bugün

öncelikle (bkz: uludag sozluk)

efendim klon olmak genelde özentilik anlamı taşır,böyle algılanır.private'inden tutun da zamanesine kadar bir çok ek$i sözlük klonu olagelmiştir.lakin tahmin ediyorum ki hepsi de söz konusu zorlukları yaşamışlardır

nedir bu zorluklar ; sürekli ek$i'ye benzemeye çalışmak, ve/veya bir klon olarak ek$i'ye benzemek zorunda olmak ve/veya okurların-yazarların öğrendiklerini-gördüklerini hep ek$i'den edinmeleri sonucunda başlıkların-entrylerin hep ek$i tarzında olması,özgünlük olmaması ve/veya daha etli-kemikli bir yapıya bürünemediğinden hep lagaluga başlıkların-entrylerin girilmesi,ekşiye bakıldığında hemen göze çarpan ve sözlükçülerde üzüntü yaratan kalite farkı ve/veya bir klon olarak bu alemde söz sahibi olamama korkusu ve/veya buna çabalarken eleştrilmek-horgörülmek ve/veya her yazar alımlarında sırf sözlüğü kötülemek,"bir kaç küfür de ben ekliyeyim eheh" ziyniyeti içinde olanların entryler girmesi ve/veya yazar alımlarının açıldığını arkadaşlarınıza haber verdiğinizde karşılaştığınız "yok abi şimdi bi de klonla mı uğraşıcaz,bak işte gül gibi ekşi var" tribi ve/veya doğru düzgün entry girme potansiyeline sahip az sayıdaki yazarın da "ben gidiyorum burdan,buranın kalitesi gün be gün düşüyor" laflarıyla diğer iyi niyetli kesimi kanser etmesi ve/veya bilgi amaçlı entry girilse de copy+paste diye kötülenmesi,oysaki eleştiren kişinin de anket doldurmaktan başka birşey yapmaması ve/veya uzun uzun anket başlıklarının yanında daha ismi-tanımı bile yazılmamış,çok bilindik şeylerin yazılması için efor sarfeden yazarların azlığı ve/veya şahsımda oluşan ve başka,bu sözlüğün iyiliğini düşünen yazarlarda da olduğunu düşündüğüm,"daha yeni açıldı ama birkaç zaman sonra bu çaba bile kalmıyacak","millet soğuyacak" ve genel olarak da "bu sözlüğün hali ne olacak" korkusu,sorunsalı...
ne yaparsanız yapın aslını taklit ettiğiniz düşünülür,herkes ahkam keser "şölede bölede" diye,ilkini takip etmediğiniz anlaşıldığında günahınız çoktan alınmıştır.*
klonların saldırısı ile sonuçlanabilecek acılı süreç. (bkz: star wars episode 2 attack of the clones)
klonlama yöntemi ile elde edilen sevgili dolly'nin bizzat yaşadığı zorluklardır aynı zamanda. koyun başına hepsiyle mücadele vermiş, bilim tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.
asıl vücut hastalanınca oranızdan buranızdan organ söküp ona takmaları. *
klon sözlük yazarlarının, asıl sözlük yazarları tarafından ezilmesi bu nedenle şevklerinin kırılması gibi bir zorluk da yaratır.
klonlar her zaman orjinallerinin vücut yasinda dogarlar, bu kotu bir durumdur, klonun kendisi icin yeni dogdum ama bir bak ne kadar eski haldeyim demesi mumkundur. sozluge adapte edilirse bu bir avantajdir. cunku birikim vardir ve klon olunsa da, yuzsuzluk yapmayip daha cok kafa patlatmak gerekir , haliyle yaraticilik zorlanir ve uzun vaadede iyi sonuclar alinabilir. (bkz: bu kadar da iyimser olunmaz) (bkz: klon dogdum evrimleştim isyan ettim)