rodentia sınıfına ait canlılara verilen türkçe isim. fare, kobay, hamster, kunduz gibi örnekleri genişletmek mümkün.
(bkz: rte) gibi bir örneğide vardır.
bunların en büyüğü, amazon tarafında yaşayan, capibara denen bir hayvandır. amazon'un yukardan baktığında sol kolunu takip et, 1000 kilometre kadar içeri gir, orada kime sorsan gösterir. genelde timsah yemi olarak kullanılır (kendi inisiyatifi dışında, timsahin tercihi dahilinde). kemirgenlerin çoğu böyledir. hayırlı bir işe yaramazlar.
"Yaşamım boyunca içimi kemirttiniz. Evlerinizle. Okullarınızla. iş yerlerinizle. Özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. Ölmek istedim, diriltiniz. Yazı yazmak istedim, aç kalırsın, dediniz. Aç kalmayı denedim, serum verdiniz. Delirdim, kafama elektrik verdiniz. Hiç aile olmayacak insanla bir araya geldim, gene aile olduk. Ben bütün bunların dışındayım. Şimdi tek konuğu olduğum bu otelden ayrılırken, hangi otobüs ya da tren istasyonuna, hangi havaalanına ya da hangi limana doğru gideceğimi bilmediğim bu sabahta, iyi, başarılı, düzenli bir insandan başka her şey olduğumu duyuyorum.."
(bkz: Tezer Özlü)
(bkz: Yaşamın Ucuna Yolculuk)
Başbakan'ın çapulcular için yeni benzetmesidir.

Hamster sevmek ve beslemek kemirgenlikse ben dört dörtlük bir kemirgenim.