bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Kendine güven, yeteneklerinin ve yapabileceklerinin farkında olan, kendisi hakkında gerçekçi bir tutumla olumlu düşünebilmesidir. Kendine güvenen kişinin kendinden beklentileri de gerçekçidir. Hatta bazı beklentileri gerçekleşmese de kendilerini oldukları gibi kabul ederler ve yapamadıkları şeyler için kendilerini hırpalamazlar. Kendine güvenmeyen insan kendi yaptıklarına ve aldığı kararlara inanmadığı için sürekli başkaları tarafından onaylanmak ister.
  Kendine güvenin oluşumunda çocukluk döneminde anne babanın tutumu çok önemlidir. Mükemmeliyetçi, eleştirisel, koruyucu, kontrollü ve beklentileri yüksek olan anne ya da baba çocuğun kendine güvenini olumsuz yönde etkiler. Çocuk onay alabilmek için çabalar ve hata yaptığı zaman da kendini yetersiz ve yeteneksiz hisseder.

  Çocukluk dönemlerinden beri kadınları tanımlayan, onların cinsleriyle ilgili dalga geçilen pek çok söz duyarız. "Eksik etek, saçı uzun aklı kısa, sen ne anlarsın, kız halinle her şeye burnunu sokma, bu erkek işi" gibi. Bu tür olumsuz sözcükler ya da cümlelerle programlanırız.

  Erkeklerin kadınları bu şekilde değerlendirmelerinin yanı sıra kadınlar da birbirine bu tür yüklemelerde bulunurlar. Erkekler tarafından beğenildiğinde ve onaylandığında kendine güveni artan kadın için hatta diğer kadınlar tarafından beğenilmek ya da onaylanmakta bu güveni artıran unsurlardır. Kadınlar çocukluklarından itibaren kendilerini ikinci planda hissederler.

  Ne yapalım bu durum böyle deyip kabullenmek yerine bunu değiştirmek elimizdedir. Öncelikle;

  Cinsiyetimizi kabul etmeli,

  Kendimizi tanımalı,

  Yeteneklerimizin ve yapabileceklerimizin farkında olabilmeli,

  isteklerimizi belirlemeli,

  Beklentilerimizin gerçekçi olmasına özen göstermeli,

  Zavallı, ezilmiş kadın rolünden sıyrılmalı,

  Sadece tüketen olmak yerine üreten olmalı,

  Kendimizi hatalarımızla ve yapamadıklarımızla da kabul edebilmeli,

  Olumlu düşünceler geliştirmeli,

  Olumsuz etiketlemelerden kaçınmalı,

  Spor yapmalı,

  Hobiler belirlemeli,

  içinde rahat edilen ve kendini güzel bulduğu kıyafetler giymeli,

  Bakımlı olmalı,

  Hedefleri küçültüp, önce yapabildiklerinden başlamalı,

  Başkasının onaylamasından ziyade, biz kendimizi onaylamalı ve önemsemeliyiz

  alıntıdır...
  1 ... ngark