(bkz: farklı olmaya çalışan aynı insanlar)
+kimi dinliyosun?
-habidö höbüdi.
+hııı!
-ya höstürüdü hest grubunun davulcusunun yardımıyla kurulmuş.
+hıı!
-hetireto hot da gitaristi tanıyomuş.
+hııı!
-ya şe...
+ziktir git!
(bkz: çıtır kızlar)
genellikle; müzik seçkisi üst seviyede olan kişi(ler) tarafından anlaşılabilinen grupların; muzik estetigi açısından beğenilerini kazanmış bünyrlerce yapılan 'trib'tir.

bu müzikleri anlayabilme yetisine sahip olabilmek için öncelikle 'sıradan' olan müzikleri bigüzel yalayıp yutmuş olmak gerekmektedir. zira ne kadar rabet edilirse edilsin belirli bir eşiği aşamadan dinlenecek olan 'kimsenin bilmediği' gruplar sadece hava atma aracı olacaktır.

ör: massive attack, goldie, hoverphonic, lamb, fluke, moby ve tricky"yi hatim etmeden apex twin dinlemek tam bir işkence olacaktır. ve hava tabiyki...
- abi "abuzittin teyyare" grubuna sardım bu aralar süper grup
+ o ne lan öyle?
- sen anlamazsın abi hardrock yapıyorlar. süper grup.
+ hacım sen bir ara bizim kahveye gelsene hıdır emmilerde grup kurdu tam senlik.
- tarzları nedir?
+ hardcore, anal, oral, 69.
- ...
* bu tribi yapan ibneler genelde erkektir. hatta okulda falan ortam yapmaya çalışırlar. götik kızlara yalakalık yaparlar. skindirik kopyala yapıştır donwload albüm blogları açarlar ki asında oradaki grupların çoğunu bırakın dinlemeyi bilmiyorlardır bile. bir de forumlarda ahkam keserler. en komiği de metallica ya bok atarlar. *
kült grup arama çabasına girip kaybolmaya neden olabilecek hede.
tribini seviyim denilesi insanların tribidir. tanımımı yaptım içim rahat.

+heheh siz hala metalica mı dinliyosunuz?
-haa n'olmuş?
+ben ayran maydan dinliyorum.
-o ne lan, yeni bi grup mu?
+tabii, kimse bilmiyo bi ben biliyorum ayran maydanı. hatta Killers diye bi şarkıları var süpöerrr.
-iron maiden olmasın o.
+öyle mi lan, ehueh hadi ben kaçiyim o zaman selametle...
-100 yıllık grup lan o.
bu şekil tribe girmiş arkadaş büyük ihtimal ergenlik çağındadır.
dinlediği grupları pek fazla kimsenin bilmediğini düşünür.
sonra bir adım daha atar ve ucuz yollu bir gitar alır. gitarı çalamaz ancak gitar her zaman yanındadır.
çarşıya çıkar sırtında takılıdır, ziyarete gider yanındadır gitar ve her zaman farklı olduğunu düşünür.
son olarakta rocker işareti yaparak gitar ile fotoğraf çektirir.
bu fotoğrafları * okulunda kızlara göstermek içi büyük çaba harcar, msn'de avatar olarak kullanır ve cins cins iletiler yazar. *
ısrarla söylenerek, yazılarak, çizilerek gerçekleştirilen triplerdir. bu tipler, hemen anlaşılır. aslında dinledikleri de yoktur pek. avaz avaz bağırıcasına belli etmeye çalışırlar her yolla.

hele sözlüklerde, bu tribi yapmak çok kolaydır. internetle, dünya elimizin altında. bul bir grup, öğren şarkı adlarını, indir, msn'de ne dinliyorum özelliğini de kullan. oldu bittiiii! iyi de anacım, tipin göstermiyor be. akıllılara yutturamazsın. aptallar yer. afiyet, bal olsun.
system of a aşağı-cradle of yukarı. sorun bu olmayan grupları, hmm evet ya bikaç parçasını dinlemiştim zamanında diyen insanların tribi. dinlemediyse ezik sanacak kendini.
gelişim sürecinde olan gençlik tribidir.

"abi pink floyd diye bir grup buldum, çok iyi söylüyor çocuklar!" diye heyecanlı heyecanlı gezerler. zamanla oturacaktır kişilikleri, hayatın içinde savrulacak bir yön bulacaktır.

dinlenmemiş grubun aslında tutulmamış, alt yapısı boktan, sözleri sikindirik olduğu için dinlenmediğini anlamazlar. el değmemiş topraklar, balta girmemiş ormanlardır onlar için. daha genç olanları, yaşıtları arasında çok eski yıllarda müzik icra etmiş grupları dinliyorum, old school takılıyorum hacı, ortamda esiyorum havası yaratmayı severler. ay canım.
genelde anthrax dinler bunlar ama biz "anthrax nedir?" bilmiyoruz tabi.
ilk tanımı yapan arkadaşın dediği gibi ehehe zaten kimse pek bilmez dediği an tribin zirvesindedir bu tribal ergen.
bu tiplere sormak istiyorum: ulan kimse bilmiyorsa sen nerden buldun da dinliyon denyo??
o da bir çok özentiden birisidir.ota b.ka özenmeye ne gerek vardır halbuki.
ilginçtir bunlar, giyim tarzları ortamdaki cakaları da enterasandır. bulaşmaya değmez her konu hakkında muhakkak yorumları vardır. sanırsın alemi yalamış yutmuş. bu gibi adamları gorunce türbe gibi el yüz sürüp sonra bir de ağzına eşarp bağlayıp tüymek lazım. dilek bu belki tutar.
bu takıntı sözlüğümüzdede vardır, "ben o grupları dinlemem atmosferik yarrak metal onlar piyasa olmuşlar." "bilek dinlemeyen yaklaşmasın yanıma." "benim dinlediğim gruplar kafa miker." vs vs.
sırf bu tribi atmak için dinleyen insan davranışıdır.
"bulasma benim dinlediklerime, gercekten olm bak cok fena dagılırsın" gibi sözlerle ego zirvesi yapan ergen genc tribi.
sadece müzik gruplarında değil genel olarak tüm dallarda vardır bu trip. gayrı popüler olanı sahiplenme, popüler olmasından korkma bir grup insanın fobisidir. marjinal kalma kaygısı olsa gerek. lost, eternal sunshine of the spotless mind, requiem for a dream, donnie darko gibi yapımlarda da kendini göstermiştir.
bu tribi yapanlar bilimum metal forumlarında underground grupların savunuculuğunu yaparlar. allah muhafaza kendini bilmez bir metalci tutup da "satarius süper grup, bilek metal ortamının kralı, ben bunları çerez niyetine yiyorum" derse "ulan bre zındık sen bu grupları nasıl çoluk çocuğa söylersin, piyasa yaparsın, harassino hamna koi" der.

bu vatandaş bilgisayar başında sinirden titreyerek ayar verirken üzerinde satarius tişörtü vardır yalnız. underground zannettiği grubun ticarete girdiğinden bihaberdir çünkü. halbuki gitse satarius elemanlarına dese ki "ben sizi kolluyorum abi forumlarda, piyasaya düşürmüyorum, şu şarkıyı beni işaret ederek söyler misiniz, şurdaki hatunların oturduğu masa sizin mi ben de geleyim" çok net bir ifadeyle "sittin lan kafamı kaybol" lafını duyacak, "mına koim yan bastık lan" nidalarıyla ortamı terk edecektir. sonra yeniden foruma dönüp "ulan sizin cibiliyetinizi var ya ühühü" diyecek, yepyeni bir underground bilek metal grubunun yılmaz savunucusu olacaktır.
90 lı yıllarda rush dinliyorum dedigimde gelen tepkiler uzerine zaman zaman girdigim triptir.
20 senelik grubu tanımamak benim hatam degil sanırım *
(bkz: pentagram)
trip olmadıgı taktirde bu söylemi takdir ettiğim kişilere mahsus eylemdir * *
yeni yeni gruplar ögrenir insan böyle insanlardan. bu kimsenin bilmediği grupları biliyorum havası en çok seyda babaoglunda vardır ki seyda ablamızı seyda abla yapan bu durumdur. hiç de rahatsızlık vermez aksine gayet sempatiktir. işi tribe vuran insanları ıslak sopayla dövüp doğru yola getirmek gerekir.