bugün

Özünde tüm illeri b*k götürecek olan bir sav.

Bakın, ya da bakmayın, dinlemeyen insan ile isim yok. Bu ülkede belli baslı yöreler var, bu ülkede olmasa da gene yörelerini yasatan insanlar var.

Modern ülkemizi iki yüz yıl (200) önce kurduk, Batılılaşma dersen anlarım, Avrupalılaşma dersen gene anlarım ancak kabul etmem, bana göre Türk özü ile avrupalidir.

Türk ilindeki bilgili, çalışkan yöreler vardır. Karadeniz bunun basında gelir ancak girasun'dan kopup gelen ben, gene de Türk ülkesindeki en çalışkan "yöre insanı" Karadenizliler ile birlikte, ki bazı alanlarda (bana kızmayın sevgili hemşerilerim, ancak böyle) Karadeniz insanından da öte çalışkan, caliskanliliktan baska bilgili ve öncü olan bir yöre insanı vardır, o yöre ne yazık ki artık Türk boyunduruğunda degildir, kim bilir belki bir gun???

Bu yöre insanı kimisinin Balkan göçmeni, kimisinin göçmen, kimisinin o, kimisinin bu dediği insanlardır. Sev sevme, bu böyledir.

Bu iki yöre insanından (yöre insanı yöre insanı! Ne ula bu! Türk'ler efendim, ikisi de oz be oz Türk'ler) baska insanlarda vardır. Ancak bu proses bir gelenek biçiminde degildir, çalışkan Egeli olabilir, zeki iç Anadolulu olabilir, olabilir. O ki bilmeniz gerekir, işbu durum genel degildir bu iki yöre insanı dışında.

Geografyadan (bilierek coğrafya yazmadım, dil bilgisi dersi vermeyin sonra) tut da gelenek-göreneklerine dek benzerlik gösterdikleri gibi aralarında çok iyi bir sevgi vardır.

Kimi vakıt çarpışmalar olsa da araları çok iyidir. hangi iki bölge gösterin ki birbiriyle iyi geçinsinler? Sivaslı Kayserili ile dalasir, izmirli Antalyalı ile, böyle Midir? Böyledir. istersen kabul etme, varsa karşı tezin, sun bana.

Kısacası, kıskanmayın ne olur, çalısın sizin de olur. Umarım olur, amin.

Bu kaa, iyi geceler.
Vatan hainleri ve din düşmanları ülkenin her tarafına yayılmıştı.bakın trabzon'da ne hdp büro açabilir,nede bir kişi alenen ben ateistim,dine ve müslümanlara karşıyım diyebilir.
Şuan 300 yıl ilerideydik hem ahlaken hem de teknolojik olarak. Hangi devlet dairesine gidersen müdürü karadenizli ve eksiri iş bilmiyorlar egoları dolayısıyla da iş bilen personele de il yaptırtmıyorlar.
Karadeniz fıkrası olmayacaktı.
Durumu yanlış açıdan tartışıyoruz.
Asıl Karadeniz olmasaydı diye başlamalısınız.

Coğrafya kader olur, canlı yaşamı biçimlendiren coğrafyadır ve insan bunun için içinde varolan ihanet ile aşağılık duygusu nedeniyle ilk önce virüs gibi davranarak ...

Unutmadan: doğada insan formatı ile birebir aynı davranışı gösteren bir tek canlı vardır; bu canlı virüsler olur.
Hâlâ bazı konularda virüsler canlı cansız diye tartışmalar olsa da marseille, tupan, klosneu adı verilen dev virüsler bulunmasıyla artık genel kabul olarak virüsler canlı olarak tanımlanmaktadır.

Neyse, konumuza dönersek; insan tıpkı virüs gibi kendini coğrafyaya göre adapte ederek ve coğrafyaya göre tanım davranış beslenme kültür kimlik edinerek yaşarken ilk ihaneti yine coğrafyaya yapıyor onu yok ediyor ve güçlenen çoğalan insan virüsler gibi kendisine yaşam çoğalma alanı veren bu canlı yapıyı yok ediyor.

Buna göre diyebiliriz ki; Karadeniz olmasaydı Karadenizliler olmazdı ama o zaman da orada Kürtleri yaşıyor olarak görürdük.
Neden mi?
Lazın deniz görmemişine Kürt derler.

Burada kimseye bir kültüre hakaret edilmemiştir.
Laz olmak veya Kürt olmak veya bu kimlikten olmak aşağılayıcı bir durum değildir.
" o ne güzel ülkedir " diye ayet inerdi.
halen mağarada yaşayacaktık. adamlar bina yapma işinde marka.