bugün

iett otobusunde isitilen sozcuk obegidir.

11üs diye tiklim tiklim bir otobus var. ona bindim dun yine. otobuse de tekerlekli sandalyede fiziksel yetersizligi olan bir bayan bindi.

birkac durak sonra yardimsever hanzo bagiriyor otobusun ortasindan: "kaptan, engelli inecek."

neyse otobus duruyor iniyor vatandas filan.

hayir denebilir "e ne desin adam?"
yahu ne bileyim daha nazik bisiler soylesin. bir bayandan soz ediyor bir de. kadinlar cok daha duygusal varliklardir. tabi nezaketin kadini erkegi olmaz da... biraz daha nezaket işte sozun özü..

o hanimin hayati zaten zor, bir de toplumun dusuncesiz ve saygisiz tavirlari yuzunden toplumla iletisimi iyice engelleniyor.

yillar once, engellilere yonelik tutumlarin degistirilmesi diye bir dersimiz vardi. hoca odev verdi, tutum degistirme odevi.

ben de buzlu firmasi ile anlasip "aramizdaki buzlari eritmek sizin elinizde" slogani ile bir resim hazirladim otobus biletinin arkasina. otobuse binmeye calisan tekerlekli sandalyedeki bireye yardim eden insanlar filan vardi resimde...

bu sologani yillar sonra yineliyorum. biraz saygi, hosgoru...

not: alternatif cumle:

"kaptan orta kapi!"

bu klasik cumle dahi olabilirdi. cunku otobuste herhangi bir egimli duzenek filan mevcut degildi.
Özürlü denmesinden iyidir.

Not: bende engelliyim.