bugün

öncelikle selamun aleyküm dindaoşlar...

kur'an da konuşanın kim olduğunu anlayamayınca ortaya çıkan sorunsal.

kur'an da onlarca ayette sanki tanrı dışında bir konuşuyormuş gibi farkeden oldu mu diye merak etmekte şahsım. pardon siz okumamıştınız dimi... neyse.

haşr

23: ''O, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır. ''

zariyat

47: ''Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz.''
48: ''Yeri de döşedik. (Bak) ne güzel döşeyiciyiz!''
49: ''Her şeyden de çift çift yarattık ki, düşünüp öğüt alasınız.''
50: ''O halde Allah'a koşun. Çünkü ben, size O'nun katından (gelmiş) açık bir uyarıcıyım.'' ?!?!?
51: ''Allah ile beraber başka bir tanrı edinmeyin. Zira ben size O'nun tarafından (gelmiş) açık bir uyarıcıyım.'' .peki.

Fatiha

1: ''Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla.''
2: ''Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.''
3: ''O, rahmândır ve rahîmdir.''
4: ''Ceza gününün mâlikidir.''
5: ''(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.'
6: ''Bize doğru yolu göster.''
7: ''Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!''

bakara

7: ''Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir.''
21: ''Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz
22: ''O Rab ki, yeri sizin için bir döşek, göğü de (kubbemsi) bir tavan yaptı. Gökten su indirerek onunla, size besin olsun diye (yerden) çeşitli ürünler çıkardı. Artık bunu bile bile Allah'a şirk koşmayın.''
28: ''Ey kâfirler! Siz ölü iken sizi dirilten (dünyaya getirip hayat veren) Allah'ı nasıl inkâr ediyorsunuz? Sonra sizi öldürecek, tekrar sizi diriltecek ve sonunda O'na döndürüleceksiniz.''
bakara

34: ''Hani biz meleklere (ve cinlere): Âdem'e secde edin, demiştik. iblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kâfirlerden oldu.''
biz yerine ben koyup oku bakim. insan konusuyomus gibi oluyor. bu benim fikrim tabi. vardir bi sebebi. biz aştık bunlari artik.
Merak edilen sorunsaldır.
Biz yarattık diyor, halbuki yaratan tek Allahtır. Nasıl olacak bu iş.
yıllardır merak ettiğim sorunsal.
Kuranı kerimde geçen tanımlamalarda Tarif eden de edilen de hz. Allah tır. Bu belagat sanatı anlatıma ilahi bir muhteşemlik, fevkaladelik, azami dikkat, idrak, heybet, haşyet (korku), saygıyla birlikte muhabbet, ciddiyet, verilmek istenilen manaları tefekkür ettirmek için olağan üstü bir kuvvet kazandırır.

Oradaki -biz- diye ifade olunan çoğul zamiri allahu teala hz. nin yücelik ve azametini celal perdesinden ifade etmesidir. Sonuçta ayetler cenabı hakkın kullarına hitabıdır. Yaradanın kullarına seslenişi muhakkak ki insanı hayretten hayrete sokan binbir çeşit sanatlı insanüstü ve mükemmel bir ifade üslubunda olacaktır. Mealini bile her okuyuşta insanda farklı farklı tesiratlar zuhur eder. Adeta kalbe nüfuz eder. Ruhlara sirayet eder. Nefislerin kızgın ateşini söndürüverir ilahi hitabın nuru.

Kafirlere bu kapı kapalı. Onlar mantık zeka beyin ve akıllarıyla istedikleri kadar anlamaya uğraşsalar da kalpleri mühürlü olduğundan zerre kadar tesir etmez.
muhammet sizi kekliyor uyanın artık allah falan değil.
oo gece gece enteller yine hortladılar. kansız vampirler gibi gece gece münâfıklar zuhur ediyorlar. entel entel Allah'sızlar, kâfir cinlerin ilham vakitleri olan gece saatlerinde coşmuşlar.. Şu konuya bak.. yine gece vakti entellik yapayım derken nasıl da saçmalıyorlar..biz ve ben olayını öne süren dâhi bireye diyecek hiçbir SÖZÜMÜZ yok. sizi münafıklar sizi.
görsel