bugün

ağız alışkınlağından mütevellit doğabilecek bir durumdur.
kayınvalidenizi/kayınvalide adayınızı daha önceden tanıdığınızdan dolayı; teyze, abla gibi. şekillerde daha önceden hitap ediyorduysanız sonradan buna alışmak "anne" diye hitap etmek biraz zorlayabilir. bu konuda sıkıntı çekebilirsiniz.
belkide avantajdır bu evlenince bile tek bir kişiye anne deme durumunuzdur.
o da kendi annenizdir.
kanının ısınmamasından da mütevellit gerçekleşen hadise.
hüsnü kuruntudur.

ben kendi annem gibi baktığım için hiç sorun olmadı.
bazen akla bir yiğit özgür karikatürü getirerek tebessüm ettirir.

-ilk evlendiğimde uzun zaman kayınvalideme anne diyemedim, benim bir tane annem var.başkasına anne diyemem diye düşünüyordum.

-(diğer çiftin kadını)normal aslında..

-sonra erkan çok kızdı, bağırdı bana.ben de yavaş yavaş alıştım.

-(diğer çiftin kadını)erkan niye bağırdın o kadar?

-götlek nuriye diyordu ya anneme!!
Bu kayınvalideye filan anne demek saçmalığı evliliğin en zor ve saçma kısımlarındandır. Herkesin bir annesi bir babası vardır. 40 yaşımdan sonra beni kayınvalidem tekrar doğurmayacağına göre neden annem olsun ki?
Onun içinde geçerli ; evladım gibi, evladımdan öte gibi saçma cümleler kurmasın kimse. Bir kere gelin ya da damat bu kişiyle evet sevebilirsin ama evveliyatın yok. Gerek de yok.

iyşi tiyzi mi dimik! inni diciksin!!!

Bu o da senin annen saçmalığını kim çıkardıysa kaynanası ölsün inşallah.
Valla ben derim eger gercekten bir anne gibi sahiplenir iyi davranır deger verirse el üstünde de tutarım onu. Sonucta evlenince esinizin ailesi ile de yüz göz oluyorsunuz bir sekilde iclerine karısıyorsunuz bu kadar ince hesaplar pesinde olmayı yanlıs buluyorum.
Kayınvalideme anne dedim de, 6 sene oldu kaypederime hala baba diyemiyorum.

Adamcağız uzaktayken hiş pişt diye sesleniyorum, olmuyor.

Kısaca, siz diyorum.

Bir saygı, bir ihtimam... Sanki hiştleyen ben değilmişimcesine... Sanırsın ki kraliyet ailesi, ben de yeni gelin meghan.
Dense iyi olur.
Geleneklerimiz, göreneklerimiz ve beklentilerimiz tarih boyunca bu şekilde yol almıştır.
Can yoldaşı, hayat arkadaşı gibi kavramlarla tanımlanan eşin annesine, " anne " gibi kutsal bir seslenişle hitap etmek, aslında anneye değil, sizinle aynı yola başkoyma kararını veren eşinize bir taltiftir.

Tabii ki, bir tek anneniz vardır, bunu, siz de, eşiniz de, kayınvalideniz de bilir. Kimsenin bu gerçeği değiştirmek gibi bir çabası ya da gücü yoktur, rahat olun...
abla , teyze arasında kalınmasına sebep olan durumdur.
Kayınvalideye ve gelin/damat a göre değiskenlik gösteren durum.
(bkz: herkesin hayatına kimse karışamaz)
O kadar..
Rahmetlik babaannem anneme ve yengeme katiyen söyletmemişti. Niye diye sorduğumuzda, ben mi doğurdum onları niye? derdi.