bugün

zor bir erdemdir herkese nasip olmaz.
Evrensel insan modelinin tanımı olur.
şöyle bir tekerlemesi vardır;
"Düşüncelerine katılmıyorum ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim"
her görüşe saygı duymaktır.
Sözlükte pekte mümkün olmayacak davranıştır.
Ülkemizde olmayan şey. Genel açıdan söylüyorum. Dincilerin karşı tarafın düşüncesini yok sayması bunun büyük örneklerindendir.
müslümanlarda ve müslüman geçinenlerde istisnai birkaç kişi dışında kesinlikle görmediğim bir özellik. "islm hşgrü dni bi kre tm mı? .s" he amk he. ben de zaten dark souls'u hiç ölmeden bitirebiliyorum.
görüşe saygı duyulmaz, görüş sahibine saygı duyulur.
zor olan davranış biçimidir. hiç bir insan hayvansal içgüdülerini hiçe sayıp kendi görüşüne karşı bir görüşü kabullenmek istemez fakat modern davranıp saygı duyuyor gibi yaparak rol keser.
Her baba yiğidin harcı değildir.
evet efendim sözlükte çokça karşılaşmaya başladık.

trollemeyi bir hak olarak görmüyorum fakat saygı duyan yok. evet. karşı görüşe saygı yok.
benim yaptığım fiildir. Sağcı olarak her zaman bu ülkenin solculara ihtiyacı olduğunu düşünürüm. Genel olarak solcu biriyle konuşurken saygıdan ödün vermem ama yüzde doksan dokuzu saygıdan nasibini alamamış malesef. Iki çift kelime konuşamıyor, iki dakika seviyeli tartışamıyorsunuz. Hele seni tanımıyorsa annene söverek başlıyor konuşmaya.
Birçok zaman düşüncelerim solla uyuşur ama solcu onların her bokunu beğenmemi bekliyor. Ya bi siktir git ordan.
duyulmazsa kaos ortamı oluşur. gerçi bu ortam çok fazla güruhun hoşuna gidiyor eminim avuç avuç kınayı götlerine yakmışlardır. bir düzen oturmadı amk.
Olması gerekendir. Herkesin seninle aynı görüşü benimsemesini bekleyemezsin. Herkes aynı pencereden bakamaz.
ahlaklı, erdemli ve aklı başında insanın yapabileceği davranıştır.
genelde görüşüne saygım sonsuz cümlesi ile ithaf edilir halbuki adam arkasını dönse görüşüyle alay edecek insan davranışıdır.
ülkemiz de nadir bulunan madenlerden biridir. sağ sol , türk kürt diye muhabbete girmeye bile gerek yok. saygı duymadıktan sonra hepsi mantardır benim için.

edit : eksik kalan duygular eklendi efendim.
bir insanın bir konu da görüşü olmasına saygı duyulabilir fakat her karşıt görüşe de saygı duyulamaz.

uç bir örnek olacak ama 40 yaşında bir adamın 18 yaş altı bir kız ile birlikte olmasını 'çıtır manita yapmak' olarak algılayan bir zihniyetin görüşüne saygı duyamayabiliriz.
empati kurabilmek dünyanın en büyük işidir. empati kurabiliyorsanız saygıda, sevgide kendiliğinden gelir.
ülkemizde her zaman olan şeydir. tabii sözle sınırlı kalmak kaydıyla.
türkiyede benzerine az rastlanan diye tabir edebileceğimiz bir ilişki çeşidi.
karşıt görüşe saygı duyulabileceğine inanmıyorum. eğer saygı duyulabilseydi benim ne düşündüğümün ne önemi kalırdı. voltaire'nin güzel bir lafı var, "düşüncelerinize katılmıyorum ama bunları dile getirebilmeniz için canımı bile veririm" (böyle bir şeydi galiba). yani demek istiyor ki, düşünce özgürlüğü olmalı, söyleyin düşüncelerinizi ama çok da fifi diyor.

insana saygı duyulur en fazla. bu durum ise onun düşüncelerini eleştirmeyi gerektirir bence.
Ülkemizin şuan ki şartlarında "imkansız" denilecek durum.
Bunun için medeni olmak gerekir. Bizim ülkemizde pek mümkün değildir bu. Bir şeyi medeniyet ısnırları içerisinde konuşmak.
Karşıt görüşe değil fakat karşıdakinin bunu düşünmesine saygı durmaktır.