bugün

iskandinavlar bu işi biliyor dedirten bir başka grup daha

(bkz: http://www.kingsofconvenience.com/)
(bkz: manhattan skyline)

sadece gözlerinizi kapayın*
erlend efendinin danslarına hastayız
ve yan projelerini de ilgiyle takip ediyoruz..

aynı zamanda royksopp'unbirçok parçasındaki
vokal kaynağı grup..*

diğer yandan know howdiyorum..
çok da seviyorum..
2004 yılında çıkan son albumleri Riot in an Empty Street ile de ne kadar kaliteli bi grup olduklarını kanıtlayan müzik listesinde olmazsa olmaz sıfatını alabilecek norveç-bergen li gruptur.
2001 yılında çıkan Quiet is the New Loud albümünden 'I dont know what I can save you from' favoriler arasında adı sayılası bir şarkıdır kanımca.
kingsofconvenience.org/kocgigs sitesinden konser kayıtlarına ulaşılabilir ve görsel olarak hem ses hem müzik arasındaki uyumu tiplerin farklı havasını ve huzuru hissebilirsiniz.
(bkz: 3 kasım 2006 twba istanbul konseri)
(bkz: misread)
muzikte sakinlik deyince aklima gelen ilk isim.
homesick parçası ile sizi etrafa boş boş baktırabilecek grup. hafiflik, uçan halı üzerinde seyreden bir zaman dilimi misali sizi derinlere sürükleyen neşeli grup. müzik bitiyor, camdan baktığınızda içiniz bunalıyor. kendi kendinize "hoca al şu playlist'i başa doğru, akalım renklerin cümbüşüne" diyorsunuz.
aç arka fona bir kings of convenience at kendini yumuşacık koltuğuna al eline sıcak çikolatanı ve gevşe....
hele o yumuşak gitar ritimleri yok mu içini eritir yavaş yavaş kıpırdatırsın ayaklarını kafnı sallarsın bir o yana bir bu yana nazlı nazlı ne kadar da rahatlatır seni stresliysen o gün...
ne rock ne metal dinlenilir bundan sonra dingin insansındır sen artık...*
caymen islands la tanisip tum sarkilarina hayran oldugum grup.kanimca en iyi sarkisi know how dir,yolculuklarda pek bi sahane gider.
gorunuslerinin, hareketlerinin, isimlerinin ve sarkilarinin her birinin birbirini bukadar cagristirabilecegi baska grup dusunemiyorum.
bayiliyorum dunyayi fazla ciddiye almayan bu elemanlara. umarim bozulmazlar.
neredeyse her $arkilari bamba$ka olan grup. cok guzel parcalari vardir. singing softly to me gibi.
know how parcasinda feist ile oyle bir düeti vardir ki, feist e mi hayran olunsun, parcanin dogal sakinligine mi bilinemez. oylece dinlenir kavramaya cali$irken.
zaten o arada da parca yava$ yava$ sonlanmaya ba$lamı$tır bile.

(bkz: you and me alone)
homesick gibi bir şarkı yaparak beni iskandinavların melankolik müzik yapma yeteneklerine bir kez daha inandıran grup. bir de alttan altta bir cenk taner havası sezilmiyor değil..
sadece homesick için bile bütün gün playlisti işgal edebilen grup.
know how , homesick, manhattan skyline, cayman islands vs . tüm bunlar onların şarkıları değil bizim yaşadığımız masum masallar.
artık yeni bir albüm çıkarması gereken dünyanın en iyi muzik gruplarından biri.
hepsini birbirine benzettiğim ama hepsini çok sevdiğim indie-folk gruplarından biri. José González, andrew bird gibi uyku öncesi güzel rüyalar için dinlenebilcek ancak büyüklere masalların kaçınılmaz sonu olarak keskin düşüşlere sebebiyet verebilecek müzik; özlemle ıslak gözler, hayallerde güzel günler...
yeni albümleri declaration of dependence'la yeniden huzura kavuşturan en sevdiğim norveçliler.
yeni albümleriyle yine bizleri büyüleyen ''iki kişilik çok sesli orkestra misal'' grubu.
vali(#5997133) gibi; ama konuşkan, etkileyici. hatta büyüleyici. az da vali'ye göre indie.
5 yıl aradan sonra,geçen ay yeni albümleri çıkan 2kişiden oluşan norveçli grup.
beni sakınlestırıyorlar,güzel seyler dusunmeme sebep oluyorlar,sanki gelip beni dünyanın en huzurlu ortamına götürüyorlar.müziğin en güzel güçlerinden birini kullanıyorlar.bunuda herkes yapamaz.

ayrıca yeni albümü declaration of dependence'da mrs.cold,me in you,boat behind,rule my world kesinlikle dinlenmeli.eğer albümü ele geçirebilirsiniz repeat yapıp albümü ardarda dinleyin.

birde yağmurlu havalarda en iyi fon müziği olan grup olma özelliğine sahipler.
aslan parçaları, sükunet tellalları.
yeni albumleri declaration of dependence'î ekim ayında çıkartmış olan grup.
traklist ise şu şekilde;

01. 24-25
02. mrs cold
03. me ın you
04. boat behind
05. rule my world
06. my ship ısn't pretty
07. renegade
08. power of not knowing
09. peacetime resistance
10. freedom and ıts owner
11. riot on an empty street
12. second to numb
13. scars on land
aslanlar ama bir kedi gibi yumuşacık tüyleri var sanki müziklerinde.