bugün

kayserili olanların anlayacağı ve geçmişiyle, kültürüyle, zengin mutfağıyla, eğittiği ve bağrında büyüttüğü başbakan, cumhurbaşkanı ve aktörleriyle, özetle anıldığında akılda oluşturduğu algılarıyla kendi başına bir marka olan ile ait olunduğu ifade edildiğinde, eden kişinin büründüğü vaziyet.

izmir neymiş, bursa neymiş la. kayseri candır.

not: evrensel düşünürüm ama bazen de yerellik, orijinine bağlılık iyidir.
"gayseri'liyim"in üstüne bir de "yillisiyim" eklenirse ikiye katlanacak olan gurur vaziyetidir. hafiften geriye yaslanarak çeneyi yukarı kaldırmak suretiyle ifade desteklenmiş olur.
gariptir bu gurur.
Cok gurur verici sozdur

"Ih ih gayseri".
dünyanın her yerinde duyulabilecek gururdan fazla değildir.
Esra Erol'da denildiği takdirde bazı entrikalara yol açabilir.

Mesela;
- Merhaba nerelisiniz nerden talip oldunuz bana?
- kayseriliyim.
+ kayserili erkekler pastırma kokuyor.
- what?
+ kayserililer ölsün izmirden selamlar.
- hiamminaaa koduğum alsancak orospusu.

http://www.youtube.com/watch?v=ceNGCwHitBU
bizim oradan da cumhurbaşkanı, başbakan, dış işleri bakanı, milletvekili olabilen bir saygı değer insan (abdullah gül) çıksa biz de çok övünürüz.
Kayserililer de şöyle bir mantıklı mantık var. Okumayan adamı okuturlar. Onlar da cumhurbaşkanı olur. Zeki bir şehir. Bunda almancı vatandaşların olmasının büyük tesiri var. Ne de olsa alman disiplini görmüşlerdir.
kayseri sporun 90' larda bir aralar şampiyon olmasının verdiği gururu perçinlemek sureti ile gelen vaziyettir. hiç bitmeyecek o vaziyet. biri çıkıp yeter desin!
Haklı gururdur. Şayet kayseri türkiye nin öğretmen fabrikasıdır. Herkes gelişmeye açıktır. Ben de gurur duyarım.

Kayserili olmayanlar anlayamazsınız.

Üzgünüm sizin için.
gayserili yatsın kalksın vakti zamanında oradan sürgün edilen ermenilere dua etsin, çünkü bugün neye sahipse o ermenilerin emeği ve orada bıraktıklarıyladır, sivas caddesi diye nam salan bir zamanların meşhur zenginlerinin oturduğu o semtlerin ve daha pekçok semtin tapusunun kimlere ait olduğunu biz elbette iyi biliriz,,

not: ermeni değilim, ama hak hukuk mevzusunda adaletli davranmak gibi bir hastalığım var, şimdi rahat rahat gülebilirsin gayserilim..
kayseriliyim derken özbeöz türkmen olduğunu bilenin gurur vaziyetidir.

kayseri ermenileri, zaten çok küçük bir azınlıkken istanbul'a göçetmişlerdir.
"kayseriliyim" dendikten sonra iş görüşmesinde "seni satın almada değerlendirmek isteriz" denmesi biraz garipleştiriyor insanı. bilmiyorlar ki 2 yıla şirketi kendi üstüme geçiririm ben. neyse bir şey demiyorum. çok iyi satın almacı olurum ben, evet.