elin karısına ha , zor be yaaa !
Annemden başkasına anne demem nokta.
saçmadır diyemeyeceğim, neyi eleştirsem başıma geliyor. isteyen istediğini desin.
görgüsüzlük yalakalıktır. evet..
Geleneklerimiz gereği yapılan eylemdir.
Büyüklerin hoşuna giden bir durum olsa da, genç nüfusun, istisnalar dışında, bayıla bayıla, samimiyetle ettiği bir hitap değildir.

Şekilciliktir.
Mühim olan sesleniş değil, gelin/ damat kişisinin, anne kavramına uygun duygu ve tavır sergileyebilmesidir.

Saygı ve sevgi hissetmediğin sürece milyon kere anne demişsin ne yazar?!

Birileri bunu, büyüklere anlatmalı ve bu saplantı değişmelidir.
kaynana buldunuz anne demeye çemkirmeniz kaldı.
içimden gelirse derim. kimileri var öz anneden çok annelik yapar. şimdi ona anne denilmez mi?
kişisel tercih meselesidir kimse dediği için sorumlu tutulamayacağı gibi, demediği için de sorumlu tutulamaz.
anneye hakarettir.
kızı güzelse baba bile derim.
sonuçta benim eşimi dokuz ay karnında taşımış, bunca yıl bakıp büyütmüş ki ben bu konuda ona hayranlığımı dahi sunarım. hayatımı birleştirdiğim adamın annesi benim de annem sayılır bir yerde o yüzden derdim.
Size karşı kaynana değil de anne gibi yaklaşmışsa neden "anne" demeyesiniz ki? Sokakta gördüğünüz birisi 'teyze' olurken o niye 'anne' olamasın? Tutup da 'annem benim canım çiçeğim böceğim' diye atlamayın kadının üzerine ama hak ediyorsa da ona 4 harfi çok görmeyin.
Hayatınızı birleştirdiğiniz kişiyi dünyaya getirmiş kişi bir nevi sizin de anneniz olmuş oluyor. Ona Anne demek kendi annenize hakaret değil, kaynananıza samimiyettir.
Bu konuya yaklaşımımızda kaynana yerine Kayinvalide kelimesini kullanırsak bilinç altimizda daha sicak izler bırakarak yeni ve güzel bir başlangıç yapabiliriz.
Anne bir tanedir. Herkesin annesi kendine özeldir ama Bir insanla hayatını birleştirdiysen, evini ve odanı paylaşıyorsan onun annesine de anne diyebilmelisin.
Anne demekle saygı olur mu?
Kendi çocuğum olana kadar olmaz diye düşünürdüm ama ben eger o günleri görürsem, gelin veya damadımdan kendi evladımın bana hitap ettiği gibi hitap etmesini beklerim.
Ne gelin ne de damat hiç bir şekilde öz evlat gibi görülüp sevilemez ama evladının eşi olduğu icin özel bir konuma sahip olur.
Sonuçta Bu kültürel bir olay. Öyle görmüş, yetişmişiz.
Kayınvalidene anne derken tabiki öz annene anne demiş gibi hissetmiyorsun.
Sadece Esinin ve Esinin annesinin gönlü olsun diye yapıyorsun bunu.
ilk başta cok zor gelir ama sonradan alışılan birşey. Kimsenin de diline yapışmaz.
Kaynana, kayın ana, kayınbaba!
Neden burada kayın önemli olmuş bir bilen var mı?
Neden baldızana, baldızvalide değil, neden görümcevalide değil?
Ya da dünür ana, dünür baba da olurdu.
ilginç; burada şair baldız baldan tatlıdır derken, kayınço'ya ne mana yüklemiş?
Onu bunu bırakta nefes alıyormu ?
hoşşikliktir.

(bkz: hoşşik)
Annesi hayatta olmayan biri için zordur.
Benim annem yok, ben derim.
Görümcem de demiyor. Ama Ben derim. Anniş bile derim.
Hiç samimi gelmeyen durum. Yani derim ama tamamen formalite olacak. isterse dünyanın en tatlı insanı olsun kendi annem dışında hiç kimseye içtenlikle "anne" diyemem.
33 yasindan sonra bir baskasina anne demek de ne bileyim.
agzim yuzum yamulur diyemem heralde.
Ya bunun bir de baba versiyonu var. 3 yıl oldu babam öleli, bir kere yanlışlıkla dayıma baba dedim. Onda da rahatsız edici bir sessizlik oldu ortamda. Onun dışında 3 yıldır baba demiyorum kimseye.
Nasıl olacak bilmiyorum evlenince. Alışırım herhalde. Belki gerçekten babam gibi olur. Umarım.
Sevdiğinizin annesidir nihayetinde. Ayrıca bir insanı mutlu edeceksiniz, kolayca.
Şaçma, ensest mi yaşıyoruz. Annem olamaz adı üstünde kaynana denir. Kaynanadır ve bundan alınmamalıdır.