bugün

kediyi öldürebilecek bir eylem. süte ihtiyacı olduğu düşünülebilecek minicik yavru kediler olabilir, ancak onlara da anne sütü tadında ve kokusunda olan tozu su ile karıştırarak vermek gerekiyor, aksi durumda gerçekten ölümüne yol açabilirsiniz.
balkona sigara içmeye çıkmıştım. saat gece 12-1 falandı. aşağıda miyavlayıp duran bir kedi gördüm. neden bilmiyorum ama içim parçalandı, ben kediyle "pşşt kedi naber açmısın" falan diye sanki insanmış gibi konuşurken bir kaç kedi daha toplaştı etrafına. 3-4 tane oldular.
kıyamadım, indim bir tas süt bıraktım. ama ben inene kadar kediler dağılmıştı bile. herneyse diyip bıraktım ağacın dibine. sonra yukarı çıktım. bir 5-10 dk sonra bütün kediler toplanmıştı sütün etrafına ve dillerini uzatıp uzatıp içiyorlardı.

işte ne olduysa ondan sonra oldu. ben "ne güzel bir iyilik yaptım bee meheheh olley yuppi!" moduna girmeye başlamıştım. ki; aşağıdan bir sesler gelmeye başladı hav hav diye. ama çok gürültülü yani, bildiğiniz sürü gibi köpekler koşuyorlar. saydım. tam 8 tane köpek vardı. 8 tane köpek sanki mekan basmaya gelmişlerdi.

kedilerle aralarında 20-25 metre vardı, ama köpekler hızlarını almışlardı. o arayı kapatmak için 2 saniye bile yeterdi. o kadar hızlıydı 8 köpek. birden kediler kafalarını bir kaldırdı. tabi kaldırır kaldırmaz deparı bastılar, kimisi ağacın üstüne çıktı. kimisi bilmem nereye kaçtı.

ama bir tanesi arabanın altına girdi. köpeklerin gelişini en son gören oydu. bütün köpekler dadandı arabanın altına. 8 tane. tam 8 tane köpek arabanın altına girmek için eğilmişlerdi yavaş yavaş sokuluyorlardı ve kediyi kaçırmamaya çalışıyorlardı.

tam o sırada kedi öyle bir zıpladı ki. sanırsın doğduğu ilk günden beri halter kaldırıyormuşta ön kol kasları gelişmiş. usain bolt'un hocasından ders almışta arka ayak kasları gelişmiş. öyle bir zıplayıştı. tam zıplarken köpekelrin bi tanesini de çizdi tırnaklarıyla. bütün köpekler hav hav hav havlamaya başladı ve akabinde kedinin arkasından koşmaya.
neyse ki kedi o korkuyla kocaman bir ağacın üstüne çıkmıştı. it sürüsüde öyle bakıp bakıp gittiler...

sütü soracak olursanız, köpekler geldiği ilk anda o süt tasını devirmişlerdi.

işte yaptığım bir iyilik az daha bir felakete yol açıyordu dostlar. aman siz siz olun, bilinçli olun. hayvanı doyurucam diye başına bela açmayın.
kedide fiziksel değişimlere sebep oluyor. Sulandırılmalı.
(bkz: köpeğe et vermek)
(bkz: ata havuç vermek)
besleme hareketi.
"su ile karıştırılması gerekiyor" yorumlarından sonra; eve aldığımız yavru sokak kedisinin süt içtikten sonra neden cork diye halıya sıçtığını anladım. kedilere su karıştırmadan süt vermeyelim, verdirmeyelim.
Erdemli eylemdir.
hem kediyi bir eve tıkmak, hem aç bırakmak, lütfedip azıcık süt vermek, ve reklamını da sözlükte yapmak.
kediciğin miyavlarken diliyle sütü içmesi ile izlenen iyi kalpli aktivite. hatta izin verirse onu seversiniz. gözlerini kapatıp mırlar, hoşuna gider.
kediye süt verilmez kedi sütü sindiremez insanlar iyi niyetle yaptığı bir şey iyilik değil kötülük.Sütün sindirimi zor sadece anne sütünü sindirebiliyoruz bunun yerine yoğurdu ya da peyniri öneriyor bilim adamları.
Kediye süt ya da pişmemiş kokmuş çiğ et vermek ya da bozulmuş yemekleri vermek iyilik değil kötülük onların ölümüne sebeb olabilirsiniz.
sütü su ile seyreltip vermeniz gerekir.

iyilik yaptım derken hayvana hazım sorunları yasatacaksınız.

ayrıca inek sütü kadar gereksiz bir gıda daha yoktur. Onun yerine koyun veya keçi sütü icirin. Faydalı en azından.

en temizi yavru kedi sütü tozu.

yavruya bakmaya devam edecekseniz eğer lütfen açık mama almayın. fiyat performans marka mamalar mevcut piyasada. illa kilosu 50 lira olan mamaları alın demiyorum. kilosu 10 liraya alacağınız açık mama, hayvana 2 yaşında böbrek sorunları olarak geri dönecektir.
Kedi sadece kedi sütü içebilir, o da markette bulunmaz. Kedilere asla süt vermeyin. Ona zarar verirsiniz.
Sütten başka alternatifiniz yoksa eğer su ile karıştırılarak verilmelidir.
inek sütüyse en azından sulandırılmalıdır ki hayvan ishal olmasın.
Arada iki üç gün verilmeli iç parazit atmaya birebir bağırsak temizlemeye birebir iyi geliyor her zaman değil ayda üç gün üst üste.
yavru kedileri öldürebilir. ishal kediler için basit bir rahatsızlık değildir.
süt yerine ayran verilebilir, ya da hiç başka seçenek yoksa süt suyla yarıdan fazlası su olacak şekilde seyreltilmelidir.
Bir felsefeye göre kediye süt verilmemeli, süt sağmak öğretilmeli.
Kedi: süt verilmez alınır.

görsel