu küresel ısınma için bi şeyler yapmak lazım be. kıçımda isilikler çıktı yemin ederim.
+ aslında benim bi çözüm önerim var.
- nedir abi?
+ şimdi elini ağzının yaklaşık 15 cm uzağında tut ve nefesini dışarı ver.
- verdim abi.
+ ne hissediyorsun?
- gıdıklandım.
+ o değil lan salak. soğuk hava geliyor değil mi eline.
- abi büyüksün.
+ bunu 7 milyar insanın aynı anda yaptığını düşünsene.

çözüm 4: alkol alımı...

- vayyyy sek içiyorsun rakıyı.
+ eee küresel ısınma var.

yukarıda yazılan her şey şahsen duyulmuştur. tüm bu önerilerden yola çıkarak sosyal mesajımızı da verelim; herkes kendi evinin önünü soğutursa sorun kalmaz.