bugün

Kalp masajı esnasında kaburganın kırılma olasılığı oldukça yüksektir aslında. Bu işin ehilleri de hayat kurtarırken kırabiliyor. Göğüs kafesini kalbe baskı yapacak kadar zorlamak zorundasınız.
hastanın vefat etmesindense göğüs kafesinin kırılması kabul edilebilir bir sonuçtur.
amaç kişiyi ölümden kurtarmak. tabi uygun ortam ve teçhizat varsa (her zaman olmaz bu) kalp masajı yerine daha gelişmiş yöntemler denenmeli.
Kalp masajı yaparken kaburga kemiği kırılabilir. doğru bir kalp masajı bu riski azaltacaktır ama her ne kadar kalp masajı sırasında kaburga kemiğinin kırılması olağan bir şeymiş gibi karşılansada bu kırık akciğer yaralanmasına neden olabilir.

burada unutmamamız gereken bir şey var; hayatı söz konusu olan bir kişinin kaburgası mı daha önemli yoksa hayata geri döndürülmesi mi?
ilkyardımcıyım. Bu olası bir durum. Uygulanan baskının kalbe etkili biçimde ulaşması ve kasların yeniden canlanması için uygulanan güç kemikleri kırabilir. Kemik kaynar, hasta iyileşir. Yeter ki hayata dönebilsin.
Kalbini kırarımın eyleme dökülmüş hali.
Stajdayken cpr yapardık, doktor bize yaptırırdı. Yaşlı bir dayı vardı başladım cpr yapmaya. Güçlü bir şekilde yapıyordum, tam konsantrasyon. Bir süre sonra her bastırdığımda kırt, kort diye sesler gelmeye başladı. Anladım ki kaburgalarını kırmışım. Ama ne oldu? Etkin cpr'a hasta yanıt verdi. iyi oldu. Şu an ne durumda dayı bilmiyorum, vefat ettiysen allah rahmet eylesin.