bugün

tehcir kanununun ardından gerçekleşen uygulamalar esnasında ermenilerin can güvenliğine dikkat etmediği ve ölümlere sebebiyet verdiği gerekçesiyle 8 nisan 1919'da idam edilen bogazliyan kaymakamı.

son sözleri şöyledir;

"benim sevgili kardeşlerim, asil türk milletine çocuklarımı emanet ediyorum. bu kahraman millet, elbette onlara bakacaktır. allah, vatan ve milletimize zeval vermesin. amin. borcum var, servetim yok üç çocuğumu, millet uğruna yetim bırakıyorum. yaşasın millet...";

ölümünün ardından, üzerinde bulunan vasiyeti ise şu şekildedir;

"merhum sevgili oğlum adnan'ın medfun bulunduğu kadıköy kuşdilli çayırındaki kabristanda yavrumun yanına gömülmemi diliyorum. teyzem ve kardeşim kadıköyünde sakindirler. teyzemin adresi mühürdar caddesinde 67 numaralı hanedir. adı ismet hanım'dır. defin masrafı teyzeme tevdi buyurulmalıdır. kabir taşım, hamiyetli türk ve müslüman kardeşim tarafından dikilmeli ve üstüne şöyle yazılmalıdır: millet ve memleket uğruna şehit olan boğazlıyan kaymakamı kemal'in ruhuna fatiha. perişan zevcem hatice'ye, yavrularım müzehher ve müşerref'e muavenet edilmesini, yavrularımın tahsil ve terbiyesine ihtimam buyurulmasını vatandaşlarımdan beklerim.

babam, karamürsel aşar memur-u sabıkı arif bey de acizdir. kardeşim münir de kimsesizdir. bunlara da muavenet olunursa, memnun olurum. türk milleti ebediyyen yaşayacak, müslümanlık asla zeval bulmayacaktır. allah, millet ve memlekete zeval vermesin. fertler ölür, millet yaşar. inşaallah türk milleti ebediyete kadar yaşayacaktır." (30 mart 1335 boğazlıyan kaymakam - sabıkı kemal)

tbmm 14 ekim 1922'de çıkardığı özel bir kanunla kaymakam kemal bey'i "milli şehit" olarak kabul etmiştir.

kabri istanbul kadıköy'dedir.
Ermeni Tehciri sırasında ölen Ermenilerden dolayı sorumlu tutulan Kaymakam Kemal Bey, yabancıların baskısı sonucu Yozgat istinaf mahkemesinde yargılanır. Neticede Kemal Bey beraat eder ama özellikle Fransa bu işin peşini bırakmaz. Bu kez istanbul'da bir yargılama yapılır. Bu sefer suçlu bulunan Kemal Bey 10 Nisan 1919 günü Beyazıt Meydanında idam edilir. Kaymakam Kemal Bey'in idam cezası almasında en büyük pay ise işgal kuvvetlerinin isteği doğrultusunda yalancı şahitlik yapan Yozgat Müftüsü Hulusi Efendi'nindir. bu Hulusi Efendi, rivayete göre Taha Akyol'un amcasıdır.

kaynak:http://www.turksolu.org/174/isbecer174.htm
emperyalizmin arzusu doğrultusunda kurban edilen bir vatanseverdir.