1. 1.
  herhangi bir alanda koleksiyonculuk yapan, o alandaki değerli parçaları toplayan kişi.
  ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  (bkz: pul koleksiyonu)
  ... arude50
 3. 3.
  yolculuğuna latinceden başlayıp, soluğu fransızcada alan ve en nihayetinde dilimize karışan sözcükler kervanındandır. latince "toplayıcı" anlamına gelen "colligere" sözcüğünden türemiştir.
  1 ... dumlu
 4. 4.
  (bkz: nümizmat)
  1 ... hastasi olunan yazar
 5. 5.
  koleksiyonerlik sabır bilgi ve para gerektiren olaydır. öyle ki bir parçayı bulmak için yıllarca arar bulduğu anda kalp atışları hızlanır çok değişik nesnenin koleksiyonu yapılabilir. işe önce hangisinden başlamanız gereklidir ondan sonra neyin koleksiyonunu yapacaksınız. örneğin hatıra para koleksiyonu yapacaksanız çok para isteyen bir olaydır. gazoz kapağı toplayan koleksiyoner bile var bu işe meraklı kişilerin yapacağı birkaç koleksiyonerlik.

  nümismatik eski dilde sikke madalyon koleksiyonu.
  darphane hatıra para koleksiyonu.
  long play 33 lük veya 45 lik plak koleksiyonu.
  pul koleksiyonu.
  oyuncak araba.
  hayvanlardan kelebek.
  saat- boş sigara paketi vs aklınıza ne gelirse. her nesnenin koleksiyonu yapılabilir yeter ki azimli olsun.
  3 ... dedektif
 6. 6.
  Tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu zamana kadar 5-10 kuruşun hesabını yapan bir adamken, nadir olan eski Türk paraları koleksiyonuna girmem bana bir seneden daha kısa bir zaman içinde 4-5 bin liraya mâl olmuştur ama hazzı da farklıdır. iyi bir uğraştır fakat fazla sınırı zorlamadan yapmak daha yararınızadır.
  -1 ... edepliadam
 7. 7.
  Önemli tarihi eşyaları yatırım Amaçlı veya hobi olarak toplayıp satan kişi. Iyi sanat tarihi bilmek Önemlidir. Türkiye'de Ömer koç bu işin başını çekenlerden.
  1 ... depression
 8. 8.
  Bir zamanlar, bir sözlük yazarınında bu tür hobisi vardı. Böyle uzunu ve kısası, renklisi falan değişik şeyleri çıktı ortaya.
  ... elektro zurna