bugün

Kara gün dostu, ucuz yollu test cihazı.
faz da elektrik olup olmadığını test etmeye yarayan tornavida cinsinden test aparatı.
en sevdiğim alet çantası parçasıdır bu. Işıklı ya ondan ellam.
35 bin voltta işe yaramıyor denemeyin.
Öyle deniyenler var biliyorum. Yapmayın.
Ölürsünüz.
lazım olduğunda asla bulunmayan şeyler arasında yer alan balki de hayati bir öneme haiz alettir.
(bkz: dijital kontrol kalemi)
çocuklar için sakıncalıdır. şöyleki siz de benim gibi meraklı bir çocuk olduysanız zamanında kontrol kalemini prize sokunca ampul gibi yanacağını düşünürsünüz hep. yalnız orasına burasına dokununca cız oluyor ve uzun süre prizde kalırsa yanıyor. tüm bunları tecrübemle söylüyorum.
okumuş tornavida.
ilkokul çağındaki çocukların esprimsi bilmecelerine konu olan alet.

- lön ali hangi kalem yamaz?
- ...
- kotnrol kalemi olumm hebeleheee.
öss'ye hangi kalemle gireceksin sorusuna verilebilecek cevaplardandır.

+: veli, hangi kalemle gireceksin öss'ye?
-: kontrol kalemiyle...
genelde elektrikçilerin kullandıkları ama kullanılmasada her evde bulunan takım taklavatlardan bir tanesidir.
bir de bunun forum sitesi verdır,
ismi ise; ''http://www.kontrolkalemi.com'' bu şekildedir.
tornavidanın içinde lamba olanı elektrik akımı var mı? yok mu ? diye bakmak amaclı kullanılır.
işlevini kaybedince * sıradan tornavida olan alet.
"elektrik var mı diye prize parmak sokmak ve elektrik çarpmasından ölmek" vakalarını en aza indiren alet.
elektrikçinin el aleti, başta gelir.
ilkokul ogretmenimin sinavlari kontrol ederken kullandigi yesil murekkepli bi kalemi vardi. dogru olunca arti koyar, yanlis olunca yuvarlak icine alirdi cevabi... iste o kaleme biz kontrol kalemi derdik arkadaslarla, sonra da salak salak gulerdik. evet o arkadaslarimin hepsine burdan sesleniyorum bir kez daha: o'lum biz kucukken cok salakmisiz lan!
fantazi yapılmaması gereken alettir kendisi
severek okuduğum bir yazar. ama şu aralar pek sık yazmıyor.