bugün

yakında kendimizi yakıp ısınacaz galiba.
Üzerinden geçmediğiniz köprüye para verdiğiniz bir ülke için normal değil mi??
Bu mantıkla kombi açmayan kişi de ben sıcaktan rahatsız olan biriyim evimin tam istediğim ısıda kalmasına engel olan komşularımdan şikayetçiyim diyebilir.
o zaman apartumana merkezi sistemi şart koyacan yoksa adamın özel alanı ister yakar ister yakmaz ha etiktir değildir bilmem mantık hatası var.

adamın parası yoktur işi yoktur tatildedir. iyi bari ben 2 merdiven iniyorum en üst kat 5 merdiven iniyor doğal olarak en üst kat daha çok bina iç ışığı yaktırarak bina elektriğini artırıyor.

ortak gider varsa eyvallah mesela ben zeminde oturuyorumdur çatı akar bende masrafa katılırım. eee bende komşuyu şikayet ediyim camlarının ısı kaybı çok pvc profil kalınlığını artırsın camlarını daha kalın ve ısı yalıtımı yülseklerle değiştirsin.

karşı bina benim güneşimi kesiyor ev ısımı düşürüyor o da benim doğalgaz faturama destek çıksın.

niye bu kadar sinirlendim apartman yaşamı bok gibi.
apartmanlardaki merkezi sistemlerdeki durumlarda sıcak suyun dolaşımı açısından daire ana vanasının kapanmaması isteniyor sadece petekler üzerindeki vanalar zaten oda oda olduğundan istisnadır.
Çünkü apartmanda tek bir kazan oluyor (kocaman bir kombi gibi düşünün). bunu da apartman sakinleri apartmana gelen tek faturayı %30 ortak, %70 kişisel kullanıma göre ödüyor. Burada ortak ödeme açısından belli kurallar oluşturulabilir.

Ancak haberde bahsedilen kombi olayı saçma olmuş çünkü kombi denilen alet suyu ısıtıp sıcak suyu borularla eve dağıtmaya yarıyor. bu komşuyu ilgilendiren bir şey değil. O haneye ait bir tasarruf.
Akla ilyas salman'ın repliğini getiren durum

"Ürüşvet versek dögiyler vermesek dögiyler"

Yaksak da yanıyoruz yakmasak da.
Yahu evde durmuyorum niye yakayım ?
Zorunda mıyım?
Şu durumda en güzeli altta üstte bebek olan daireler. Nasıl olsa onlar sike sike açacak. Sen de aradan sebeplen işte.
neye göre , nereye göre ; adana'da kombi yaptıran kaç kiş var ki zaten. bir elektrik sobasının tek rezistansı bile ısıtmaya yeterli.
bir de şu var ; ankara'daki evimde kombiyi yakıp ta mı tatile gideyim.
Kalorifer açmadan sonbahar ayını geçirmeyi planlıyorsanız bu durum alehinize sonuç doğurabilir. Hukuki düzenlemelere göre, komşu, kombi yakmayan kat maliklerine dava açma hakkına sahip. Diğer evlerde kombi masrafının artmasına sebebiyet verdiği düşüncesi ile doğruluk ve dürüstlük kurallarına uymadığı gerekçe gösterilen bu davranışta kalorifer kullanmayan kişi para cezasına çarptırılabiliyor.

https://www.mynet.com/kal...-ceza-kapida-110106867769