uzun bir kuyruktan sonra beyni sulanan insanların inatla diğer kartın şifresiyle elindeki karttan para cekmeye calısması, hatta "yok yahu yanlıs yazdım herhalde" diyerek 3 kere denemesi * ile meydana gelen ve hatta sonucunu alzheimer'a bağlayan bir insan becerisidir. * *
kart türü kredi kartı ise borcundan dolayı,bankamatik veyahutta maaş kartı ise son kullanma tarihinin geçmesi nedeniyle gerçekleşen olaydır.
kredi kartı olup da son kullanma tarihinin olmaması gibi süper bir olay da yok tabii ki.
efendim bu konuda başımdan geçen vahim bir olayı anlatmak istiyorum, şöyle ki:

akşam dokuz sularında para çekmek için atm'ye kart takılır tahmin ettiğiniz üzere kart atm de kalır.sağa sola bakınılır.yan bankamatikteki adam ile gözgöze gelinir,akabinde şu diyalog gelişir;

adam: kartın sıkıştıysa'' #sifre#* yap kartı geri veriyor.
str: öyle mi? bir deneyim o zaman ben.
adam:ne oldu vermiyor mu?
str:yok maalesef vermedi, sağolun.
adam: rica ederim, sabah bankadan alırsın artık.iyi akşamlar.
str:evet öyle yapacağız mecburen, size de iyi akşamlar.

böyle durumlarda kartların bankamatikte hapsolduğu bilindiği için sabah olunca nasıl olsa gelir alırım düşüncesiyle bankamatikten uzaklaşılır. ertesi sabah bankaya gelinir ve durum anlatılır. atm açılır ve içinden kart çıkmaz ama mavi mavi plastikler çıkar.aha sıçtık denir, daha sonra eller titreyerek müşteri hizmetleri aranır. geçen 12 saat içinde hesaptan 2000 ytl çekildiği öğrenilir. kamera kayıtları incelenir. o gece yardım etme bahanesiyle gelen şerefsizin dolandırıcı olduğu, ben şifreyi girerken deve kuşu gibi boynunu uzatarak beni izlediği, ardından önceden kart haznesine yerleştirdiği mavi plastikler sayesinde benim kartımı oradan alarak uzaklaştığı dehşetle görülür.bankanın bize kartları satarken söylediği 50.000 ytl ye kadar paranız sigortalı sözü akla gelir.atm de gerekli önlemin alınmadığı da düşünülreke bir umutla dilekçe yazılır, polise suç duyurusunda bulunulur. ancak bu tür durumlarda bankaların kanunlardaki boşluklardan dolayı her konuda haklı çıktığı öğrenilir.devletin ilgili boşlukları doldurmasına da yıllardır izin vermediği öğrenilir.kapitalizme bankalara küfredilir. paralarını yastık altında saklayan dedeler nineler akla gelir , iç geçirilir. *