bugün

Bağlaç olan -ki ayrı yazılır.

Hem -ki, hem de -de, -da bağlaçları ayrı yazılır ve cümleden çıkartıldığı zaman anlamı bozmaz, sadece bazı durumlarda cümlenin anlamında daralma meydana getirir.

Örnek:
"Bir yemek yapmış ki, yeme de yanında yat" cümlesinde "-ki" bağlacı çıkarıldığında "Bir yemek yapmış, yeme de yanında yat" biçimini alır ki, cümlenin anlaşılırlığında bozulma meydana gelmez. Ama cümledeki abartma anlamının yok olduğu kavranabilir.

Sıfat ve zamir yapan "ki" eki bitişik yazılır.

Örnek:

Seninki can da benimki patlıcan mı?
Yanıbaşımdaki adamcağız bayılıverdi.
Önceki örnek pek güzelmiş.
Benim elmam kurtlu çıktı, seninki ne durumda
hayatta yapamadığım iki şeyden biri diğeri ise de ekinin doğru kullanılmasıdır
(bkz: sözlükte ki bütün yazarların zengin olması)
-daki -deki; sıfat

-ınki -inki -ımki -imki; zamir

geri kalanlar ayrı yazılır ve bağlaçtır. yüzde doksan geçerli olan bir kuraldır bu.

sendeki kalem, ağaçtaki kuş (sıfat)

ebeninki, benimki(zamir)

gelsin ki gidelim (bağlaç)

istisna olarak; oysaki, halbuki, mademki, meğerki, sanki bağlaç oldukları halde bitişik yazılırlar. bu beş bağlacı ezberlemek gerekir.
(bkz: sözlükteki yazarların dil anlatım öğretmeni olması).
(bkz: kimin sikinde ki)

bu bir bakinizdir.
kolay bir yönetimi vardır.

ki ekine eğer çoğul eki getirilebiliyorsa bitişik yazılır, eğer çoğul eki getirilemiyorsa ayrı yazılır.

örneğin;

bahçedeki-ler (çoğul eki getirilebiliyor bitişik yazılır)
duydum ki - duydumkiler (çoğul eki getirilemediği için ayrı yazılır)
sözlükte yazar olmanızı zorlaştırır. sözlük kurallarında imlalara dikkat edilmesi gerektiği yazıyordu çünkü.
roy roy kazımın bol bol kullandığı ki dir. bir tren geçiyor ki diye başlıyan muazzam eserinde ne yazık ki, ki eki olması geren ki kadar düzgün bir ki değildir.
Noktalama işaretlerinden sonra 1 (bir) adet boşluk koyulur ama bunu da bilmez şimdi o kişi...
insanlarımızın genellikle yaptığı eylemdir.