1. 1.
  Osmanlı tarihinin ünlü ve nüfuzlu kadınlarından olan Kösem Sultan, 1590 yılında doğdu. Sultan Birinci Ahmed'in eşi, Sultan Dödüncü Murad'ın annesidir. Bosna beylerbeyi tarafından istanbul'a kızlarağası olarak gönderilmiş, on beş yaşındayken Sultan Birinci Ahmed'e haseki olmuş, keskin zekasıyla padişahı etkisi altına almış ve bütün saraya nüfuzunu kabul ettirmiştir. Genç yaşında dul kalınca, tahta geçen kaynı Sultan Birinci Mustafa ve daha sonra da Sultan ikinci Osman zamanında devlet işlerine çok fazla karıştığı için eski saraya gönderilmiş, ancak oğullarından Sultan Dördüncü Murad'ın ilk saltanat yıllarında yeniden devlet yönetimini etkilemeye başlamıştır. Sultan Murad büyüyüp yetiştikten sonra annesinin faaliyetlerini engellemişse de, genç yaşta ölümü üzerine Kösem sultan yeniden etkin hale gelmiştir. Torunu Sultan Dördüncü Mehmed zamanında Kösem Sultan, nüfuzu korumakla birlikte, gelini, padişahın annesi Turhan Sultan, Kösem Sultana karşı çıkmış ve bir gece dairesi basılarak boğdurulmuştur (1651).

  Kaynak : http://www.osmanli700.gen.tr
  1 ... faati
 2. 2.
  mahpeyker kösem sultan olarak da bilinen valide sultan. rum ya da boşnak asıllıdır. osmanlı sarayına cariye olarak girdi. i. ahmet'in dikkatini çekerek onunla evlendi. kısa sürede sarayın en güçlü kadını oldu. 1623'te henüz küçük yaşta olan oğlu iv. murat tahta çikinca valide sultan olarak devleti oğlu adına yönetti.
  3 ... fashiondesigner
 3. 3.
  Bosnak asilli Mahpeyker kosem sultan olarak bilinen valide sultandir. Osmanli sarayina cariye olarak girdi ve birinci ahmet ile evlendi. Dorduncu murat kucuk yasta tahta cikinca devleti, valide sultan olarak onun adina yonetti. 4. mehmet'in annesi turhan sultan'in kendisine karsi giristigi iktidar mucadelesi sonucu topkapi sarayi'ndaki dairesinde 1651 yilinda olduruldu.
  ... radament
 4. 4.
  http://upload.wikimedia.o.../tr/9/99/Kosem-sultan.jpg
  ... kolibalili
 5. 5.
  istanbul kanatlarımın altında filminde zuhal olcay tarafından canlandırılmıştır.
  ... valtertablet