bugün

kadınlar hukuken erkeklerden fazla hak sahibi olmalarına rağmen 'neden hala eşitlik peşindedirler' sorusunu sordurtan durumdur. (bkz: çünkü eşşeğin zikinden dolayı)
sadece teoride olan pratikte her zaman kadının üstünlüğüyle sonuçlanan durumdur.
anayasada, bazı feministlerin dilinde, aydınların sözlerinde olan ama hayatın içinde bir türlü yer alamayan bir gerçektir.
farklı konularda birbirlerinden üstündürler.
kadın+erkek=insan denkleminde neye eşit olduğu anlaşılan proje. insanlığın nasıl bir sonsuzluğa kapasitesi olduğunu anlatması açısından denklemi geliştirelim: kadın+erkek+eşcinsel=insan. eşitliğin bir tarafına yeni bir eleman ekledik ama eşitliğin diğer tarafı değişmedi. devam edelim: kadın+erkek+eşcinsel+yahudi+çingene+köylü+göçebe+...=insan, bak yine aynı sihirli hadise gerçekleşti.

bu formülün işlemesi için iki ön mantık gereklidir:
1- "doğada bile dişi erkek ayrımı var" (canlılar alemi/biyoloji silahı) ve "dış görünüş olarak bile farklılıklar var inkar mı edelim" (fizik, çıkıntı girinti hesapları) tarzı iddialar zırttır. yediğinden sıçmasına, toplumsal organizasyondan teknolojik kapasiteye kadar hiçbir alanda doğaya göre değil kendi kafasına organize olan insanlar için "doğa" denen ortamın hadiseleri örnek olamaz. herşeyin suni, doğa dışı, gramerli, korseli ve soyut; her kanunun ve her yasan kendi hayal dünyanın ürünü yani ağaçtan toplanmamış, demek ki doğa senin ortamına bir örnek olamaz. onu geç...

2-insanlar arası sosyal anlaşmalar, kültürel prensip veya uzlaşmalar matematik formülleri ile açıklanamaz, absürd durur. ikna olma ve ikna etmenin dengeleri insanidir, matematikten de önce geliştirilmiş değişik varolma stratejilerinin ürünleridir. insan demek ideal demektir; kadın ve erkeğin, veya diğer insan olma biçimlerinin çeşitliliği oranında bu insanlık zengindir. evrenin, atomun vesairenin formülü var bunun formülü yok. insan evreninde "eşit olacak" dersek sihirli bir biçimde gözümüzün önünde eşit oluverir, keyfidir, bize kalmış, bu kadar basit.

hal böyle olunca kadın ve erkeğe farklı hiyerarşik rütbe dağıtanların faşizminden ürkerim.
değildir, olamaz. kimse eşit değil. öyle olsa tanrının yaratma amacı kalmazdı.
Gelin guzel bir orenkle bu onermenin neden sacma oldugunu aciklayalim...

Ilk olarak esitligin ne oldugunu tanimlamak lazim...

Soru: Kadin ve erkek tuvaletlerinin esit sayida tuvalete sahip olmasi dogru mudur?

Sanki, boyle bainca esitlik gibi geliyor degil mi? Yalan! Biz erkekler gireriz tuvalete, 2 dk'da isimizi bitirir cikariz... Kadinlar ne halt yiyor bilmiyorum ama 10dk'da cikamiyorlar. Her dakika esit miktarda kadin erkek, tuvalete giriyorsa o zaman kadinlar tuvaletinde 5 kat daha fazla birikim yasanir...

Bu bir ornek... Mal gibi park edenlerin cogunlukla kadin oldugu, kavga cikaranlarin ve kaza yapanlarin cogunlukla erkek oldugu istatistik kurumu tarafindan onaylanabilir... Uzun lafin kisasi, yaradilis ve kabiliyet olarak kadin ve erkek esit degilidr... Bu farklari bir bir ayirmak ve ona gore onlem almak cok zordur... Dogru yaklasim insanlari bu tarz stereotiplerden uzak tutmaktir, ha bu kadin mal gii park eder simdi onermesi yanlistir...

Halk bilinclendirilir, bu tarz stereotiplerden uzak tutulursa o zaman, hem kadina hem erkege bakis acimiz degisir, daha esit bir toplumda yasamasak bile, herkes birbirine daha dil davranir...
kanun önünde eşittir fakat gerçek hayatta eşit değildir. biyolojik anlamda da eşit değildir.
kadınların çok iyi bildiği yalandır. kocasından ayrılan kadının nakafa peşinde koşması gibi.
hak-hukuk zemininde olması gerekendir. olmakta mıdır tartışılır. ama diğer her noktada eşitliği bozacak çok etmen var. tekrar ediyorum hak-hukuk noktasında eşittir olmak zorundadır da.
mesela savaşa erkeklerin gitmesi gibi eşitlik. halbuki ne zeyna hatunlar var.
hak-hukuk önünde herkes eşit olmak zorundadır. sadece cinsiyete bakarak bir eşitlik sağlanması zaten mümkün değildir. dolayısıyla herkesin eşit olması gereken yerde bu iki ayrı cins de eşitmiş gibi görünmek zorundadır. diğer konulara gelince; he yarram he...
bunu diyen melektir.
eşittir ama benzer değildir..bir insan doğmadan önce cinsiyet tercihinde bulunmuyor..kadın da doğabilirsiniz,erkek de..

islam'da ''kadın ile erkeğin eşit olduğu'' defalarca belirtilmiştir..hemde ''modern batı dünyasında'' kadınların cadı sanılarak yakıldığı bir dönemde ! yahudilerin,kadınları ateş dolu çukurlara gömdüğü dönemde..ateist ve putperest arapların kız çocuklarını diri diri toprağa gömdüğü dönemde..

böyle vahşi ve ilkel bir dünyada,islam dini kadına büyük haklar vermiş ve onu erkek ile eşit kılmıştır..

ancak günümüzde islam'ı eleştirenler ''kadın ile erkeğin eşit olmasını'' değil ''kadın ile erkeğin benzeşmesini ve aynılaşmasını'' istiyorlarki,islam'ın karşı çıktığı işte budur..

kadın ve erkek eşittir ama aynı değildir..modern olduğu öne sürülen toplumlarda da kadın sadece bir meta olarak kullanılmaktadır..
haklar konusunda dogru fakat yaradilis konusunda yanlis olan tezdir.
hak ve özgürlükler konusunda evet ama herkes kabul etmelidir ki erkekler fiziksel güç bakımından kadınlardan üstündürler ve erkekler kadınları korumalıdırlar.
yanlış önerme. hem de çok yanlış önerme.

tam bu konu ile ilgili bugün başımdan geçen bir olay oldu. daha anısı taptaze. durun anlatayım.

müşterimin yerine gittim yine çalışmalarımı yapmak için. bana verdikleri masaya kuruldum. bilgisayarımı açtım. 10 dk falan geçti ve henüz benim ile ilgilenecek olan personel gelmedi. bekliyorum. akabinde güzel olmayan ama seksi olan bir hatun geldi. tabi giyinmeyi biliyor aşüfte. firma sahibinin yüzü gülmeye başladı. arabasının tekeri patlamış ve firma sahibi bizzat ilgilenmek üzere yanımızdan ayrıldı. kızımız cilveli konuşmalar, espriler, gülmeler falan.. burası bizi bağlamaz. neyse firma sahibi geldi, “hallediyorlar şimdi x hanım” “ayy teşekkür ederiiim. kaç para borcum? kaç bin dolar? kaç milyon, kaç milyar dolar? ihihihihihi” sonra tekrar firma sahibi hemen yanımda kızımıza; “ne ikram edelim size?” “aa yok bişi almiim ben”

ulan ben? amk ben de buraya hizmet vermeye geldim ve bende misafirim. bana neden kimse bakmıyor lan? bir çay da bana ikram etseniz, en azından sorsanız ölür müsünüz? nerede eşitlik? nerede adalet? yok arkadaş yok kadınlar bir de “eziliyoruz” diyorlar. bizim pestilimiz çıkıyor o halde lan! bir çay bile çok görülüyor bize. karıların götü yalanacak neredeyse. bizim elimizden tutan yok.
yeter artık. nedir bu çektiğimiz.. yazıklar olsun diyor ve odama ağlamaya gidiyorum.
*
yanlış önermedir. kadın ile erkek demokrasi dışında eşit değildir.

+ öncelikle kadın erkek eşit olsaydı, yukarıdaki önermede en başa kadın yazılmazdı.

+ ikincisi travesti denilen kavram olmazdı kadın erkek eşitliği olsaydı.

+ ayrıca dünyaya 124 bin peygamber geldi. neden bir tanesi bile kadın değildi? çünkü kadın duygularıyla hareket eder usta. insanın yaradılış gayelerinden biridir bu. şayet eşit olsaydık kadın peygamber de gelirdi dünyaya.

+ ve şunu da anlatmak istiyorum;

bi gün sınıfa geç girdim. içeride münazara yapılıyordu. erkekler bir yanda kadınlar(aralarına bir de entel erkek almışlar) öbür yanda tartışma yapıyorlar kadın erkek eşit midir sorunsalı için. sağ taraftan ses geldi. hikmet nerdesin ya gel şuraya ya. bak kızlar eşit olduklarını savunuyorlar dedi. dedim ben karışmam. yiyin birbirinizi.

sonra otobüse bindim. oturacak yer kalmadı içeride.ben oturdum ama sınıfta kadın erkek eşitliğini savunan feminist bi kız yanımda ayakta kaldı. adı da elif. iki durak sonra akranımız olan bir kız bindi otobüse. kalktım yer verdim ona. ve elifle dip dibe geçtik.

elif döndü dedi ki: küstüm sana hikmet. - hayırdır ya ne oldu? dedim. dedi ki bana yer vermedin ama akranımız olan başka kıza yer veriyosun.

- aşk olsun elif biz eşitiz. dediğimde bir daha benimle konuşmadı.

tamam yer vermek bir nezaket kuralıdır ancak kadınlar söz konusu olan eşitliği, işlerine gelmeyince sonlandırır.

işi, "madem öyle işte böyle" olayına getirmek istemiyorum ama madem eşitiz o zaman ikimizde ayakta gidelim...
o zaman be nde hayatım boyunca sadece çamaşır yıkayıp bulaşık temizlik felan öyle yaşamak istiyorum, diyen erkeğe bunu diyebilme hakkı veren önermedir.
Neden çanta taşıyıp perde asmak zorunluluğu olan şahıslarla eşit olayım manyak mıyım arkadaşlar.
Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde,
Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde.
Bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok,
Noksanlıkla eksiklik senin görüşlerinde.

Haci Bektaşı Veli .
evde tamirat, hesap ödeme veya çalışmak konularında nedense bayanlarca pek kaale alınmayan kavramdır.
Kadın-erkek eşittir; fıtratları ve özellikleri farklıdır.
aksi söylenemez gerceklik.
Eşitlikten ne anladığına bağlıdır.
Eşitlik bir kağıt parçası üzerindeki eşitlikten ibaretse evet.
Ama eşitlik gerçek anlamda eşitlik ise, bu erkekler ya da kadınlar arasında bile olmayan bir eşitliktir.