bugün

Yobaz kesimin kadınlara yönelik yaptıkları binlerce baskıdan bir tanesini anlatan soru cümlesi.

(bkz: Yusuf köse) denilen yavşak okul müdürünün hamile öğretmenlere yaptığı oruç tutma baskısı yüzünden yeniden gündeme gelmiştir.

Sanane (bkz: be hey amınagoduğum) un çocuğu.
Bebeğin ve annenin sağlığını etkiliyor mu, etkilemiyor mu önce bunu düşünmemiz lazım. Bilim denen bir şey var.
Dinen izin vardir emzirirken de tutmayabilirler adetliyken de ama sonra tutmalari gerekir. Din zaten kolaylik dinidir kosullari tasidiktan sonra tutarsin yada tutmazsin.
Namaz kılmayan hayvandır diyen hayvandan daha hayvan bir okul müdürüyle karşı karşıyayız.

Not: Hayvanlardan özür diliyoruz..
Hamileyken, çocuk emzirirken tutmayabilir, müsaade vardır ama sonradan tutmadığı oruçları kaza etmelidir.
Hayır diye cevap verilesi soru. Abi islam tutmamasına izin vermiş. Sana bana noluyo? Kim veriyo bu söz hakkını?
tutmalı ve imanlı bir çocuk dünyaya getirmelidir.
hamileyken oruç tutması sigara içmesiyle aynı derecede kötü.
bazı insanlar anne olmayı hak etmiyor ama oluyorlar.
Enes ibni Mâlik Radiyallâhu Anh rivayet ediyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyuruyorlar ki:

“Şüphesiz ki Allah (Azze ve Celle) yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır.”
(Ebu Davud, Savm: 44, Tirmizi, Savm: 21; ibni Mâce Sıyam: 12)

Hamile hanımlar ve bebeğini emziren anneler, oruç tutmaya dayanamıyorlarsa, Ramazan ayı içinde oruç tutmazlar. Ramazan’dan sonra uygun bir zamanda tutamadıkları oruçlarını sıraya uymaya gerek duymadan kaza ederler.
bu konuda hadisler rivayetler ya da sağlık bilgilerini bilmiyorum ancak öznel olarak tutmamalı diyorum.