bugün

kolanın gazının kaçmasına, boşluklardan fıslamasını önlediğini düşündüğüm ya da sırf alttan belirli bir açıyla bakılınca kazanılan hediyenin görülmemesi için tasarlandığını düşündüğüm uyduruk plastik şeritimsi hede.
(bkz: gazoz kapaklarının altındaki mavi plastik)
(bkz: bira kapaklarının altındaki mavi plastik)

kolanın kapağındaki şifre, bedava kola vs. yazılarının görülmesini engelleyen, çatalla, bıçakla veya benzer aletlerle çıkarılıp atılması farz olan cisimcik.
güya kolanın asidinin kaçmamasını sağlayacak olan aparat.
ama sonuç ortada.
özellikle coca cola şişelerindekiler, şişenin kapağı hayvani şekilde sıkılırsa, şişenin ağızı ile -sıkışmaya bağlı olarak- kesilip şişenin içine filan düşebilmektedir.
ağızda ciklet gibi çiğnenmesi çok zevkli olan parçacık. ya da 10 yaşına kadar öyle idi.
bir nevi conta olduğunu düşünüyorum.
coca-cola yetkililerince yapılan açıklamaya göre bu mavi plastiğin işlevini bize söylerlerse bizi öldürmek zorunda kalacaklarmış.
kapağın altında bilmem ne olacak diye promosyonlar yapıldığı dönemlerde bizi bayağı bir uğraştıran gereksiz plastik kaplama. ben çoğunlukla vazgeçerdim kaldırıp altına bakmaya çalışmaktan.
çıkarmak için inat ederken çok kişinin tırnağının üst kısmını mahvetmiştir.
tırnakla çıkarmaya çalışırken tırnak ile et arasına girerek can yakan gereksiz gözüken plastiktir.
yeşil olsa daha güzel dururdu plastiği.
zamanında çokca ısırdığım bir şeydir.
zaman zaman canım sıkılınca 1 litrelik kola kapağının altından zorlukla çıkarıp ağzıma atarak sakız gibi çiğnemeye çalıştığım şey. *
Kapak ve plastiği birbirinden ayırdığımda bir kaç saniyeliğine kendimi mutlu hissettiğim şeydir.
kapaktan ayırıp boku çıkana kadar ısırılması,dişlenmesi,ağıza atıp çiğnenmesi sonra da oh diyip püüüü diye fırlatılması gereken şey..
farklı renklerde yapılması daha eğlenceli olur biriktiren bile olur. malum bi ton insan onun gereksizliğine zaten inanıyor bari çocuklar eğlensin.
azda olsa sakız görevi gören şey.
bir boka yaramamaktadır. evet.
Her gidi hey. Elvan gazozu vardı. Gazoz kapağı toplardık. Altı lastikli.
Sen gittikten sonra ben
Hiç sorma
El attığım her işi, çok geçmedi batırdım
Çünkü seni unutmanın tek yoluydu;
Bütün kazancımı şaraba yatırdım
görsel
zamanında az dişlemiyordum küçükken. artık kapakların altına mavi vb. plastik konmuyor diye biliyorum. bazen sadece mavi değil değişik renklerde de oluyordu (beyaz, gri, altın sarısı, yeşil vb.)