bugün

gavurun teröristi bile bi başka azizim. adamlar insan hayatının değerini kavramışlar bi kere, bomba bile koysa ihbar ediyor, sadece gözdağı vermekle, "bak biz patlatsaydık şu kadar adam ölmüştü, ona göre ha" demekle yetiniyorlar.

fakat haritada doğuya ilerledikçe bu hümanizm yerini kasaplığa bırakıyor. burada pkk'nın eta'dan daha vahşi, filistinli intihar bombacılarının ikisinden de daha vahşi olmasıyla açıklanamayacak bi durum var bence. sonuçta elin ispanyolu da 23 kromozom çiftine sahip homo sapien, pkk'lısı da, filistin'lisi de.. peki fark nerede?

fark tamamen sosyal çünkü. batı rönesans ve reform'la kilise engizisyonunu, hıristiyan şeriatını gömdü, faşizmin en beterini ve dünya savaşlarını yaşayarak da o ilkel siyasi fikirleri tarihin çöp kutusuna attı. ama biz doğu ne dini, ne faşizmi yok edebildik. hala yaşıyoruz ve insan hayatına değer verme refleksimiz hala gelişmedi.

misal israil de filistin'de ispanya'nın bask bölgesinde asla yapmayacağı bi zulümü yapıyor. verilen cevap aynı orantıda oluyor. yani ispanya hükümeti bask bölgesinde olağanüstü hal ilan edip önüne geleni tarayıp, sadece fikrini açıklayanları bile terörist ilan edecek bi faşizan politika sergilemiyor. yani eta aslında melek gibi teröristlerin oluşturduğu bi grup değil.

zulmün ve baskının aynı seviyesinde bi karşılık veriyorlar sadece. bomba koyuyorlar ama o bombayı sonra ihbar ediyorlar. bu hümanizm onlara doğuştan, ırksal olarak bahşedilmiyor, zaten o düşünceyle büyüdükleri için öyle davranıyorlar.

peki pkk bu hümanizmi yakalar mı, filistin'li intihar eylemcileri bombalarını patlatmadan kendileri teslim olurlar mı.. asla.

ya da amerika'nın ırak işgalinde uyguladığı baskı, zulüm de aynı şekilde müslüman teröristler tarafından karşılık bulmuyor mu..

şu basit etme-bulma pratiği aslında çok şey gösteriyor ama ne yazık ki laflarıma gem vurmam gerektiği için (aksi taktirde ben de terörist oluyorum gem vurmazsam tck'ya göre) mantık yürütmeyi sizin vicdanınıza bırakıyorum.

yine de şunu söylemeden geçemeyeceğim. pkk, pkk'nın vahşi olmasından kelli vahşi değildir sadece, şu içinde yetiştiği kültürel ve sosyal ortam (bütün türkiye'yi kastediyorum) pkk'nın vahşi eylemlerinin temelinde en önemli harçtır. eğer türkiye demokratik ve insan hayatına saygılı bi halk yetiştirebilseydi pkk yine var olurdu ama o zaman pkk da koyduğu bombayı ihbar eden örgütlerden biri olurdu.

sonuç.. tabii ki pkk bu örgütler gibi olmayacak. ve önümüzdeki yirmi sene boyunca insanlarımız ölmeye devam edecek. pkk'yı besleyenin insan hayatına zerre değer vermeyen düşünce yapısı olduğunu anlayamayan kesim de önümüzdeki yirmi sene boyunca sadece pkk'ya küfretmekle yetinecek.

doğru anlaşılacağımı sanmasam da boşver, bu kadar yazdım, silmeye kıyamadım şimdi.