Şüphesiz ki kafa karıştırıcıdır. Evet.

görsel
persembe pazarindaki kitlelere benzeyen tiplerdir. kim hangi tezgaha dalacak belli olmuyor. aynisi bunun..
soldakiler pek iyi şeyler yapıyorlar gibi durmuyor.
gayet anlaşilabilir minyatür dür. orda toplanan halk işçi sendikasını temsil ediyor elinde sopayla fil üstünde duran adam da toma ları temsil ediyor filin yanında duran leopar mıdır çita mıdır nedir onu çözemedim.

edit:daha yukarıda tavus kuşuyla maymunda varmış tablo iyice davinci şifresine döndü.
görsel
ba ba ba, esere bak hele. bunu karakter karakter analiz edip tam yorumlayan biri çıksın, ben de ipneyim. evet.
padişahın bir savaş meydanındaki zaferinden sonra meydanda şeyhülislamla görüşmelerini o aırada dün düşmanken bu gün alışveriş yapan iki halkı görmekteyiz. eve totonok söz sende.
mağaranın önünde oturan yaşlı adamın ,bir tarikatın lideri olduğunu düşünüyorum. yanındaki mavi elbiseli sakalsız olan adamı da yunus emre'ye benzettim. yunus emre'nin mensubu olduğu bir tarikat vardı. ismini şuan hatırlayamıyorum.
sağ alt köşede bir asilzade günlük yaşama karışmak üzere. at uşağı, atın hemen önünde. asilzadenin elinin bittiği yerde başlayan şehzade saraydan kaçmış, halktan birine aşık, sevdiğini arıyor, hemen önündeki adama '' nerede o kız '' diyor, adam da birazdan ona '' bilmiyorum '' demek üzere.

yukarı doğru çıkmaya devam ediyoruz. yardımlaşma ve dayanışma içerisinde iki arkadaş ve hemen önlerinde evcil yarasası sherlock holmes'i gezintiye çıkarmış bir meczup. onların üstünde bir avcı pusuya yatmış, uzaklarda bir tavşan gözlüyor. arkasındaki adam elindeki şahini işaret gelince bırakmak üzere tutarken düşüncelere dalmış. birinci kısımı burada bitirip at uşağına geri dönüyoruz.

uşağın önünde bir adam babagannuşunu verip entelektüel beyden kitap almak üzereyken arkadan birisi penguen uzatıyor, bunu al kitabı bana ver diyor. onların solunda bir baba oğluna öğüt veriyor. dalından kopardığı kuşburnuyu ısırmış, tadı güzel gelince elindeki diğer kuşburnuyu oğluna uzatmış '' mmmalsana, çok güzel ''. arkalarındaki adam saldırmak üzere olan köpeği kovmaya çalışıyor. ikinci kısım burada bitiyor.

üçüncü kısım oradaki dervişle başlıyor. kurbağa terbiyecisi derviş önündeki kurbağayı terbiye ederken arkasında hizmetlisi hazır olda bekliyor, önünde bir saray soylusu hikmet karşısında boynumuz kıldan ince numarası yapıyor, onun hemen arkasındaki koruması dervişe bakıp '' ne anlatıyor lan bu '' diyor. en üstteki kırmızılı don kişot yel değirmenlerine nişan alıyor.

so, ibneyi görelim?
yazara yardımcı olmak için,
çalışmayı uzun uzun inceledim.

kesin olarak,
bu bir minyatür çalışması.

sanki biraz salvador dali havası var.
bu nedenle gravürde denilebilir.

bu minyatür-gravür,
sadece hayvanlar ve insanlardan oluşmuş.
insanların tümü erkek.
eğer bir trasseksüel değilse bir de kadın var.

hayvanlar ise at, koyun, tavus kuşu ve kurbağadan ibaret ve hepsi birer adet.

anlamadığım tek şey,
o mağaradaki ihtiyarın önündeki o kurbağanın neden kuyruğu var.
evrimle ilgili olabilir.
konuyu adnan oktar veya bir kediciğe iletmekte yarar var.

kediciklerle iletişim,
havuz aracılığıyla kurulursa iyi olur.

not: bu ne muhterem. resmen kafayı yedim. harbiden dediğin gibisin.
sen bu resmi götür...taa

şaka lan şaka.
teknene as.
saklambaç. budur.
Gece uyumayıp iki saat öğle vakti uyumuş ve hala kullanımda olmayan gözlerimi kanatan minyatür.

Cidden bir esrar ayini olabilir. Hadi herkesi ve naptığını açıkladık diyelim o sağda soldaki bulanıklık nedir yani böyle yerler dalgalı filan.

Başım ağrıdı amk.
Kim kime? Dum duma.
hadi bea. keçiyi sen ekledin şimdi oraya. bizi mi yiyon? koca avcı burnunun dibindeki keçiyi görmeyecek. biraz büyük resim nası görülür öğren önce. böyle ucuz numaralar yapmazsın.
görsel
görsel

oha.