bugün

Kuran'a göre;

"Bir de senden acele azâb istiyorlar, elbette Allah, va'dinde hulf etmez, bununla beraber rabbının katında bir gün sizin sayacaklarınızdan bin sene gibidir"

-hacc/47

"Melekler de, Ruh da oraya bir günde yükselib çıkar ki mesafesi (dünyâ seneleriyle) elli bin yıldır."

-mearic/4

bin mi elli bin mi? inananlara göre kaç güne tekabul ediyor merak ettiğim gün sayısıdır.

edit: güldüm*
tanrının kendi katındaki zamanın mahiyetini anlatmak için somut veriler kullanmasını,

"ahanda çelişki buldum" diyerek goygoy eşliğinde dile getiren sorudur.

arkadaş "zamansızlık" kavramının "zamandan ayrı düşünemeyen" insanlara nasıl anlatılmasını bekliyorsunuz.

hani bunu anlayabileceğinizi nasıl düşünüyorsunuz?

zamansızlık ve mekansızlıkla ilgili "mantıklı ve makul" tek bir örnek verin,

hepimiz susup kabul edelim.
Okuma özürlü olmak böyle bir şey.

Yolun süresi 50 bin yıl. Orada ki gün ise 1000 yıl.

Rabbim veriyorsan beyaz tenli kız olsun. Bunlara anlatacak bir şeyim yok.
aslında bir şeyi zamanın dışına çıkarırsanız o her zamanda olduğu için tanrı katında zaman ne kadardır sorusu saçma oluyor.

tanrıya saat kaç diye sorduğunuzda muhtemelen verebileceği bir zaman aralığı yoktur.

bu yüzden zaman yönünden dinde çelişki aramak saçma oluyor çünkü tanrıya göre zaman her anda olabilir ve tanrı için anlar arası mesafe her şey olabilir.

metafziğin güzel yanı bu( böyle değince metafizik hurafeler değil diye üstümüze gelen oluyor ama neyse)

yani salla sallaya bildiğin kadar.

mesela dünyada da zaman diye bir şey aslında yoktur. zaman dediğin şey bir sabitin diğerine oranı üzerinden bulunur. yoksa hangi noktayı aldığınız ve o noktayı hangi uzaklıkla kıyasladığınızın bir önemi yoktur.

o yüzden senin sabit olarak kendine göre aldığın zaman aralığı tanrının zaman aralığıyla kıyaslanamaz, tanrıyı her anda gösterip arada olan mesafeyi kapatırsın çünkü.
Oranın mesafesi 50 bin yıldır demiyor.
oraya 1 gün de ulaşır ki 1 gün 50 bin yıla tekabül eder diyor.
Tamam idiotsun da bu kadar belli etme.
(bkz: arap mitolojisi)

güzel konular, eğlenceli. *
Tanrı günü diye birşey yoktur.başlık saçma olmuş.
Tanrı günü diye bir şey yokmuş.

o zaman allah "rabbinin katında bir gün"
ifadesini canı sıkıldığı için kullanmış.*
bir ahiret günü 1000 dünya yılına eşittir.

Fakir müslümanlar cennete zengin müslümanlardan yarım ahiret günü, yani 500 dünya yılı daha önce girerler.
kimisinin "zamansızlık ve mekansızlığı insanlar nasıl anlasın?" diye itiraz ettiği çelişkidir.

bunu diyen, sahabilerin imanının, günümüzdeki müslümanların imanından farklı olduğunu demiş olur. bırakalım günümüzü, yüz, yüz elli yıl sonra yaşayan müslümanların imanından bile farklı olduğunu söylemiş olur.

yahu "allah zamandan ve mekandan münezzehtir" diyen siz değil misiniz? islam ortaya çıktıktan yüz yıl kadar sonraki tartışmalarda cumhur bu görüşe gelmedi mi? demek ki zamandan ve mekandan münezzeh olmayı anlamak hiç de o kadar zor değilmiş...

eğer hala "zor olduğu için böyle denmiştir" derseniz, allah'ın zamandan ve mekandan münezzeh olmasının sonraki alimlerin bir görüşü olduğunu, sahabilerin böyle inanmadığını söylemiş olmaz mısınız?

yine kendi kalelerine gol attılar!...

(bkz: yobaz ve zeka)

kimisi ise kalkmış 1000 yıl allah'ın günü, 50 bin yıl ise meleklerin ona varması için gidilecek yolun süresi olduğunu söylüyor!..

"allah'ın bir günü bin yıldır" dersen, allah'ın zamandan münezzeh olmadığını söylemiş olursun.
Tanrı değil Allah diyeceksin evladım.
kuran'da tanrı günü olmaz. zira kuran'ı allah yazmıştır.
vallah genç adam aynşıtayn zaman izafi diyor.

sen bunlara çok da kafa yorma.

anlayamazsın.
Zamandan mekandan bağımsız bir yaratıcının, her şeyin yaratıcısının bir günü dünyada kaç gün diyorsun :( ateistin de müslümanın da salağı çekilmiyor ya
Ahahah 1 kişi de çıkıp cevap veremez anca böyle kendini kandırmalar.
Sanki ayetlere "zaman gün yıl" ifadelerini ben koydum. Hani birinizin zamandan mekandan münezzeh birinizin değil dediği allah var ya o koymuş işte.

başka şeylere saldırmadan soğukkanlıca cevabınızı versenize. Sayısız tane böyle birbirini tutmayan ayet var.

Ama görüyorum ki siz hala tanrı mı allah mı safhasındasınız, ondan mütevellit bu soru büyük gelmiş.*
allah varsa da yoksa da ben inanarak mutluyum. isteyen tahta kurduna inanır, isteyen deniz tarağına inanır, isteyen soda şişesine. bunu sorgulamakta kimseye düşmez. herkesin inancına kimse karışamaz. * birbirinizi çürütmeye çalışarak değil, birbirinize hakaretler ederek değil, birbirinize saygı duyarak daha kaliteli insanlara dönüşürsünüz.
There is no time god!
Stephan HAWKiNG.
Gün nedir? Once bu soruyu %100 dogru olarak tanımlamak gerekli. Sonra kıyaslamalar yaparsınız.
Ömür dediğin üç gündür
dün geldi geçti
yarın meçhuldür
O halde ömür dediğin bir gündür
o da bugündür.
Sana bu Kitab'ı indiren O'dur. Bu Kitab'ın bir kısım ayetleri kesin anlamlı (muhkem)dir, bunlar onun özünü oluştururlar. Diğer kısmı da birden çok anlamlı (müteşabih)dir. Kalplerinde eğrilik olanlar fitne çıkarmak ve keyfi yorumlar yapmak amacı ile bu kitabın birden çok anlamlı ayetlerinin ardına düşerler. Oysa onların yorumunu sadece Allah bilir. Köklü bilgiye sahip olanlar ise «Bu Kitab 'a inandık, O bütünü ile Allah katından gelmiştir» derler. Bunu ancak aklı başında olanlar düşünebilirler.

A.imran suresi ayet 7