sadece ben mi takıntılıyım bilmiyorum ama bence klozetin kapağını kapatmak bir görgü kuralıdır. banyoyu temiz ve düzenli gösterir.
açık bırakmak ayıp değildir ama kapalı olsa daha hoş olur.
Akıllı kapaklar yaptılar kötü kokuların sızmasını önlemek icin. Bunlar acikken o kadar şık duruyor ki bazen insan kapatmak istemiyor. Ama dogrusu kapatmaktır.inanmazsınız ama bazi kapaklar tuvaletten daha pahalıdir.
aynı zamanda her an buraya işenebilir sıçılabilir mesajı da verilmektedir.
TV de zap yaparken, şu bizim Amerikan asıllı Türk doktorumuz Öz'ün> programına denk geldim. Tombul Amerikalıların bizim doktora duydukları hayranlık beni şaşırttı ve seyretmeme vesile oldu... iyi ki seyretmişim,
bizim Öz, programa katılacak olan seyircilerden birgün önce banyolarında halihazırda kullandıkları havlu, bone ve diş fırçasından birer örnek aldırmış ve laboratuvara göndermiş. Program sırasında bu sonuçları açıkladı... Sonuç inanılmaz.... Latince adını şimdi hatırlamadığım (x) bakterisi, yine Latince adını şimdi hatırlamadığım (y) bakterisi ve yine Latince adını şimdi hatırlamadığım (z) bakterisi, ve bunun gibi binlerce bakteri havlularımızda diş fırçamızda, bonelerimizde, paspasımızda, tavanımızda
duşa kabinimizde, küvetimizde aynamızda, elektrik anahtarımızda kısacası banyonun heryerinde.

Bu nasıl oluyor peşinden hemen anlattı...

Sifonu çektiğimizde su partikülleri şiddetle çarpışıyorlar. Bu şiddet su partiküllerinin klozet alanının 5 m .lik çevresine hızla dağılmasına neden oluyor. Bu partiküller beraberlerinde bakterileri de taşıyorlar... Peki bu bakteriler neler? Tahmin edebildiğiniz gibi dışkı, idrar ve koli basili vs...
Yani sifonu çekmeden önce klozet kapağını kapatmazsanız milyonlarca iğrenç bakteriler banyonun heryerine havlumuzdan diş fırçamıza kadar her yere yerleşiyorlar. ..
Sanırım çoğumuza yıllardır manasız gelen klozet kapağının şimdi neye yaradığını anladık...!!!
Bizlere göre fakir ya da zengin farketmiyor, kapak süs olsun diye var. Galiba kapatıp açmak zor geliyor ya da atalarımız bahçedeki delikte hacetini giderdiği çin genlerimize işlemiş. Evin içinde bir çukur olarak görüyoruz.
afedersin ama *
koku klozete sıkışmasın diye açık bırakıyordum meğer görgüsüzlük yapıyormuşum.