bugün

bir ispirli olarak ( erzuruma 3 saat, rizeye 1 saat, artvine 45 dakika uzaklıkta. erzurumun ilçesidir fakat karadeniz tarafında. ) şunu söyleyebilirim türkiyeyi toplasan karadenizde ki türk etmez, miktar bakımından söylemiyorum. herkes şerefsizlerle kucak kucağa yaşar ama biz barındırmayız.
Çoğunun rum kökenli olduğunu var sayarsak ki öyle. malazgirtten sonra türklerin coğrafyaya yayılması sonucunda olabilendir. diğer bölgelere nazaran daha azdır.
Trollük yapmak yerine google a sorulsa laank diye cevap alınabilecek soru.
görsel
türkiye'nin her yerinde olduğu gibi vardır. fakat ne tamamı türktür, ne de tamamı gayrı-türktür. özellikle karadeniz'in batısına gittikçe türk yoğunluğu artar. kastamonu, karabük tamamına yakını öz be öz oğuz-türkmen nüfusu olan nadir şehirler arasında yer alır. doğusuna doğru gittikçe ırk-kültür-şive farkı göze çarpar. doğu karadeniz'de türkler bile çeşitlilik arz eder çok sayıda kıpçak türkü vardır. her il kendi içinde farklılıklar barındırır. ilçe-ilçe köy-köy farklı ırkları barındırabilir. mesela trabzon'un şalpazarı ilçesi tamamına yakını çepni türkmenlerini barındırırken, çaykara ilçesinin tamamına yakını pontus kökenlidir.
yörükler bile var rize'de mesela az da olsa varlar...
Doğuyu sorgulamayıp, Karadenizi sorgulayan amip. Hangi köyde doğdun la sen?
karadenizde türk yoktur. yunus vardır, hamsi vardır, denizanası vardır ama türk yoktur.
(bkz: düzlük)
atalarım gurcistanda olabilir ama ben anlı şanlı bir türk'üm efendim.
ulan karadenizin türklüğüne laf edenlerin nick ve girdiği entryler o kadar uyumluki... küfretmeye gerek bile yok kendilerini belli edip kendilerini aşşalamayı başarabilmiş olmanın mutluluğu var...

lazlık mazlık latife bence herşeyden önce türk oğlu türküz lan.
elbette vardir. gerçi bazi mallara göre doğuda yaşayam herkes kürt, karadenizde yaşayan laz, kasimpaşada yaşayan ise roman.