bugün

eğitim kalitesini yükseltmek adına yapılması gerekendir.

bilinmelidir ki kuran ı kerim tam anlaşılamadan hiçbir dünyevi ilim idrak edilemez. öncelikle gençlere kuran ı kerim tam olarak öğretilmeli sonrasında diğer derslere geçilmelidir.

bu sayede ahlaki çöküşün önünüde almış olacağız.
cumhuriyet mitinglerine sebeb olabilecek bir iştir. hea bence sakıncası yok. netice nufusun büyük bir kısmının müslüman olduğu bir ülkede olması gerekendir.
seçmeli olarak okutulabilir ama gerçekten seçmeli yani zorunlu seçmeli değil
öte yandan bu dersi okutabilecek kalifiye eleman ne yazık ki ülkemizde bulunmamaktadır
öylesine derin ki bu kitap.
olmayacak hadisedir.

edit: olmuş hadisedir artık. eğitimde halledilmeyen tek eksiğimiz buydu ya!
Kuantum fiziğini, matematiği filan adam gibi öğretemiyoruz, hatta ingilizce bile öğretme şansımız yok, bu dünyada işe yarar bir halt beceremiyoruz bari öteki dünya için faideli olalım yaklaşımıdır. Takdir edilesidir.
tamam kuranı kerimi her müslümanın bilmesi gereklidir okullarda olsa ben karşı çıkmam ama gerek eğitim koşullarımız gerekse ülkenin şuanda bulunduğu durumda zor bir hadisedir.

şimdi liseden çıkan adamlar namaz kılmayı bile bilmiyorlar hadi nasıl kılınacağını biliyorlar diyelim bu seferde okuyacak duaları yok.bize bunlar lisede ögretilmişti.

bence ilk aşama dinin temel kurallarını öğretmek olsa gerek kuran okumayı bilmek sonraki iş.
herkesin müslüman olmadığını düşünürsek, pek de faydalı olmaz sanırım.
kuranı kerim öğretmek için açılmış veya açılacak okullarda yapılması gereken eylem. evet böyle okulların olması bir problem olmamalıdır ancak bu okulların devlet tarafından maddi olarak desteklenmesi veya eğitimi verecek kişilerin devletten maaş alması laiklik ilkesine aykırı olduğu için ve anayasada devletin belirli bir dini olduğuna dair bir ibare olmadığı için yanlıştır.
doğrudan kuran-ı kerim dersi yerine yada din kültürü dersi yerine kuranın felsefesi verilebilir. seçmeli ders olması daha doğru olabilir tabiki.
edit: bir de laiklik meselesi var. ama avrupa devletlerini ya da abd hiçbiri dini devlet yönetiminden tamamen uzaklaştırabilmiş değildir. bu imkansızdır velhasıl.
en fazla seçmeli ders olarak verilebilir. çünkü gayrimüslim bir bireyin bu dersi almaması lazım. ama gerçekten seçmeli olanından. ben ilkokul ve lisede seçmeli ders diye geçenlerin hiçbirini seçemedim. direk kakaladılar.
sadece kuran-ı kerim değil, tüm kutsal kitaplar okutulmalıdır.
ders olarak okutulmayınca görüldü ki dinin kutsal kitabı okunmuyor o yüzden dendi ki, madem dinde zorlama yok! cehennem var o zaman bir zorlama daha koyalım. illa bir not sistemi lazım, sevap olur, 5 üzerinde bir değerlendirme notu olur bi karşılık olmalı yani.
hadi müslümana kuranı okuttun, hristiyana incili, museviye tevratı. ateiste, deiste, agnostike ne okutacaksın? boş mu geçecek o ders. ancak çözüm şu herhalde o inanç sistemlerini veya inançsızları görmezden gelip kuranı dayatma çabası.
kişisel dünyanda nasıl yaşıyorsan yaşa inandığın şeyi niye topluma dikte ediyorsun yahu.
Saçmalığın daniskasıdır. Devlet okulları ve üniversiteleri deneysel, bilimsel ve istatistiksel verilerle açıklanabilecek derslerin okutulması gereken yerlerdir. insanları kalıplara sokan dogmaların okutulacağı yer değildir. Bilim ve edebiyatta küresel bir dil olan ingilizcenin dahi onlarca yıl boyunca okullarda okutulup, sonucunda öğrencinin tek cümle kuramadan mezun edildiği bir ülkede cahiliyetin ve orta çağ avrupası görüşünün çok net bir göstergesi olur.
içeriğindeki insancıl öğretilerin bireylerin karakter gelişimine yapacağı fayda dikkate alınaarak okulda öğretilmesi değil de evde okunup mantığını kavramaya yönelik çalışmalar yapılabilir.
yanında tevrat ve incil de okutulursa ancak gerçekleşebilir. ama tevratı, incili okuyan ergen tayfa bir daha kur'an'ın yüzüne bakmaz uyarması bedave .
laik ülke kavramının dışına çıkan başlık. düşünün ülkenizde 3 büyük dine sahip öğrenciler varken ve hali hazırda halen din dersini zorunlu yapıyorken bir de bunun olması mantıksız bir olay.
ben müslüman değilsem bana kimse zorunlu olarak o kitabı okutamaz veya işletemez. ha gerçi müslümanlıktan çıkan herkesin, kuran dahil bütün kutsal kitapları okuması ve öğrenmesi gerekir. sen karşı çıktığın ve inanmadığın bi' olguyu tamamiyle bilmen gerekir. bu yüzden çoğu ateist dini dindar insanlardan daha iyi bilir.
radyoda duyduğum bir haber, habere göre ak partinin; bu tasarıyı sunduğu bildiriliyor ama önceden yayılan habere göre mhp grup başkan vekilinin teklif etmesinden sonra olduğu ortaya çıkıyor.
ilk haber; http://www.haber3.com/kur...eli-olabilir-1245576h.htm

şahsı görüşüme göre; din kültürü dersi zaten var ne gerek vardır kuran-ı kerime, herkes dinini evinde, camisinde yapsın. imam hatip liselerinden başka bir yerde bu ders olmamalı.

edit: eksileyen yazarlar dininizi tam ve net mi yapıyorsunuz, sanki dört dörtlüksünüz, topunuzun ne olduğu belli sizin. herkes ne bok olduğunuzu biliyor, hiç kafanızı yormayın siz.
seçmeli olarak yanına incil falan da konsun bari.

edit: muhafazakarlara neden bu kadar battıysa, bir hınçla basıyorlar eksileri.
mhp nin kurulduğu günden bu yana parti programında yer alan politikalarından biridir.sonuna kadar destekliyoruz.
bendeniz ateiste,yıllarca namaz kılmayı,dua okutmayı öğretmişler,öğrenmezsen sınıfı geçemezsin demişler,ateizm yalandır,ateistler cehenneme gidecek pis ateistler diye dalga geçen eğitim sisteminin zorunlu islam propagandası yetmemiş şimdi kuran-ı kerim devreye sokması durumudur.

Bunun yerine şamanizmi seçmeli yapsalar daha yararlı olacağı kesindir.
kuran-ı kerim dersini seçmeyen çocukların okulda, seçtirmeyen ebevenlerin toplumda nasıl bakılacağından, toplumda nasıl bir ikilik yaratacağından haberdar olmayan maneviyat sömürücülerinin istediği hadise.

peşin edit: olayın irtica cart curt kısmında değilim. ancak sen ülkeyi kutuplaştıracak adımları göremiyorsan ben senin bakış açından şüphe ederim.
sonunda normal bir ülke haline geliyoruz. ne mutlu.
doğru bir karar olur kabul edilirse çünkü;

-din dersleri seçmeli olmamalı, bütün dünya dinleri eşit şekilde verilmelidir konu olarak.

-ve bunun yanı sıra insanlar kendi istedikleri dini daha iyi anlayıp kavrayabilme için kuran, tevrat incil vs. gibi seçmeli ders görmelidir.böyle olması neyi getirir;

-insanlar kendi dinlerini çok iyi bir şekilde anladıkları için ne tarikata ne de dinsizliğe yönelirler.

-başka dinlere de saygı duymayı öğrenirler.

-ama tabi ki de kuran değil 4 kutsal kitabın da ayrı seçmeli dersi olan bir sistemden bahsediyorum ki insanlar din dersinde her dini genel itibariyle, kendi seçtikleri dini de ayrıntılarıyla görecekler.

-bu şekilde eminim ki bilinçli insanlar yetiştirilir.

edit: başlık içerisinde bile hala bu kararı din çatışmasına dönüştürenler var bence sakin olmalı ve doğru düşünmeliyiz. benim dediklerim gayet mantıklıdır ama tabi ki de mevcut iktidar nasıl bir düzenleme getirir bilemeyiz.
ülke elden gidiyor mına koyım şeriat gelmesi an meselesi. *

ağır ironi içerir yaklaşmayın..