bugün

günlerdir aklımda olan sorudur. ilk zamanlar değiştirebiliriz canım diye üstelediysemde şuan bilmediğim şeyi nasıl değiştireyim kafasını yaşıyorum.
edit: miyiz ayrı yazılıyormuş rahatsız olanlar kusura bakmasın, onun dışında eski düşüncelerime geri döndüm insanlar bu konularda kafa yormak istemiyor çevremde sorduklarım derin işler onlar vs. deniliyordu. bursa fikrini belirten herkese teşekkür ederim.
kaderini değiştireceğin kaderinde yazıyorsa değiştirirsin.

derin konular.
Olacak varsa engel olamazsın. Kaderini değil ama belki yönünü minik minik değiştirebilirsin yaptığın seçimlerle. Şey gibi düşün. VAracağın nokta belli ama kullanacağın yolu seçmek sana ait. En azından ben buna inanıyorum. Mesela bilirle miyizi ayırmaman kader yolundaki bir seçim. *
zaman kavramının izafi olduğu artık biliniyor. islamiyete göre zaten zaman yaratılmıştır. allah'ın her şeyi bilmesi senin yapacaklarını bilmesi anlamına geliyor. anlayacağın dilden yazmam gerekirse o, o filmi seyretti. çünkü o zaman dışı.

sen seçimlerin doğrultusunda kaderini şekillerdirirsin. günahlarında sevaplarında seçimlerinde sana ait. zaten diğer türlü cennet ve cehennem anlamsız olurdu. kaderini bu anlamda değiştirebilirsin. o kızla konuşursan kaderin değişebilir ya da konuşmazsan. hepsi bu.
yerde bir şişe gördün tekme attın, arabaya çarptı, arabanin altındaki kedi korktu ve yola fırladı, yoldan geçen araba kediyi ezdi.

(ZAMANI GERi ALDIK )

şişeyi gördün üstünden atladın siktir olup insanlara zarar vermeden eve gittin.

kendi kaderini değiştirebileceğin gibi başkalarının da kaderini değiştirebilirsin.
Yaptığımız seçimler neticesinde değişeceğini düşünüyorum. Mr Nobody misali.

görsel
kader yoktur. dolayısıyla soru gecersizdir.
Bak guzel yazar kardesim. Soru ekleri her zaman her allahin gunu ayri yazilir. Bunu ayri yazdigin an inan senin kaderin icin buyuk insanlik kaderi icin kucuk bi adim atmis olacaksin. Canim kardesim piril piril.
Ben denedim olmuyor. Saf oldum, cin oldum, gıcık oldum, insancıl oldum ama yok yok kaderim hep felek biraz da dumbelek 2/8 gidiyor.
islam ictihadina göre dua ve sadaka ile degisebilir deniyor.
(bkz: felsefe yazarlarından seçme metinler)

bu kitapta bu konuda söylenmiş çeşitli düşünceleri okuyabilirsin.
Suan hangi paralel evrendeyiz allah bilir.
Kader dedikleri şey islam dünyasında ortaya atılan saçmalıklardan biridir. Kader; tanrının herşeyi önceden bilmesidir. Yoksa önceden yazılmış birşey yoktur. Yani bu amk kaderi bir senaryo değildir. Bunu bilin ve kader denen şeye pek itibar etmeyin.
kader değiştirilebilir fakat insan bunu anlayamaz.
Çünkü ne yaparsak yapalım, yaptıklarımızı kader olarak algılarız.
Bir insan 'a' işini yaparsa 'b' işine bakıp "kaderimde a işini yapmak varmış" der.
Zamanı geri alıp 'b' işini yaparsa bu sefer 'a' işine bakıp "kaderimde b işini yapmak varmış" diye söylenip kader olarak görür.
Sonuç olarak ne yaparsak yapalım bunun kader olduğunu zannederek kendimizi kandırırız.
Evet olarak cevaplanması gereken soru. Sonrasında kaderin kelime anlamını da öğrenmek gerekir. Zira kaderin kendisi zaten değişkendir. Siz değişince kaderiniz de değişir.